Biuletyn VAT 4/2016, data dodania: 24.03.2016

Kiedy trzeba naliczyć VAT od przekazania samochodu na cele osobiste

Jestem podatnikiem VAT czynnym. W 2015 r. kupiłam samochód na umowę kupna sprzedaży. VAT od paliwa odliczałam w 50%, mam też dwie faktury na zakup drobnych części do samochodu, na kwotę po ok. 100 zł (jest to np. filtr oleju). Od ich zakupu odliczałam 50% VAT. Czy przekazując samochód na cele prywatne lub w darowiźnie rodzinie, muszę naliczyć VAT?

PROBLEM

RADA

Nie, przekazanie samochodu nie będzie podlegało VAT.

UZASADNIENIE

Przy przekazaniu towarów na cele osobiste podatnika lub jego członków rodziny decydujące znaczenie dla ustalenia, czy czynność ta podlega VAT, ma fakt, czy od nabycia tego towaru odliczono podatek. W Pani przypadku do odliczenia nie doszło, gdyż samochód, jak można wnioskować z pytania, został kupiony od osoby prywatnej na umowę, bez VAT. Jednak aby odpowiedzieć na pytanie, należy ustalić, czy odliczenie VAT od zakupu części samochodowych wpłynie na obowiązek opodatkowania tego przekazania. Z art. 7 ust. 2 ustawy wynika, że nieodpłatne przekazanie podlega VAT również wtedy, gdy podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT od nabycia samochodu, ale mógł odliczyć VAT od części składowych do samochodu. Jednak odliczenie VAT nie od każdej części samochodowej powoduje obowiązek naliczenia VAT od przekazania.

Według Kodeksu cywilnego częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Ministerstwo Finansów w wyjaśnieniach do zmian wprowadzonych od 1 kwietnia 2014 r. jako przykład części składowych podaje: akumulator, silnik, opony.

Zakupione przez Panią części również można zaliczyć do części składowych. Nie oznacza to jednak, że przekazanie samochodu będzie podlegać w tym przypadku VAT. Ministerstwo Finansów, wyjaśniając zastosowanie zmienionych od 1 kwietnia 2014 r. przepisów, stwierdziło, że nieodpłatnie przekazywany samochód podlega VAT, gdy odliczono podatek od części składowych, a nie od jego nabycia, jeśli zamontowanie części w samochodzie:

● nastąpiło w ramach dostawy towarów,

● spowodowało podwyższenie wartości samochodu w chwili przekazania samochodu na potrzeby osobiste.

Zdaniem Ministerstwa wymiana np. opon czy akumulatora wpłynie na wzrost wartości samochodu tylko wówczas, gdy wartość samochodu jest bardzo niska.

W Pani przypadku montaż drobnych części zamiennych o niskiej wartości nie spowodował wzrostu wartości samochodu. Ponadto są to towary, które w wyniku bieżącej eksploatacji samochodu są systematycznie zużywane. Dlatego w tym przypadku przekazanie samochodu na cele osobiste nie podlega VAT. Dla udzielanej odpowiedzi nie ma znaczenia, że był odliczany VAT od paliwa.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 7 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1649

Joanna Dmowska

ekspert w zakresie VAT

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK