Monitor Księgowego 5/2016, data dodania: 22.02.2016

Czy wydatki na paliwo dopisywane do przychodu pracownika stanowią koszty podatkowe

PROBLEM

Zgodnie z regulaminem użytkowania samochodów obowiązującym w spółce pracownicy są uprawnieni także do korzystania z samochodów do celów prywatnych. Uprawnienie pracowników do korzystania z samochodów stanowi dla nich świadczenie z tytułu stosunku pracy, którego wartość spółka - działając jako płatnik podatku PIT - ustala w wysokości:

● 250 złotych miesięcznie - w przypadku samochodów o pojemności silnika do 1600 m3,

● 400 złotych miesięcznie - w przypadku samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 m3.

Ryczałt z tytułu używania samochodu do celów prywatnych nie obejmuje wydatków na paliwo. W tym zakresie spółka wprowadziła również tzw. ryczałt na paliwo. Ryczałt na paliwo spółka ustala na podstawie określonej liczby "prywatnych" kilometrów, które ma prawo przejechać pracownik, średniego "spalania" dla każdego modelu pojazdu i średniej stawki za paliwo w danym okresie. Dzięki wprowadzeniu ryczałtu spółka nie prowadzi aktualnie ewidencji, np. przypadków tankowania samochodu w dniach, w których pracownicy nie wykonują obowiązków służbowych. Ryczałt spółka dolicza do przychodów pracowników ze stosunku pracy, od których pobiera (jako płatnik) zaliczkę na podatek PIT. Czy spółka będzie uprawniona do zaliczenia do kosztów podatkowych ryczałtu na paliwo dopisywanego do przychodów podatkowych pracowników ze stosunku pracy?

RADA

Spółka jest uprawniona do zaliczenia do kosztów podatkowych ryczałtu na paliwo doliczanego do przychodów pracowników. Możliwość zaliczania tych wydatków do kosztów potwierdzają także organy podatkowe. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Kosztami podatkowymi są także tzw. koszty pracownicze. Obejmują one nie tylko wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie, ale także diety i inne należności za czas podróży służbowej, wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników, świadczenia medyczne oraz inne wydatki na rzecz pracowników. Warunkiem jest jedynie, by wydatki te pozostawały w związku z prowadzoną działalnością i uzyskiwanym przychodem (art. 15 ust. 1 updop).

Koszty paliwa związane z eksploatacją samochodów służbowych do celów prywatnych stanowią niepieniężną formę wynagradzania pracowników. Dlatego są doliczane do przychodu pracownika. Ponoszone przez spółkę wydatki związane z użytkowaniem samochodów służbowych na cele prywatne pracowników są zatem pośrednio związane z jej działalnością. Tym samym opisany ryczałt na paliwo jako niepieniężna forma wynagradzania pracowników będzie stanowił dla spółki koszt uzyskania przychodu, zgodnie z art. 15 ust. 1, z uwzględnieniem art. 16 ust. 1 updop. Pogląd ten podzielają także organy podatkowe (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 4 grudnia 2015 r., sygn. akt IPPB6/4510-312/15-2/AZ).

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 68

Marcin Szymankiewicz

doradca podatkowy, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK