Rachunkowość Budżetowa 24/2016 [dodatek: Ściąga Księgowego], data dodania: 05.12.2016

JPK_VAT w jednostkach samorządu terytorialnego

Jednostki samorządu terytorialnego w 2017 r. będą musiały wysyłać do Ministerstwa Finansów ewidencję VAT w tzw. formacie JPK_VAT. Przedstawiamy, krok po kroku, jak sprawdzić, która jednostka ma taki obowiązek, i jak go wykonać.

Obowiązek przesyłania ewidencji VAT w formacie JPK_VAT wynika z art. 82 § 1b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa.

Krok 1

Ustalenie, która jednostka musi wysyłać JPK_VAT

Obowiązek przesyłania ewidencji VAT w formacie JPK dotyczy tych JST, które:

● prowadzą księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych (za program komputerowy MF uważa również program kalkulacyjny EXCEL),

● są czynnymi podatnikami VAT, niekorzystającymi ze zwolnienia (do prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zobowiązani są tylko tacy podatnicy).

Krok 2

Ustalenie terminów, od których należy wysyłać JPK_VAT

Obowiązek przesyłania ewidencji w formacie JPK_VAT został wprowadzony już od rozliczenia za lipiec 2016 r. Dotyczy jednak podatników, którzy nie mogą być uznani za średnich, małych albo mikroprzedsiębiorców według ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Mimo że jednostki budżetowe nie są przedsiębiorcami, to przy ustalaniu terminu, od którego wystąpi obowiązek wysyłania JPK_VAT, również muszą posługiwać się tymi kryteriami (tabela 1).

Tabela 1. Od kiedy przesyłać JPK_VAT w jednostce budżetowej

Status

Kiedy posiada wskazany status

Od kiedy przesyła JPK_VAT

Kryteria odpowiadające mikroprzedsiębiorcy

Jednostka, która w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

1) zatrudniała średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz

2) osiągnęła roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jej bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Od rozliczenia za styczeń 2018 r.

Kryteria odpowiadające małemu przedsiębiorcy

Jednostka, która w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

1) zatrudniała średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz

2) osiągnęła roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jej bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro.

Od rozliczenia za styczeń 2017 r.

Kryteria odpowiadające średniemu przedsiębiorcy

Jednostka, która w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

1) zatrudniała średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz

2) osiągnęła roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jej bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro.

Od rozliczenia za styczeń 2017 r.

Kryteria odpowiadające dużemu przedsiębiorcy

Jednostka, która nie spełnia warunków uznania jej za mikroprzedsiębiorcę, małego przedsiębiorcę ani średniego przedsiębiorcę - czyli:

1) zatrudniała średniorocznie co najmniej 250 pracowników albo

2) osiągnęła roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych przekraczający równowartość w złotych 50 milionów euro, albo

3) sumy aktywów jej bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat przekroczyły równowartość w złotych 43 milionów euro.

ZAPAMIĘTAJ!

Wystarczy, że jeden z warunków zostanie spełniony, aby można było uznać JST za "dużego przedsiębiorcę".

Od rozliczenia za lipiec 2016 r. - z tym że na podstawie rozporządzenia MF podatnicy z sektora finansów publicznych mogą złożyć JPK_VAT za okres lipiec-grudzień 2016 r. do 31 stycznia 2017 r.

Aby można było zakwalifikować JST do kategorii mikro, małych czy średnich przedsiębiorców, niezbędne jest łączne spełnienie warunku z pkt 1 i 2 dla danej kategorii przedsiębiorców. Natomiast - jak wskazało MF w wyjaśnieniach - warunek w pkt 2 został sformułowany alternatywnie ("lub"), co oznacza, że przynajmniej jeden z członów alternatywy musi zostać spełniony [obrót albo suma bilansowa - przyp.red.], aby można było uznać warunek określony w pkt 2 za spełniony.

W celu ustalenia tego statusu podatnik uwzględnia dane z ostatnich dwóch lat obrotowych. W 2017 r. bierzemy więc pod uwagę dane z 2015 i 2016 r.

Przy ustalaniu spełniania warunku kryterium średniorocznego zatrudnienia jednostka bierze pod uwagę wszystkie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę, w przeliczeniu na pełne etaty. Nie uwzględnia natomiast osób zatrudnionych na podstawie umów zlecenia, umów o dzieło oraz osób, które są pracownikami, ale przebywają na urlopach:

● macierzyńskich,

● na warunkach urlopu macierzyńskiego,

● ojcowskich,

● rodzicielskich,

● wychowawczych.

Jednostka nie uwzględnia też osób zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego (art. 109 ust. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).

Krok 3

Sporządzenie ewidencji JPK_VAT

Ewidencja sprzedaży i zakupu VAT jest wysyłana w formacie JPK_VAT. Aby prowadzoną ewidencję można było bez problemu przekształcić w format JPK_VAT i wysłać do MF, musi ona zawierać wymagane dla tego formatu dane (tabela 2).

Tabela 2. Dane w pliku JPK_VAT od 2017 r. (oprócz danych podatnika i opisu samego pliku JPK)

Ewidencja sprzedaży

Ewidencja zakupu

● data sprzedaży

● data wystawienia

● dowód sprzedaży (według MF w polu tym powinien się znaleźć numer faktury lub dowodu zbiorczego, gdy na podstawie raportu kasowego dokonywany jest wpis i prezentacja w JPK_VAT)

● nazwa kontrahenta

● adres kontrahenta

● pozycje kwotowe jak w deklaracji VAT-7:

od K_10 do K_39

● liczba wierszy sprzedaży

● podatek należny

● data zakupu

● adres dostawcy

● numer dostawcy

● dowód zakupu

● data wpływu

● pozycje kwotowe jak w deklaracji VAT-7:

od K_42 do K_50

● liczba wierszy zakupów

● kwota podatku do odliczenia

ZAPAMIĘTAJ!

Kwoty w JPK_VAT raportowane są w złotych i groszach bez zaokrągleń.

Krok 4

Poznanie zasad wysyłania JPK_VAT

Jak poinformowało MF, od 1 stycznia 2017 r. informacja o prowadzonej ewidencji JPK_VAT powinna być przygotowana i przesłana w jednym pliku. Oznacza to, że po centralizacji rozliczeń VAT JST nie może przesyłać odrębnie ewidencji prowadzonych przez swoje jednostki organizacyjne. Przed wysłaniem należy więc scalić je w jeden plik.

Jednostka, która nie dysponuje własnym oprogramowaniem umożliwiającym wysyłanie JPK_VAT, może skorzystać z bezpłatnej aplikacji udostępnionej przez MF. Aplikacja ta umożliwia:

● walidację danych wejściowych zapisanych w arkuszu kalkulacyjnym,

● generowanie dokumentu JPK_VAT na podstawie tak przygotowanych danych,

● import przygotowanego dokumentu JPK do MF.

Aplikacja jest dostępna na stronie MF (http://www.mf.gov.pl)
w zakładce Administracja Podatkowa ? Działalność ? Jednolity Plik Kontrolny.

Należy pamiętać, że plik JPK_VAT:

● nie może być dostarczony na nośniku danych,

● musi być dostarczony w ramach komunikacji elektronicznej - i to z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego,

● musi być wysłany za okresy miesięcznie do 25 dnia następnego miesiąca - niezależnie od tego, czy jednostka rozlicza się miesięcznie, czy kwartalnie,

● musi być wysyłany do MF, a nie do właściwego urzędu skarbowego.

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów dostępna jest broszura informacyjna "Ewidencja dla podatku od towarów i usług JPK_VAT" (http://www.mf.gov.pl ? wiadomości ? komunikaty ? Nowy obowiązek dla małych i średnich przedsiębiorców).

JOANNA DMOWSKA

ekspert w zakresie VAT, redaktor naczelny "Biuletynu VAT", autor wielu publikacji

PODSTAWY PRAWNE

● art. 82 § 1b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 613; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 1579)

● art. 109 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 710; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 1579)

● art. 109 ust. 2 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1829)

Polecamy także:

Liczne porady oraz wyjaśnienia problematyki przesyłania danych w formacie JPK_VAT dostępne są na Platformie Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy INFORRB (www.inforrb.pl) w temacie na czasie: JEDNOLITY PLIK KONTROLNY 2017

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK