Monitor Księgowego 22/2016, data dodania: 04.11.2016

Od kiedy można korzystać z 15% stawki CIT po przekształceniu działalności

Od 1 stycznia 2017 r. dla niektórych grup podatników podatku dochodowego od osób prawnych stawka podatku zostanie obniżona z obecnych 19% do 15%. Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem dochodowym od osób fizycznych (np. 19% stawką podatku liniowego) mogą zatem rozważać przekształcenie się, by skorzystać z niższej stawki podatku. Także podatnicy pdop mogą rozważać przekształcenie się tak (np. poprzez podział spółki), by skorzystać z niższej stawki CIT. Przedstawiamy, od kiedy nastąpi efekt podatkowy takiego przekształcenia i na jakie dodatkowe okoliczności zwrócić powinni uwagę przedsiębiorcy podejmując decyzję o przekształceniu.

Kto skorzysta z 15% stawki CIT

Od 1 stycznia 2017 r. z 15% stawki podatku skorzystają wybrani podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, do których należą przede wszystkim prowadzący działalność w formie spółek akcyjnych, sp. z o.o. oraz spółek komandytowo-akcyjnych. Z tej najniższej stawki podatku będą mogli skorzystać jedynie podatnicy:

● mający status tzw. małego podatnika (a więc tacy, których roczna wartość przychodów ze sprzedaży nie przekroczyła kwoty 1,2 mln euro) oraz

● rozpoczynający działalność - w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność (dodany art. 19 ust. 1 pkt 2 updop).

Z nowej stawki nie będą mogły w żadnym przypadku korzystać podatkowe grupy kapitałowe (dodany art. 19 ust. 1b updop).

Kiedy można skorzystać z niższej stawki po zmianie formy prowadzonej działalności

W większości przypadków osoby zmieniające formę prawną prowadzonej działalności gospodarczej nie będą mogły od razu skorzystać z niższej stawki podatku. Często po przekształceniu przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z preferencyjnej stawki 15% CIT dopiero w trzecim roku podatkowym po przekształceniu.

Przepisy przejściowe ustawy nowelizującej z 5 września 2016 r. przewidują szczególne obostrzenia dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych, którzy w okresie między 28 września 2016 r. a 1 stycznia 2017 r.:

● powstali w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników (z wyjątkiem przekształcenia spółki podlegającej już uprzednio temu podatkowi w inną spółkę, podlegającą temu podatkowi - czyli np. spółki akcyjnej w sp. z o.o.), albo

● powstali w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą lub spółki niebędącej osobą prawną, albo

● zostali utworzeni przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które wniosły na poczet kapitału podatnika uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa lub składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty co najmniej 10 000 euro, przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł, albo

● zostali utworzeni przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które wniosły tytułem wkładów niepieniężnych na poczet kapitału podatnika składniki majątku uzyskane przez te osoby albo jednostki w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli te osoby albo jednostki posiadały udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników.

Tacy podatnicy płacą podatek dochodowy w roku podatkowym rozpoczętym po 31 grudnia 2016 r. według dotychczasowej 19% stawki (art. 7 ustawy nowelizującej).

Jeżeli wymienione rodzaje podatników podatku dochodowego od osób prawnych powstałyby po 1 stycznia 2017 r., nie mogą korzystać z 15% stawki CIT w roku podatkowym, w którym rozpoczęły działalność, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym (zob. dodany od 1 stycznia 2017 r. art. 19 ust. 1a updop).

PRZYKŁAD

Jan Kowalski podjął decyzję o przekształceniu swojej jednoosobowej działalności gospodarczej w sp. z o.o. Spółka z o.o. została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym i rozpoczęła działalność 2 grudnia 2016 r. Spółka ma kalendarzowy rok podatkowy. Spółka z o.o. powstała w wyniku przekształcenia ma obowiązek stosować stawkę podatku w wysokości 19% w 2017 r. Dopiero od 1 stycznia 2018 r. nowopowstała spółka zapłaci podatek dochodowy od osób prawnych w wysokości 15%, jeśli będzie miała status małego podatnika.

Jeśli ze względu na czas trwania procedur związanych z zarejestrowaniem nowej spółki, do zarejestrowania przekształcenia i powstania spółki doszłoby w styczniu 2017 r., to nowa spółka stosowałaby 19% stawkę w 2017 r. (rok rozpoczęcia działalności) i w 2018 r. Stawkę 15% mogłaby stosować dopiero od 2019 r., pod warunkiem że będzie jej przysługiwał status małego podatnika.

Na co zwrócić uwagę podejmując decyzję o przekształceniu

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych planujący przekształcenie działalności np. w spółkę z o.o. tylko ze względu na niższą stawkę podatku, powinni dobrze przemyśleć taką decyzję. Należy pamiętać, że prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki kapitałowej (sp. z o.o. lub s.a.), czy też spółki komandytowo-akcyjnej oznacza dla przedsiębiorcy dodatkowe koszty (rejestracja spółki, obowiązki sprawozdawcze i konieczność prowadzenia pełnej rachunkowości). Dodatkowo podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych powinni zwrócić uwagę, że sposób, w jaki sp. z o.o. i jej wspólnicy rozliczają się z podatku dochodowego, jest mniej korzystny niż ma to miejsce w przypadku spółki jawnej lub innej spółki osobowej. W przypadku np. spółki jawnej podatek dochodowy płacą wspólnicy, ponieważ spółka taka nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Z kolei w przypadku spółki z o.o. podatek dochodowy płaci zarówno spółka od osiągniętego przez siebie dochodu, jak i wspólnik od otrzymanej dywidendy.

Podsumowując, wprowadzenie nowej niskiej stawki podatku będzie w przypadkach objętych nią podatników korzystne. Jednak w 2017 r. z nowej stawki skorzystają już istniejący mali podatnicy pdop i spółki kapitałowe, które dopiero rozpoczną swoją działalność. Z obniżonej do 15% stawki podatku będą też mogły korzystać np. nowo zawiązane spółki z o.o., których wspólnicy wnieśli jako aport na pokrycie kapitału zakładowego przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa, których wartość nie przekracza równowartości 10 000 euro. Z nowej stawki w tym przypadku mogą skorzystać niewielkie spółki celowe, tworzone przez wspólników do przedsięwzięć nie wymagających dużego zaangażowania kapitału. Dla podatników prowadzących działalność gospodarczą samodzielnie lub w formie spółek osobowych, sama niższa stawka nie powinna na chwilę obecną uzasadniać przekształcenia w spółkę kapitałową. Efektywne obciążenia podatkowe w takim przypadku mogą bowiem nawet wzrosnąć, jeżeli uwzględni się poza 15% podatkiem dochodowym płaconym przez spółkę, także 19% podatek od dywidendy płacony przez wspólników.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 7 ustawy z 5 września 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - Dz.U. z 2016 r., poz. 1550

● art. 19 ust 1, 1a i 1b ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 1550 (w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2017 r.)

Sławomir Biliński

prawnik, redaktor "MONITORA księgowego"

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK