Rachunkowość Budżetowa 15/2016, data dodania: 03.08.2016

Zmiany przepisów w zakresie obowiązku przedstawienia przez nauczyciela zaświadczenia o niekaralności przed nawiązaniem stosunku pracy

Dnia 31 maja 2016 r. weszły w życie przepisy zmieniające uregulowania Karty Nauczyciela dotyczące weryfikacji osób ubiegających się o zatrudnienie na stanowisku nauczyciela pod kątem niekaralności oraz zakresu potwierdzania spełniania przez kandydatów tego warunku. Dyrektor szkoły przed nawiązaniem stosunku pracy z nauczycielem ma prawo żądać przedstawienia stosownej informacji.

Nauczyciel ubiegający się o przyjęcie do pracy musi posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz pełną zdolność do czynności prawnych i korzystać z praw publicznych. Ponadto - aby kandydat został zatrudniony na stanowisku nauczyciela, muszą być spełnione następujące warunki:

● nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne w sprawie o umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub postępowanie dyscyplinarne (nowe brzmienie pkt 3 w art. 10 ust. 5 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela; dalej: Karta Nauczyciela),

● nie był on skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe (nowe brzmienie pkt 4 w art. 10 ust. 5 Karty Nauczyciela) oraz

● nie był on - w okresie 3 lat przed nawiązaniem stosunku pracy - prawomocnie ukarany karą dyscyplinarną zwolnienia z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczyciela w okresie 3 lat od ukarania, albo karą dyscyplinarną wydalenia z zawodu nauczyciela (nowo dodany pkt 4a do art. 10 ust. 5 Karty Nauczyciela).

W celu potwierdzenia braku skazania prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe nauczyciel przed nawiązaniem stosunku pracy ma obowiązek przedstawić dyrektorowi szkoły informację z Krajowego Rejestru Karnego (art. 10 ust. 8a Karty Nauczyciela). W celu potwierdzenia spełnienia warunku niekaralności karą dyscyplinarną zwolnienia z pracy, o której mowa w art. 76 ust. 1 pkt 3 Karty Nauczyciela, w okresie 3 lat przed nawiązaniem stosunku pracy, albo karą dyscyplinarną wydalenia z zawodu nauczyciela, o której mowa w art. 76 ust. 1 pkt 4 tej ustawy, nauczyciel ma obowiązek przedstawić dyrektorowi szkoły informację z centralnego rejestru orzeczeń dyscyplinarnych prowadzonego przez ministra właściwego ds. oświaty i wychowania. Artykuł 85w Karty Nauczyciela, regulujący kwestie dotyczące prowadzenia tego rejestru, będzie obowiązywał od 1 września 2016 r.

Obowiązek przedstawienia zaświadczenia o niekaralności mają zarówno nauczyciele stażyści, kontraktowi, mianowani, jak i dyplomowani, z którymi nawiązywany jest stosunek pracy na podstawie umowy o pracę lub mianowania. A zatem obligatoryjność przedstawienia zaświadczenia dotyczy wszystkich nauczycieli, bez względu na ich stopień awansu zawodowego oraz podstawę nawiązania stosunku pracy.

ZAPAMIĘTAJ!

Przedstawienie zaświadczenia o niekaralności wymagane jest w przypadku nawiązania stosunku pracy. Nie jest natomiast konieczne w związku z przekształceniem stosunku pracy nauczyciela. Zmiana formy zatrudnienia nie powoduje ustania dotychczasowego stosunku pracy, którego podstawą jest umowa o pracę i nawiązanie nowego stosunku pracy na podstawie mianowania.

Zaświadczenie nie określa terminu jego ważności, potwierdza jedynie fakt niekaralności w chwili jego wydania. Oznacza to, że w przypadku gdy dyrektor szkoły planuje przedłużyć umowę zawartą z nauczycielem na czas określony, może wymagać ponownego uzyskania zaświadczenia.

Jeśli nauczyciel naruszy obowiązek potwierdzenia niekaralności, jego stosunek pracy wygaśnie. Oznacza to, że stosunek pracy nauczyciela wygaśnie w razie stwierdzenia, że nawiązanie stosunku pracy nastąpiło na podstawie fałszywych lub nieważnych dokumentów albo gdy nawiązano stosunek pracy na podstawie mianowania z nauczycielem mianowanym lub z nauczycielem dyplomowanym z naruszeniem warunków określonych w art. 10 ust. 5 pkt 1-5 Karty Nauczyciela (art. 26 ust. 1 pkt 5 Karty Nauczyciela).

Ponadto stosunek pracy każdego nauczyciela bez względu na stopień awansu zawodowego wygasa w przypadku prawomocnego skazania go za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe (art. 26 ust. 1 pkt 3 Karty Nauczyciela).

ANNA RYL

doktor nauk prawnych, specjalista w zakresie prawa pracy i finansów publicznych, praktyk kontroli, biegły sądowy

PODSTAWA PRAWNA

● art. 10, art. 26, art. 76, art. 85w ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 191; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 668)

PRZECZYTAJ TEŻ:

Odprawa z tytułu ustania zatrudnienia nauczyciela.

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK