Monitor Księgowego 13/2016, data dodania: 30.06.2016

Czy można stosować 50% koszty do części wynagrodzenia wypłacanego pracownikowi - interpretacja MF

Pracodawca ma prawo zastosować 50% koszty uzyskania przychodu do tej części wynagrodzenia pracownika, która dotyczy jego działalności twórczej na rzecz pracodawcy. Do części wynagrodzenia za wykonywanie prac, które nie będą miały twórczego charakteru, należy zastosować zwykłe koszty pracownicze. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Biorąc pod uwagę okoliczności przedstawione w stanie faktycznym, stwierdzić należy, że skoro istotnie w ramach obowiązków wynikających ze stosunku pracy Wnioskodawca wykonuje pracę twórczą, w efekcie której powstają dzieła stanowiące utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, do których prawa autorskie następnie są przekazywane na rzecz pracodawcy, a ponadto na podstawie prowadzonej u pracodawcy ewidencji czasu pracy pracowników (w postaci systemu informatycznego) można określić, ile godzin pracy w ciągu każdego dnia pracownik (Wnioskodawca) poświęca na działalność twórczą, ale także ile godzin pracy nie jest związanych z tą działalnością (i odpowiednio do tych godzin przypisać wysokość wynagrodzenia), to do tej części wynagrodzenia dotyczącej działalności twórczej można stosować, zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, 50% koszty uzyskania przychodów, z uwzględnieniem limitu wynikającego z art. 22 ust. 9a tejże ustawy.

Natomiast do pozostałej części wynagrodzenia z umowy o pracę, czyli wynagrodzenia za wykonywanie prac, które nie będą miały twórczego charakteru, czyli za czas innych obowiązków pracowniczych, urlopów, świąt, zwolnień, badań lekarskich, metoda ustalania kosztów uzyskania przychodów, o której mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie będzie miała zastosowania, gdyż w ww. sytuacjach nie jest wykonywana praca będąca przedmiotem prawa autorskiego. Jak wyjaśniono powyżej, art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy przychodów osiągniętych m.in. z tytułu praw autorskich i stosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów do wynagrodzenia pracownika dotyczy wyłącznie tych okresów zatrudnienia, w których praca o charakterze twórczym jest rzeczywiście wykonywana.

Reasumując, do części wynagrodzenia wypłaconego Wnioskodawcy z umowy o pracę stanowiącego odpłatność za pracę twórczą można zastosować na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych 50% koszty uzyskania przychodu.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 13 maja 2016 r., sygn. IBPB-2-2/4511-203/16/AK

Od redakcji:

Organ podatkowy słusznie zauważył, że 50% koszty uzyskania przychodu mają zastosowanie nie tylko do działalności twórczej wykonywanej w ramach tzw. wolnych zawodów. Mają do nich prawo również pracownicy pracujący na etatach, jeżeli w ramach obowiązków wykonują na rzecz pracodawcy pracę twórczą, w efekcie której powstają dzieła stanowiące utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Pracodawcy muszą pamiętać, że 50% koszty nie mogą łącznie w roku podatkowym przekroczyć kwoty 42 764 zł, tj. 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej.

Wysokość kosztów uzyskania przychodów z praw autorskich oraz ze stosunku pracy zamieszczamy w comiesięcznym dodatku do Monitora księgowego "Wskaźniki i stawki".

Z przeglądem najnowszych interpretacji i orzeczeń dotyczących kosztów uzyskania przychodów mogą się Państwo zapoznać w dodatku internetowym z serii Przegląd orzecznictwa i interpretacji "Koszty podatkowe 2016" do Mk nr 11/2016.

Katarzyna Wojciechowska

prawnik, ekspert w zakresie podatków dochodowych, redaktor "MONITORA księgowego"

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK