Monitor Księgowego 1/2016, data dodania: 28.12.2015

Czy noclegi sfinansowane pracownikom wykonującym pracę poza zakładem pracy są ich przychodem

PROBLEM

Realizujemy roboty ogólnobudowlane na terenie Polski. W celu wykonania kontraktu budowlanego zatrudniamy pracowników, m.in. na podstawie umowy o pracę. Pracownicy budowlani, w tym operatorzy sprzętu i maszyn, wykonują swoje obowiązki służbowe bezpośrednio na placu budowy, poza miejscem zamieszkania i poza naszą siedzibą. Stała obecność pracowników w miejscowości prowadzenia robót jest niezbędna przez okres realizacji danego odcinka robót oraz dla efektywnego i terminowego wykonania kontraktu. W takich przypadkach zapewniamy pracownikom noclegi (w hotelu lub w mieszkaniach prywatnych) w miejscowości, w której będą trwały roboty. Czy wartość noclegów zakupionych dla pracowników wykonujących prace na budowach poza miejscem zamieszkania i poza naszą siedzibą stanowi dla nich przychód ze stosunku pracy, od którego powinniśmy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy?

RADA

Pracownicy, którym zapewniają Państwo nocleg podczas wykonywania kontraktów budowlanych, realizowanych poza ich miejscem zamieszkania oraz poza siedzibą Państwa firmy, nie osiągają z tego tytułu przychodu ze stosunku pracy. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Przychodem ze stosunku pracy są m.in. wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u pracownika powstaniem przysporzenia majątkowego, w tym z tytułu świadczeń nieodpłatnych i częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 updof). Przepisy updof nie definiują pojęcia świadczenia nieodpłatnego. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13, uznał, że za przychód pracownika mogą być uznane nieodpłatne świadczenia, które:

● zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),

● zostały spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,

● przynoszą korzyść wymierną i przypisaną indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zapewniają Państwo noclegi swoim pracownikom wykonującym pracę na budowach prowadzonych poza miejscem ich zamieszkania i poza Państwa siedzibą. Korzystanie przez pracowników z zapewnionego im nieodpłatnie świadczenia, tj. noclegu, niewątpliwie następuje za ich zgodą. Świadczenie to nie jest jednak spełnione w ich interesie, ale w Państwa interesie. Nie przynosi pracownikom korzyści w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatków, które musieliby ponieść. Pracownicy swoje potrzeby mieszkaniowe zaspokajają bowiem w innym miejscu i w inny sposób. Oznacza to, że udostępnienie przez Państwa bezpłatnych noclegów pracownikom leży w interesie Państwa firmy jako pracodawcy i nie generuje po stronie pracowników przychodu ze stosunku pracy. W konsekwencji nie ciąży na Państwu - jako pracodawcy - obowiązek pobrania zaliczki na podatek dochodowy od wartości tego świadczenia.

Takie stanowisko potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacjach indywidualnych: z 4 listopada 2015 r., sygn. IPTPB1/4511-517/15-2/MM i z 5 listopada 2015 r., sygn. IPTPB1/4511-538/15-2/ASZ. W drugiej ze wskazanych interpretacji organ podatkowy stwierdził, że:

(...) nie sposób racjonalnie zakładać, że gdyby nie konieczność wykonywania pracy poza miejscem zamieszkania, pracownik wydałby pieniądze na noclegi poza miejscem zamieszkania bądź dojazdy do tego miejsca. Nie sposób również przyjąć, że zapewnienie miejsca noclegowego realizuje osobiste cele mieszkaniowe pracownika. Przeciwnie, okoliczność korzystania z miejsca noclegowego wymuszona jest koniecznością realizacji obowiązków służbowych na danym obszarze w sposób uzasadniony z punktu widzenia czasu pracy oraz ekonomii kosztów ponoszonych przez Wnioskodawcę.

Reasumując, Wnioskodawca finansując noclegi dla pracowników na czas budów oraz wartość zwracanych pracownikom kosztów przejazdów do miejsca wykonywania pracy, nie dokonuje świadczenia w interesie pracownika - przysparzając mu korzyści. Pracownik nie ma bowiem żadnej swobody w zarządzaniu i rozporządzaniu tym świadczeniem. Wykorzystuje on je wyłącznie w jednym konkretnym celu, tj. w wykonaniu swoich obowiązków pracowniczych. Tym samym pracownik nie uzyskuje z tego tytułu przychodu, a Wnioskodawca nie jest zobowiązany do poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1992

Marcin Szymankiewicz

doradca podatkowy, praktyk, autor licznych publikacji o tematyce podatkowej

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK