Rachunkowość Budżetowa 21/2015, data dodania: 02.11.2015

W jaki sposób można cofnąć wręczone pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę

Pracownik od pewnego czasu regularnie spóźniał się do pracy, słabo także wykonywał swoje zadania. Dyrektor zdecydował się na wręczenie mu wypowiedzenia. Po rozmowie z pracownikiem podjął jednak decyzję o cofnięciu wypowiedzenia (pracownik miał przez pewien czas bardzo poważne kłopoty rodzinne, co wpłynęło na realizację przez niego obowiązków służbowych). W jaki sposób formalnie należy to cofnięcie wręczonego wypowiedzenia uregulować?

Cofnięcie wypowiedzenia, które już zostało wręczone pracownikowi, wymaga jego zgody. Za zgodę uznać należy także prośbę pracownika o wycofanie wypowiedzenia, którą z kolei powinien zaakceptować pracodawca. Najlepiej, aby zarówno wniosek pracownika, jak i zgoda pracodawcy zostały wyrażone na piśmie.

Wypowiedzenie umowy o pracę jest jednostronną czynnością prawną zmierzającą do rozwiązania stosunku pracy z upływem okresu wypowiedzenia. Złożenie takiego oświadczenia przez którąkolwiek ze stron stosunku pracy nie wymaga do swojej skuteczności zgody drugiej strony tego stosunku prawnego. Nie oznacza to jednak, że wycofanie się ze złożonego wypowiedzenia też może być dokonane jednostronnie. Każda ze stron stosunku pracy może jednostronnie (tj. bez konieczności uzyskiwania zgody drugiej strony) złożyć wypowiedzenie, decydując tym samym o zakończeniu łączącego strony stosunku pracy z upływem określonego w przepisach okresu wypowiedzenia. Jednak konsekwencje złożenia pisma w tej sprawie dotyczą zarówno pracodawcy, jak i pracownika i w związku z tym strona, która złożyła wypowiedzenie, nie może już nim dysponować, dlatego wycofanie wypowiedzenia wymaga zgody drugiej strony.

ZAPAMIĘTAJ!

Wypowiedzenie umowy o pracę, z chwilą złożenia, wywiera skutek prawny zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika; dlatego jedna ze stron nie może decydować o jego wycofaniu.

Wypowiedzenie umowy o pracę, które dotarło do adresata (zostało mu przekazane do rąk własnych, odebrał on przesyłkę pocztową zawierającą pismo w tej sprawie), może zostać cofnięte jedynie za jego zgodą. Wynika to pośrednio z art. 61 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, zgodnie z którym oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej. W innych więc przypadkach odwołanie wypowiedzenia wymaga już porozumienia z pracownikiem. Podkreślił to np. Sąd Najwyższy w uchwale z 23 października 1986 r. (sygn. akt III PZP 62/86), w której stwierdził, że skuteczne cofnięcie przez zakład pracy wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę wymaga zgody tego pracownika, pomimo wcześniejszego odwołania się pracownika od wypowiedzenia do sądu.

Z zachowania strony, do której skierowane było uprzednio pismo w sprawie wypowiedzenia umowy o pracę, musi jasno wynikać, że wyraża zgodę na złożoną przez stronę wypowiadającą propozycję wycofania wypowiedzenia. Z przedstawionej w pytaniu sytuacji można wywnioskować, że pracownik po otrzymaniu wypowiedzenia umowy o pracę, w rozmowie z przełożonym, sam podjął starania o odwołanie tego wypowiedzenia przez pracodawcę. Ten ostatni wyraził na to zgodę, należy więc uznać, że doszło do porozumienia w tym zakresie. Zarówno pracodawca, jak i pracownik wyrazili zgodę na wycofanie wypowiedzenia.

Sposób wyrażenia zgody na cofnięcie wypowiedzenia jest dowolny. Dla celów dowodowych dobrze byłoby jednak, aby uzgodnienia zostały potwierdzone na piśmie. Może być to dokonane przez zawarcie porozumienia między stronami.

W przypadku gdy to pracownik złoży wniosek do pracodawcy o wycofanie wypowiedzenia - pracodawca odrębnym pismem lub dokonując adnotacji na złożonym wniosku - może wyrazić zgodę na wycofanie wcześniej przekazanego oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę. Wniosek pracownika o cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę przedstawia wzór.

Wzór. Przykładowa prośba pracownika dotycząca cofnięcia wypowiedzenia umowy o pracę

infoRgrafika

MAREK ROTKIEWICZ

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy, autor licznych publikacji prasowych oraz książkowych z tego zakresu, wykładowca, trener

PODSTAWY PRAWNE

● art. 30 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1240)

● art. 60, art. 61 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 121; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1137)

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK