Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 13/2015, data dodania: 29.06.2015

Czy choroba kadrowej i brak odpowiedzi związku zawodowego uzasadniają przekroczenie terminu na odrzucenie sprzeciwu od kary porządkowej

Nasza pracownica wniosła sprzeciw od kary upomnienia. Kadrowa skierowała pismo do związku zawodowego z pytaniem, czy reprezentuje on pracownicę, i poprosiła o odpowiedź w ciągu 3 dni. W tym czasie kadrowa zachorowała i dopiero po 16 dniach od wniesienia sprzeciwu przekazała pracownicy pismo o odrzuceniu sprzeciwu przez pracodawcę. Związek nie udzielił żadnej odpowiedzi. Czy z powodu choroby kadrowej i braku reakcji związku zawodowego możemy uznać, że kara jest aktualna, i pozostawić ją w aktach pracownicy?

PROBLEM

RADA

Nie. Pracodawca, który nie odrzuci sprzeciwu pracownika od kary porządkowej w ciągu 14 dni od jego wniesienia, uznaje ten sprzeciw za uwzględniony. W takiej sytuacji kara porządkowa i inne dokumenty związane z karą powinny być usunięte z akt osobowych pracownika.

UZASADNIENIE

Nie mogą Państwo pozostawić w aktach osobowych pracownicy zawiadomienia o ukaraniu karą upomnienia. Nieodrzucenie sprzeciwu pracownicy w ciągu 14 dni od dnia jego wniesienia jest równoznaczne z jego uwzględnieniem (art. 112 § 1 Kodeksu pracy). Choroba kadrowej nie jest usprawiedliwieniem dla przekroczenia ustawowego terminu, który jest stały i nie ulega przywróceniu. Nie ma zatem możliwości wydłużenia terminu na odrzucenie sprzeciwu z jakichkolwiek powodów.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 19 lutego 1999 r. (I PKN 586/98, OSNP 2000/7/269), aby utrzymać w mocy nałożoną karę porządkową, pracodawca musi w terminie 14 dni od daty złożenia sprzeciwu wykazać, że go odrzucił. Wymóg ten spełnia sporządzenie i wysłanie w tym terminie pisma odrzucającego sprzeciw lub wręczenie go pracownikowi. Jeżeli więc w terminie 14 dni od wniesienia sprzeciwu pracodawca nie podejmie żadnej decyzji, należy uznać, że kara zostaje uchylona. Dlatego wyklucza się też możliwość negatywnego rozpoznania sprzeciwu pracownika od nałożonej kary porządkowej po upływie 14 dni od jego wniesienia. O uwzględnieniu lub odrzuceniu sprzeciwu decyduje pracodawca po rozpatrzeniu stanowiska reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej.

Należy przyjąć, że maksymalny termin na zajęcie stanowiska przez zakładową organizację związkową wynosi 5 dni od zawiadomienia jej przez pracodawcę o wniesionym przez reprezentowanego pracownika sprzeciwie (art. 30 ust. 21 ustawy o związkach zawodowych). Pracodawca nie może zwlekać z wystąpieniem do organizacji związkowej o konsultację, by mieć czas na ewentualne odrzucenie sprzeciwu przed upływem 14 dni. Pracownik, którego sprzeciw został odrzucony, ma prawo w ciągu 14 dni od powiadomienia go o odrzuceniu sprzeciwu wystąpić z pozwem do sądu pracy o uchylenie zastosowanej wobec niego kary (art. 112 § 2 Kodeksu pracy).

UWAGA!

Nieodrzucenie sprzeciwu pracownika od kary porządkowej przez pracodawcę w ciągu 14 dni powoduje, że karę uznaje się za nieaktualną.

Przykład

Pracownica supermarketu spożywczego 12 czerwca 2015 r. otrzymała karę upomnienia za nieterminowe rozliczanie się z utargów pieniężnych z tytułu sprzedaży towarów. 15 czerwca 2015 r. udała się na planowany 2-tygodniowy urlop wypoczynkowy, który spędziła u rodziny za granicą. Do pracy wróciła 29 czerwca 2015 r. i w tym samym dniu złożyła sprzeciw od ukarania. Pracodawca skutecznie odrzucił sprzeciw wniesiony po terminie i nie musiał konsultować tej sprawy ze związkiem zawodowym. Nieobecność w pracy pracownika nie wstrzymuje biegu terminu na wniesienie sprzeciwu.

Podstawa prawna:

● art. 112 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 1662

● art. 30 ust. 21 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych - j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 167

Jadwiga Krukowska

specjalista z zakresu prawa pracy, praktyk z 30-letnim doświadczeniem w działach kadrowo-płacowych, od 20 lat nadzoruje pracę w tych działach

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK