Monitor Księgowego 1/2017, data dodania: 27.12.2016

Jakie obowiązki są związane z wypłatami należności dla nierezydenta, który prowadzi w Polsce działalność poprzez zakład

PROBLEM

Nasza spółka zapłaciła spółce niemieckiej mającej oddział (zakład) w Polsce za faktury otrzymywane za użytkowanie pojazdu na podstawie zawartej umowy leasingu. Faktury wystawia spółka niemiecka, ale umowę zawarliśmy z oddziałem. Czy w tym przypadku wypłacone należności są objęte zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych?

RADA

Nie, w tym przypadku spółka nie musi jako płatnik pobierać zryczałtowanego podatku od dokonywanych wypłat. Konieczne jest jednak spełnienie pewnych formalnych warunków, o których piszemy w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Spółka jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych w określonych ustawą sytuacjach ma obowiązek jako płatnik pobierania zryczałtowanego podatku od należności wypłacanych nierezydentom (podmiotom z siedzibą lub miejscem zamieszkania za granicą). Obowiązek ten pojawia się m.in. w sytuacjach, gdy są wypłacane należności z tytułu użytkowania lub prawa do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu (art. 21 ust. 1 updop). W sytuacji opisanej w pytaniu kontrahent spółki posiada jednak oddział w Polsce będący jego zakładem.

Zakład w Polsce a podatek u źródła

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (po spełnieniu pewnych warunków, o których piszemy dalej) nie wymagają pobierania podatku u źródła od należności wypłacanych prowadzącym w Polsce działalność poprzez zakład (art. 26 ust. 1d updop). Przy czym przez zakład należy tu rozumieć stałą placówkę, która całkowicie lub częściowo prowadzi działalność przedsiębiorstwa (art. 5 polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania).

Zwolnienie spółki z poboru podatku u źródła wynika z tego, że zakład spółki niemieckiej, której spółka wypłaca należność, traktowany jest dla celów podatkowych tak jak polski podatnik. Rozlicza on podatek dochodowy według ogólnych zasad od wszystkich dochodów uzyskanych w Polsce (wynika to także z art. 7 w zw. z art. 12 ust. 4 umowy polsko-niemieckiej). Zatem wypłacając należności związane z działalnością zakładu wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 1 updop, spółka nie pobiera (przy spełnieniu warunków, o których mowa w art. 26 ust. 1d ustawy) zryczałtowanego podatku od dokonywanych wypłat.

Warunki zwolnienia z pobierania podatku u źródła

Spółka nie będzie musiała pobrać podatku, jeżeli spełni dwa warunki:

1) udokumentuje miejsce siedziby niemieckiego kontrahenta prowadzącego działalność poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład, uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji,

2) uzyska pisemne oświadczenie, że należności te są związane z działalnością tego zakładu (art. 26 ust. 1d updop).

Certyfikat rezydencji. By uniknąć obowiązków związanych z poborem podatku u źródła, spółka powinna zadbać o posiadanie aktualnego certyfikatu rezydencji spółki niemieckiej. Jest to zaświadczenie o miejscu siedziby podatnika dla celów podatkowych wydane przez właściwy organ administracji podatkowej państwa, miejsca siedziby podatnika. Z definicji tej wynika, że certyfikatem tym nie będzie certyfikat rezydencji wydany np. dla zakładu spółki niemieckiej w Polsce. Potwierdzają to także interpretacje organów podatkowych (zob. interpretację indywidualną z 17 listopada 2014, sygn. IPPB5/423-816/14-2/PS, Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie). Spółka powinna przy tym pamiętać, że certyfikat jest ważny na okres, na jaki został wydany. Jeżeli nie zawiera okresu ważności, ważny jest jedynie 12 miesięcy (art. 26 ust. 1i updop).

Oświadczenie. By nie pobierać podatku, spółka powinna także dysponować pisemnym oświadczeniem niemieckiego kontrahenta, że wypłacane mu należności są związane z działalnością jego zakładu w Polsce. Oświadczenie to powinno zawierać dane identyfikujące podatnika prowadzącego działalność poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład, a w szczególności pełną nazwę, adres i numer identyfikacji podatkowej podatnika oraz adres zagranicznego zakładu podatnika (art. 26 ust. 1e updop). Nie ma obowiązującego wzoru tego oświadczenia. Przedstawiamy, jak zdaniem autora może wyglądać przykładowe oświadczenie (pomijam tu jego tłumaczenie na język nierezydenta, którego należy dokonać, jeżeli osoby, które podpiszą się pod oświadczeniem, nie znają języka polskiego).

Wzór. Oświadczenie podmiotu, że wypłacane mu należności są związane z działalnością jego zakładu w Polsce

infoRgrafika

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 26 ust. 1d, 1e i 1i ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2016 r., poz. 1888; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 1948

● art. 5, 7 i art. 12 ust. 4 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. - Dz.U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90

Sławomir Biliński

prawnik, redaktor "MONITORA księgowego"

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK