Monitor Księgowego 19/2016, data dodania: 28.09.2016

Czy VAT płacony przy nabywaniu paliwa w Niemczech może być zaliczany do kosztów podatkowych

PROBLEM

Polska spółka z o.o. współpracuje z niemieckimi kontrahentami, którym dostarcza sprzedawane towary własnym transportem. Ponosi w związku z tym koszty zakupów paliwa w Niemczech. W imieniu spółki niemiecka firma występuje o zwrot VAT płaconego przy nabywaniu paliwa. Czy koszty zakupów paliwa w Niemczech spółka może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów w kwotach brutto? Jeżeli tak, to czy po otrzymaniu zwrotu niemieckiego VAT spółka powinna zmniejszać koszty uzyskania przychodów?

RADA

Spółka może wydatki na zakupione w Niemczech paliwo zaliczać do kosztów podatkowych w kwotach brutto. Jeżeli rozliczy poniesione wydatki w kwotach brutto, to po otrzymaniu zwrotu niemieckiego VAT powinna zaliczyć go do swoich przychodów. Nie powinna zmniejszać kosztów uzyskania przychodów.

Spółka może też zadecydować o rozliczeniu w kosztach wydatków na zakupione w Niemczech paliwo w kwotach netto. Wówczas zwrócone kwoty niemieckiego VAT nie będą jej przychodem podatkowym.

UZASADNIENIE

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyłączają, co do zasady, możliwość zaliczania podatku od towarów i usług do kosztów podatkowych (art. 16 ust. 1 pkt 46 updop). W przypadku wydatków na paliwo dokonywanych w krajach nienależących do UE nie ma wątpliwości, że są one zaliczane do kosztów w kwotach brutto. W przypadku opisanym w pytaniu spółka nabyła jednak paliwo w kraju należącym do UE. Stąd wątpliwość, czy w związku z tym VAT od paliwa może być kosztem podatkowym.

Przez długi czas wśród organów podatkowych dominowało stanowisko, że zapłacony w państwie członkowskim VAT nie jest kosztem podatkowym (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 25 stycznia 2010 r., sygn. IBPBI/2/423-1193/09/SD). Ze stanowiskiem tym nie zgadzały się jednak sądy administracyjne, czego przykładem może być wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 27 września 2011 r. (sygn. akt I SA/Gd 571/11). Jak czytamy w tym wyroku:

(...) podatnik dokonuje nabycia paliwa w innym państwie członkowskim. W związku z zakupem nie uzyskuje uprawnienia odliczenia podatku naliczonego VAT na warunkach wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r., zatem brak podstaw do uznania, że nie odliczył podatku w warunkach przysługiwania mu tego odliczenia. Podatek zapłacony od wartości dodanej, wynikający ze stosownych faktur, jest dla podatnika kosztem (art. 12 ust. 4 pkt 6a) w sytuacji spełnienia wszystkich warunków wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 12 ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Stanowisko reprezentowane przez sądy administracyjne wpłynęło na organy podatkowe. Obecnie także fiskus uznaje, że podatek od wartości dodanej płacony w innych niż Polska państwach członkowskich może być zaliczany do kosztów podatkowych (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 25 stycznia 2012 r., sygn. IBPBI/2/423-1275/11/AK).

A zatem w przedstawionej sytuacji spółka może zaliczać wydatki na nabywanie paliwa w Niemczech do kosztów podatkowych w kwotach brutto.

Skutki otrzymania zwrotu niemieckiego VAT

Otrzymanie zwrotu niemieckiego VAT zawartego w cenie paliwa nie oznacza, że spółka ma obowiązek dokonywać korekty kosztów. Po otrzymaniu zwrotu niemieckiego VAT spółka nie powinna zmniejszać kosztów uzyskania przychodów, lecz kwoty te doliczać do swoich przychodów. Zwrócone wydatki, które zostały zaliczone do kosztów podatkowych, podatnik zalicza bowiem do przychodów.

Spółka nie miałaby obowiązku zaliczania zwróconego niemieckiego VAT do przychodów, gdyby koszty nabywanego w Niemczech paliwa zaliczała do kosztów podatkowych w kwotach netto (art. 12 ust. 4 pkt 6a updop). Nie ma bowiem przeszkód, aby koszty nabywania paliwa w Niemczech spółka zaliczała do kosztów uzyskania przychodów w kwotach netto. Spółka może więc zdecydować o zaliczaniu wydatków na niemieckie paliwo do kosztów podatkowych w kwotach netto. Wówczas zwroty niemieckiego VAT nie byłyby jej przychodem podatkowym podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym (ze względu na treść art. 12 ust. 4 pkt 6a updop).

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 12 ust. 4 pkt 6a i art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 1206

Tomasz Krywan

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii podatkowej, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK