Rachunkowość Budżetowa 15/2016, data dodania: 03.08.2016

Czy SP ZOZ ma obowiązek stosowania Jednolitego Pliku Kontrolnego

Czy samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej (SP ZOZ), niebędący przedsiębiorcą, musi od 1 lipca 2016 r. przekazywać dane w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego na żądanie organów podatkowych oraz co miesiąc przekazywać dane wynikające z ewidencji VAT?

Odpowiedź zależy od wielkości zatrudnienia, obrotu oraz aktywów SP ZOZ. Tylko jeżeli zatrudnienie w jednostce oraz obrót lub suma aktywów przekraczają limity przewidziane dla średnich przedsiębiorców, SP ZOZ ma obowiązek od 1 lipca 2016 r. wypełniać obowiązki związane z Jednolitym Plikiem Kontrolnym (dalej: JPK).

Z art. 193a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa wynika, że w przypadku prowadzenia ksiąg podatkowych przy użyciu programów komputerowych organ podatkowy może żądać przekazania całości lub części tych ksiąg oraz dowodów księgowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 Ordynacji podatkowej, wskazując rodzaj ksiąg podatkowych oraz okres, którego dotyczą. Wynikający z art. 193a Ordynacji podatkowej obowiązek przekazywania danych w formacie JPK istnieje tylko na żądanie organów podatkowych. Inaczej jest z obowiązkiem przekazywania w formacie JPK danych wynikających z ewidencji VAT, który wynika z art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej. W tym zakresie informacje w tym formacie muszą być przekazywane bez żądania, co miesiąc.

Co do zasady, przepisy o JPK dotyczą również samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Nie ma bowiem wyłączenia stosowania wskazanych przepisów do takich zakładów.

Należy jednak zauważyć, że chociaż przepisy te weszły w życie 1 lipca 2016 r., obowiązki w zakresie JPK (zarówno obowiązek przekazywania danych na żądanie, jak i comiesięczny obowiązek przekazywania danych wynikających z ewidencji VAT) obciążają od tego dnia tylko:

1) podatników, płatników oraz inkasentów będących przedsiębiorcami, którzy nie są mikroprzedsiębiorcami, małymi przedsiębiorcami ani średnimi przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a więc są tzw. dużymi przedsiębiorcami,

2) podmioty niebędące przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, o cechach podobnych do tzw. dużych przedsiębiorców.

Na pozostałych podmiotach - tj. na podatnikach, płatnikach oraz inkasentach będących mikroprzedsiębiorcami, małymi oraz średnimi przedsiębiorcami, jak również - co wynika z interpretacji ogólnej Ministra Finansów z 20 czerwca 2016 r. (sygn. PK4.8012.55.2016) - niebędących przedsiębiorcami podmiotów, w których zatrudnienie oraz obrót lub suma aktywów nie przekraczają limitów przewidzianych dla mikro, małych lub średnich przedsiębiorców, obowiązek przekazywania danych w formacie JPK na żądanie organów podatkowych będzie istniał dopiero od 1 lipca 2018 r. (art. 29 ustawy z 10 września 2015 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw).

Comiesięczny obowiązek przekazywania danych wynikających z ewidencji VAT będzie natomiast ciążył na:

1) mikroprzedsiębiorcach oraz niebędących przedsiębiorcami podmiotach, w których zatrudnienie oraz obrót lub suma aktywów nie przekraczają limitów przewidzianych dla mikroprzedsiębiorców - za miesiące, które przypadają od 1 stycznia 2018 r. (zob. art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy nowelizującej z 13 maja 2016 r.),

2) małych i średnich przedsiębiorcach oraz niebędących przedsiębiorcami podmiotach, których zatrudnienie oraz obrót lub suma aktywów nie przekraczają limitów przewidzianych dla małych lub średnich przedsiębiorców - za miesiące, które przypadają od 1 stycznia 2017 r. (art. 6 ust. 2 pkt 1 ustawy nowelizującej z 13 maja 2016 r.),

3) pozostałych podatnikach VAT - za miesiące, które przypadają od 1 lipca 2016 r. (art. 6 ust. 1 ustawy nowelizującej z 13 maja 2016 r.).

TOMASZ KRYWAN

 prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

PODSTAWY PRAWNE

● art. 82 § 1b ora art. 193a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 613; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 615)

● art. 29 ustawy z 10 września 2015 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1649; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 2184)

● art. 6 ustawy z 13 maja 2016 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 846)

PRZECZYTAJ TEŻ:

w Obowiązek przekazywania danych w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego.

w Dla kogo Jednolity Plik Kontrolny od 1 lipca?

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK