Monitor Księgowego 2/2016, data dodania: 11.01.2016

Czy można odliczyć VAT z faktury za wydanie druków i kserokopii informacji publicznej

PROBLEM

ABC Sp. z o.o. (podatnik VAT czynny) wystąpiła do gminy z wnioskiem o udzielenie informacji publicznych. Zapytanie miało związek z prowadzoną działalnością gospodarczą (wyłącznie działalność opodatkowana VAT). Samo udzielenie informacji publicznej było nieodpłatne, jednak gmina pobrała od nas opłatę za wydanie wydruków i kserokopii, wystawiając na udokumentowanie tych czynności fakturę z wykazanym 23% VAT. Czy możemy odliczyć podatek naliczony z tej faktury?

RADA

Spółka nie może odliczyć VAT wynikającego z otrzymanej od gminy faktury dokumentującej opłatę za wydanie wydruków i kserokopii dotyczących informacji publicznej.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka ABC jest podatnikiem VAT czynnym wykonującym wyłącznie czynności opodatkowane VAT. Oznacza to, że w przypadku nabycia towarów i usług na potrzeby działalności gospodarczej przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego od tych nabyć, chyba że prawo to wyłącza art. 88 ustawy o VAT.

Istota problemu sprowadza się do ustalenia, czy można odliczyć podatek naliczony wynikający z otrzymanej od gminy faktury dokumentującej opłatę za wydanie wydruków i kserokopii w związku z udzielaniem informacji publicznych. Z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT wynika bowiem, że nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne, w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Transakcja udokumentowana przez gminę fakturą nie podlega opodatkowaniu VAT. Gmina pobierając opłatę za wydanie przedmiotowych wydruków i kserokopii dotyczących informacji publicznych, realizuje zadania publiczne. Nie działa w charakterze podatnika VAT, tylko wykonuje czynności odpłatne w ramach sprawowanego władztwa publicznego. Pobierana przez gminę w takich okolicznościach opłata nie podlega VAT, a faktura opiewająca na taką opłatę nie stanowi podstawy do odliczenia wykazanego na niej podatku.

Przypomnijmy, że obowiązane do udostępniania informacji publicznej są władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne, w szczególności organy władzy publicznej (art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej). Dostęp do informacji publicznej jest bezpłatny, jednak jeżeli w wyniku udostępnienia informacji publicznej na wniosek podmiot obowiązany do udostępnienia ma ponieść dodatkowe koszty związane ze wskazanym we wniosku sposobem udostępnienia lub koniecznością przekształcenia informacji w formę wskazaną we wniosku, podmiot ten może pobrać od wnioskodawcy opłatę w wysokości odpowiadającej tym kosztom (art. 7 i 15 ustawy o dostępie do informacji publicznej). Z powołanych przepisów jednoznacznie wynika, że opłaty pobierane w związku z udostępnieniem informacji publicznej są związane z wykonywaniem władztwa publicznego i pozostają poza VAT. Potwierdzają to również organy podatkowe (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 13 kwietnia 2015 r., sygn. IPTPP1/4512-79/15-2/AK).

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 86 ust. 1, art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1649

● art. 4 ust. 1 pkt 1, art. 7 i art. 15 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej - j.t. Dz.U. z 2015 r., poz. 2058

Marcin Szymankiewicz

doradca podatkowy, autor licznych publikacji z dziedziny podatków

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK