Monitor Księgowego 23/2014, data dodania: 26.11.2014

Jak długo jest ważny certyfikat rezydencji

Jesteśmy spółką z o.o. Jednym z naszych udziałowców jest czeska spółka (mająca osobowość prawną). Od dywidend wypłacanych tej spółce potrącamy podatek "u źródła" w wysokości 5%, gdyż taka wysokość podatku wynika z polsko-czeskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, a spółka, o której mowa, przedstawiła nam w maju 2012 r. czeski certyfikat rezydencji. Czy postępujemy prawidłowo, mimo że od wystawienia certyfikatu rezydencji upłynęły ponad dwa lata?

PROBLEM

RADA

Odpowiedź na pytanie zależy od tego, czy na posiadanym przez Państwa certyfikacie rezydencji czeskiej spółki został wskazany termin ważności. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Polski wynosi, co do zasady, 19% uzyskanego przychodu (art. 22 ust. 1 updop). Nie jest tak jednak zawsze, gdyż przepisy art. 22 ust. 4 updop określają zwolnienie od podatku obejmujące wskazane przychody (z treści pytania nie wynika jednak, aby zwolnienie to miało zastosowanie w sytuacji spółki). Przywołane przepisy należy stosować z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska (art. 22a updop).

W omawianej sytuacji umową w sprawie unikania podwójnego opodatkowania jest umowa polsko-czeska. Wynika z niej, że dywidendy wypłacane w Polsce osobom mającym miejsce zamieszkania lub siedzibę w Czechach są opodatkowane w Polsce podatkiem w wysokości 5% kwoty dywidend brutto (i odwrotnie) - zob. art. 10 ust. 2 umowy. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe, pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji (art. 26 ust. 1 zdanie ostatnie updop).

Należy zauważyć, że zagraniczne certyfikaty rezydencji dzielą się na dwa rodzaje:

1) certyfikaty rezydencji zawierające okres ważności oraz

2) certyfikaty rezydencji niezawierające okresu ważności.

Dlatego odpowiedź na Państwa pytanie zależy od tego, czy na posiadanym przez Państwa certyfikacie rezydencji czeskiej spółki został wskazany termin ważności.

Ad 1. Certyfikaty rezydencji zawierające okres ważności

Uwzględnianie zagranicznych certyfikatów rezydencji zawierających okres ważności jest oczywiście możliwe do momentu upływu tego okresu ważności. A zatem, jeżeli czeska spółka przedstawiła czeski certyfikat rezydencji zawierający okres ważności, pobieranie podatku od dywidend według stawki 5%:

1) jest prawidłowe - jeżeli okres ważności certyfikatu rezydencji jeszcze nie upłynął,

2) nie jest prawidłowe (należy stosować stawkę 19%) - jeżeli okres ważności certyfikatu rezydencji już upłynął.

Ad 2. Certyfikaty rezydencji niezawierające okresu ważności

Obecnie przepisy ustawy o podatku dochodowym nie wskazują, jak należy traktować certyfikaty rezydencji, które nie zawierają okresu ważności. Pomimo to niektóre organy podatkowe uznawały w przeszłości, że są one ważne tylko przez rok. Stanowisko to nie ma jednak uzasadnienia w obecnie obowiązujących przepisach podatkowych. Jednak wkrótce się to zmieni, o czym piszemy w dalszej części opracowania. Należy zatem uznać, że certyfikat rezydencji zachowuje ważność tak długo, jak długo nie ulega zmianie potwierdzony w nim stan faktyczny.

ZMIANY 2015

Od 4 stycznia 2015 r. certyfikat rezydencji niezawierający okresu ważności będzie dokumentował miejsce siedziby podatnika dla celów podatkowych jedynie przez okres kolejnych dwunastu miesięcy od dnia jego wydania (stanowić tak będzie dodany z dniem 4 stycznia 2015 r. art. 26 ust. 1i updop). Po tym okresie płatnik przy poborze podatku nie będzie mógł uwzględniać tego certyfikatu. Dla certyfikatów rezydencji, które nie zawierają okresu ważności, zostanie zatem wprowadzony domyślny dwunastomiesięczny okres ważności. Dodany zostanie również przepis przejściowy stanowiący, że jeżeli miejsce zamieszkania lub siedziby podatnika zostało udokumentowane certyfikatem rezydencji niezawierającym okresu jego ważności, wydanym przed dniem wejścia w życie nowych przepisów, płatnik przy poborze podatku uwzględnia ten certyfikat przez okres kolejnych dwunastu miesięcy od dnia jego wydania (zob. art. 11 ustawy zmieniającej).

A zatem, jeżeli czeska spółka przedstawiła czeski certyfikat rezydencji niezawierający okresu ważności:

1) do 3 stycznia 2015 r. prawidłowe będzie pobieranie 5% podatku od wypłacanych tej spółce dywidend na podstawie dotychczasowego certyfikatu rezydencji,

2) od 4 stycznia 2015 r. pobieranie 5% podatku od wypłacanych tej spółce dywidend będzie wymagać posiadania nowego certyfikatu rezydencji; do czasu jego uzyskania konieczne będzie pobieranie podatku od wypłacanych tej spółce dywidend według stawki 19%.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 22, 22a i art. 26 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 1563, w brzmieniu obecnie obowiązującym

● art. 22, 22a, art. 26 ust. 1 i ust. 1i ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 1563, w brzmieniu obowiązującym od 4 stycznia 2015 r.

● art. 10 ust. 2 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w Warszawie dnia 13 września 2011 r. - Dz.U. z 2012 r., poz. 991

● art. 11 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r., poz. 1328

Tomasz Krywan

doradca podatkowy, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego

Czytaj także: "Jakie dokumenty należy posiadać, by dywidenda wypłacona za granicę korzystała ze zwolnienia z opodatkowania".

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK