Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 4/2014, data dodania: 07.02.2014

Czy kara porządkowa wysłana pracownikowi na nieaktualny adres jest skutecznie doręczona

Wysłuchaliśmy pracownika w związku z zamiarem wymierzenia mu kary upomnienia. Na drugi dzień pracownik udał się na planowany urlop wypoczynkowy. Napisaliśmy mu upomnienie i wysłaliśmy na jego adres domowy. Po 2 tygodniach poczta zwróciła pismo o ukaraniu pracownika z adnotacją "adresat wyprowadził się". Czy kara upomnienia jest ważna i odpis zawiadomienia o ukaraniu pracownika trzeba złożyć do akt osobowych? Czy w tej sytuacji możemy ewentualnie doręczyć ją pracownikowi, który po urlopie wypoczynkowym już wrócił do pracy?

PROBLEM

RADA

Tak. Kara porządkowa została nałożona skutecznie. Nie ma potrzeby ponownego doręczenia pracownikowi zawiadomienia go o ukaraniu. Odpis zawiadomienia o nałożeniu kary upomnienia powinien zostać umieszczony w aktach osobowych pracownika.

UZASADNIENIE

Pracownik nie dopełnił obowiązku zawiadomienia Państwa o zmianie swojego miejsca zamieszkania (adresu do korespondencji), chociaż miał taką możliwość podczas wysłuchania w związku z zamiarem nałożenia na niego kary upomnienia. Z tego powodu nałożenie kary upomnienia zostało przeprowadzone prawidłowo. Karę upomnienia przesłaną na nieaktualny adres należy uznać za doręczoną skutecznie. Aby nie narazić się na zarzut nadużycia prawa, warto jednak poinformować pracownika o możliwości wniesienia sprzeciwu od kary upomnienia w ciągu 7 dni od dnia zawiadomienia o ukaraniu (art. 112 § 1 Kodeksu pracy).

Na podstawie art. 221 § 1 pkt 4 Kodeksu pracy pracodawca ma prawo żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie podania danych osobowych obejmujących miejsce zamieszkania (adres do korespondencji). Z tego przepisu wynika także obowiązek pracownika aktualizowania adresu.

Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu (art. 25 Kodeksu cywilnego). Poinformowanie o miejscu zamieszkania nie jest równoznaczne ze wskazaniem dokładnego adresu meldunkowego ani adresu zamieszkania. Pracownik jest zobowiązany podać tylko adres do korespondencji. W uzasadnieniu do wyroku z 12 września 2008 r. (I PK 25/08, OSNP 2010/3-4/33) Sąd Najwyższy uznał, że:

pracodawca nie może być pozbawiony wiedzy o miejscu zamieszkania lub innym adresie pracownika w zakresie niezbędnym do podejmowania czynności ze sfery prawa pracy, a w każdym razie skutki zaniedbania lub zaniechania pracownika w tym zakresie nie mogą obarczać pracodawcy.

Skorzystanie przez pracownika z urlopu wypoczynkowego po jego wysłuchaniu w związku z zamiarem udzielenia mu kary upomnienia nie wpływa na bieg terminu, w jakim można zastosować karę porządkową. Kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia (art. 109 § 1 Kodeksu pracy). Jedynie wówczas, gdy pracownik nie może być wysłuchany w związku z popełnionym naruszeniem, bieg 2-tygodniowego terminu, jaki pracodawca ma na udzielenie kary porządkowej, nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu.

Również nieprzyjęcie pisma dotyczącego udzielania kary porządkowej nie wpływa na jej skuteczność. Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 29 czerwca 2000 r. (I PKN 716/99, OSNP 2002/1/10).

PRZYKŁAD

Kierownik działu ds. obsługi klienta spóźnił się 2 godziny do pracy i nie zdążył na spotkanie z kontrahentem. Dyrektor poprosił kierownika na rozmowę i spisał protokół z wysłuchania. Po naradzie z prezesem firmy dyrektor zapowiedział, że kierownik otrzyma karę upomnienia. Następnego dnia kierownik otrzymał w dziale kadr pismo o ukaraniu, ale odmówił podpisu potwierdzającego odbiór tego pisma. W tym przypadku podpis pracownika nie ma znaczenia. Kara została nałożona prawidłowo, a odpis o ukaraniu pracownika powinien zostać umieszczony w części B akt osobowych pracownika.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 221 § 1 pkt 4, art. 109, art. 112 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 1028

● § 6 ust. 2 pkt 2 lit. g rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika - Dz.U. Nr 62, poz. 286; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 115, poz. 971

● art. 25 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 121

Jadwiga Krukowska

specjalista z zakresu prawa pracy, praktyk z 30-letnim doświadczeniem w działach kadrowo-płacowych, od 20 lat nadzoruje pracę w tych działach

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK