Biuletyn VAT 7/2016, data dodania: 27.06.2016

Czy informacje o prowadzonej ewidencji VAT muszą przesyłać tylko duzi przedsiębiorcy

Od rozliczenia za lipiec 2016 r. informacje o prowadzonej ewidencji VAT muszą przesyłać duzi przedsiębiorcy, gdy prowadzą księgi przy użyciu programów komputerowych. Z tego obowiązku zostali zwolnieni mali, średni i mikroprzedsiębiorcy. Podatnicy które nie posiadają statusu przedsiębiorcy, prowadzącego księgi rachunkowe przy użyciu programów komputerowych, powinni zastosować okres przejściowy, jaki został przewidziany dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Tak wynika z interpretacji ogólnej Ministra Finansów, wydanej 20 czerwca 2016 r. nr PK4.8012.55.2016.

Z art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej wynika, że obowiązek przesyłania do MF informacji o prowadzonej ewidencji VAT od rozliczenia za lipiec dotyczy podatników, którzy:

● prowadzą księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych i

● są podatnikami VAT czynnymi.

Jednocześnie z art. 6 ustawy zmieniającej z 13 maja 2016 r. wynika wprost, że obowiązku tego nie mają średni, mali i mikroprzedsiębiorcy. Sprawa jest jasna w przypadku podatników VAT, którzy są dużymi przedsiębiorcami (pisaliśmy o tym w numerze 6/2016 w artykule "Kto od rozliczenia za lipiec 2016 r. musi przesyłać do MF informacje z ewidencji VAT").

Zdaniem Ministerstwa Finansów podatnicy które nie posiadają statusu przedsiębiorcy, prowadzącego księgi rachunkowe przy użyciu programów komputerowych, powinni zastosować okres przejściowy, jaki został przewidziany dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Swój status muszą ustalić na podstawie warunków przewidzianych dla tych przedsiębiorców (średnioroczne zatrudnienie, roczny obrót netto lub sumy bilansowe). Tak wynika z interpretacji ogólnej Ministra Finansów, wydanej 20 czerwca 2016 r. nr PK4.8012.55.2016, w której czytamy:

Ponieważ obowiązek o którym w art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej nie ogranicza się tylko do pomiotów mających status przedsiębiorcy, to przepis przejściowy wdrażający ten obowiązek także nie powinien być odnoszony tylko do podmiotów mających status przedsiębiorcy.

Obowiązek przesyłania informacji będą mieli również podatnicy VAT, którzy nie mają w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności. Zdaniem MF progi wskazane w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej dotyczą całej działalności gospodarczej danego przedsiębiorcy, który nie posiada w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności, a nie tylko np. obrotu osiąganego w kraju. Oznacza to, że obrót czy wartość aktywów bilansowych takich podmiotów należy ustalać w odniesieniu do całej spółki. Jednak informacje o prowadzonej ewidencji będą dotyczyły tylko obrotu i zakupów rozliczanych w polskiej deklaracji.

Pierwsza informacja o ewidencji w formacie JPK będzie przesyłana za lipiec 2016 r. Organy podatkowe nie będą mogły żądać informacji z ewidencji czy faktur w formacie JPK za okresy wcześniejsze. Potwierdził to MF w odpowiedzi na interpelację poselską z 13 maja 2016 r. (sygn. PK4.054.6.2016), w której czytamy:

Obowiązek przekazywania na żądanie organów podatkowych raportów w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego dotyczy ksiąg podatkowych i dowodów księgowych odnoszących się do okresów począwszy od dnia wejścia w życie przepisów wprowadzających taki obowiązek tj. od dnia 1 lipca 2016 r. Nie będzie takiego obowiązku w odniesieniu do okresów sprzed dnia wejścia w życie wymienionych przepisów Ordynacji podatkowej, ponieważ obowiązek taki nie wynika z tych przepisów.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 6 ustawy z 13 maja 2016 r. o zmiany ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2016 r. poz. 846

Joanna Dmowska

ekspert w zakresie VAT

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK