Rachunkowość Budżetowa 2/2015, data dodania: 15.01.2015

Jak ująć w ewidencji księgowej nabyte majątkowe prawa autorskie

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udziela dotacji na produkcję filmów związanych z ekologią. Umowy dotacyjne zawierają zapisy przekazujące NFOŚiGW prawa do korzystania z danego filmu. Ewidencja księgowa wypłaty dotacji odbywa się w NFOŚiGW na funduszu statutowym w korespondencji z kontem rozrachunkowym. Czy poza tym prawa, które przekazuje nam jednostka, powinniśmy jeszcze ewidencjonować dodatkowo, jeżeli tak, to gdzie?

Treść autorskich praw majątkowych wyznacza art. 17 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych: Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, twórcy przysługuje prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu.

Nabywca, aby uzyskać możliwość korzystania i rozporządzania utworem, musi uzyskać określone prawa majątkowe. Jest to możliwe jedynie z zachowaniem umowy w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Tak też jest w Państwa przypadku. Umowa dotacyjna, jaką Państwo posiadają, zawiera zapisy przekazujące prawa do korzystania z danego filmu.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (dalej: NFOŚiGW) jest państwową osobą prawną w rozumieniu art. 9 pkt 14 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (dalej: uofp), w związku z tym jako jednostka sektora finansów publicznych, wypełniając dyspozycję art. 40 uofp, prowadzi rachunkowość zgodnie z przepisami o rachunkowości. Dlatego też ujęcie w księgach rachunkowych NFOŚiGW autorskich praw majątkowych powinno nastąpić zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: uor).

Dla uznania poszczególnych tytułów praw majątkowych za składniki aktywów jednostki, a tym samym w celu ujęcia ich w księgach rachunkowych jednostki i wykazania w sprawozdaniu finansowym, powinny zostać spełnione warunki określone w art. 3 ust. 1 pkt 12 i 14 uor.

Zgodnie z zapisem art. 3 ust. 1 pkt 12 uor, aktywa rozumie się jako kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych.

Natomiast wartości niematerialne i prawne to - w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 14 uor, nabyte przez jednostkę, zaliczane do aktywów trwałych, prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, przeznaczone do używania na potrzeby jednostki, a w szczególności:

● autorskie prawa majątkowe, prawa pokrewne, licencje, koncesje,

● prawa do wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych oraz zdobniczych,

● know-how (suma doświadczeń, dorobku i osiągnięć danego przedsiębiorstwa, która będzie podlegać ochronie prawnej).

W przypadku wartości niematerialnych i prawnych oddanych do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu, zalicza się je do aktywów trwałych jednej ze stron umowy, zgodnie z warunkami określonymi w ust. 4 uor.

Do wartości niematerialnych i prawnych zalicza się również nabytą wartość firmy oraz koszty zakończonych prac rozwojowych.

Jeżeli nabyte od twórców przez NFOŚiGW autorskie prawa majątkowe mogą zostać uznane za wartości niematerialne i prawne, spełniając kryteria wymienione w art. 3 ust. 1 pkt 12 i 14 uor, to nabyte autorskie prawa majątkowe ujmujemy w księgach rachunkowych jednostki w wartości początkowej stanowiącej cenę ich nabycia, tak jak przedstawiono na schemacie.

W sytuacji gdy otrzymane prawa autorskie nie zostały uznane za wartości materialne i prawne spełniające kryteria określone w art. 3 ust. 1 pkt 12 i 14 uor, równowartość wydatków na sfinansowanie zakupu wartości niematerialnych i prawnych należy ująć w koszty działalności obciążającej fundusz.

Schemat. Ewidencja księgowa nabytych autorskich praw majątkowych

infoRgrafika

 

RENATA NIEMIEC

finansista, posiada długoletni staż pracy w jednostce samorządu terytorialnego oraz doświadczenie w zakresie finansów i rachunkowości jednostek sektora finansów publicznych, obecnie główny księgowy w jednostce budżetowej

Podstawy prawne

● art. 17 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 152, poz. 1016)

● art. 9 pkt 14, art. 40 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 885; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1626)

● art. 3 ust. 1 pkt 12 i 14, art. 4 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 330; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1100)

● załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 289)

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK