Monitor Księgowego 17/2015, data dodania: 25.08.2015

Czy emeryt wojskowy zyska na opłacaniu składek emerytalnych z umowy zlecenia

PROBLEM

Obecnie mam 54 lata i pobieram niepełną emeryturę wojskową. Wkrótce po przyznaniu świadczenia podjąłem zatrudnienie w ramach umowy zlecenia. Firma, która mnie zatrudnia, opłaca z tego tytułu m.in. składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Składki emerytalne ZUS ewidencjonuje na moim indywidualnym koncie. Czy z tego tytułu będzie mi się należała druga emerytura ze składek ZUS-owskich?

RADA

W zależności od tego, czy wstąpił Pan do służby przed 2 stycznia 1999 r., czy po 1 stycznia 1999 r., opłacane po przejściu na emeryturę wojskową składki emerytalne będą uwzględnione w wysokości emerytury wojskowej lub pozwolą w przyszłości na uzyskanie emerytury wypłacanej przez ZUS.

UZASADNIENIE

Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia, które mają jednocześnie ustalone prawo do emerytury lub renty, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu umowy zlecenia, jeśli równocześnie nie pozostają w stosunku pracy. Zasada ta dotyczy również osób uprawnionych do emerytury przysługującej z zaopatrzenia emerytalnego służb mundurowych (np. emerytury wojskowej). Opłacana z tego tytułu składka emerytalna jest ewidencjonowana na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS i podlega corocznej waloryzacji na ogólnych zasadach obowiązujących pozostałych ubezpieczonych.

UWAGA!

Sposób, w jaki okresy opłacania składek emerytalnych za osobę uprawnioną do emerytury wojskowej zostaną uwzględnione w wysokości świadczenia emerytalnego, zależy od tego, czy osoba ta wstąpiła do służby po raz pierwszy przed 2 stycznia 1999 r., czy też po 1 stycznia 1999 r.

Żołnierzowi, który pozostawał w służbie przed 2 stycznia 1999 r., oblicza się emeryturę zgodnie z art. 15 ustawy z 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin. Emeryt wojskowy, który wstąpił do służby po raz pierwszy przed 2 stycznia 1999 r., a po przejściu na emeryturę wojskową i zwolnieniu ze służby podjął zatrudnienie lub inną pracę, z tytułu której podlegał ubezpieczeniu społecznemu, może mieć okres tego ubezpieczenia uwzględniony w wysokości emerytury wojskowej, mimo że nie jest to okres zawodowej służby.

Osobie uprawnionej do emerytury wojskowej, obliczonej na podstawie art. 15 ww. ustawy, dolicza się bowiem na jej wniosek do wysługi emerytalnej przypadające po zwolnieniu ze służby i przejściu na emeryturę okresy:

● zatrudnienia przed 1 stycznia 1999 r. w wymiarze czasu pracy nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy,

● opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe po 31 grudnia 1998 r. lub nieopłacania tych składek z powodu przekroczenia w trakcie roku kalendarzowego kwoty rocznej podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia.

Za każdy rok wspomnianych okresów (z uwzględnieniem pełnych miesięcy) emeryturę wojskową zwiększa się o 1,3% podstawy jej wymiaru. Ponowne ustalenie wysokości emerytury przez doliczenie nieuwzględnionych dotychczas w wymiarze świadczenia okresów następuje na wniosek emeryta zgłoszony nie wcześniej niż po zakończeniu kwartału kalendarzowego, jeżeli emeryt pozostaje w ubezpieczeniu, chyba że w kwartale kalendarzowym ustało to ubezpieczenie.

UWAGA!

Okresy składkowe mogą być doliczone do wysługi emerytalnej wyłącznie wtedy, gdy obliczona dotychczas emerytura wojskowa wynosi mniej niż 75% podstawy jej wymiaru, a emeryt ukończył 55 lat życia - mężczyzna i 50 lat życia - kobieta albo stał się inwalidą.

Opisane zasady nie dotyczą osób, które po raz pierwszy wstąpiły do zawodowej służby wojskowej po 1 stycznia 1999 r. Sytuacja tych osób jest inna, gdyż zgodnie z przepisami art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin - w wymiarze emerytury wojskowej uwzględniane są wyłącznie okresy służby. Podstawę wymiaru emerytury stanowi uposażenie należne funkcjonariuszowi na ostatnio zajmowanym stanowisku. Jeżeli żołnierz zawodowy, który uzyskał prawo do emerytury wojskowej bez względu na wiek, obliczonej na podstawie art. 15a wymienionej ustawy (a więc wyłącznie za okresy służby), ma także okresy zatrudnienia (ubezpieczenia), może uzyskać z tego tytułu prawo do drugiej emerytury, która zostanie mu przyznana przez ZUS po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego przewidzianego w ustawie o emeryturach i rentach z FUS i obliczona na zasadach określonych w tej ustawie. Taka emerytura zostanie obliczona wyłącznie za okresy ubezpieczenia (zatrudnienia).

Osoby, które wstąpiły do służby po raz pierwszy po 1 stycznia 1999 r., mogą więc nabyć prawo do dwóch emerytur: emerytury wojskowej obliczonej wyłącznie za okresy służby oraz emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych obliczonej wyłącznie za okresy opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego.

Oznacza to, że niezależnie od tego, czy wstąpił Pan do służby przed 2 stycznia 1999 r. czy po 1 stycznia 1999 r., okresy opłacania składek emerytalno-rentowych będą mogły być uwzględnione w wysokości Pana emerytury. W pierwszym przypadku wojskowy organ emerytalny przeliczy na Pana wniosek, złożony po ukończeniu 55. roku życia, emeryturę wojskową (jeżeli jest ona niższa niż 75% podstawy jej wymiaru). Jeśli natomiast wstąpił Pan po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r., opłacane składki emerytalne pozwolą Panu nabyć w przyszłości (po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego) prawo do emerytury z FUS obliczanej ze składek zgromadzonych na indywidualnym koncie ubezpieczonego.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 9 ust. 4a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2015 r., poz. 121; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1066

● art. 14-15a ustawy z 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin - j.t. Dz.U. z 2015 r., poz. 330

● art. 2, 24, 26 i art. 95 ust. 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - j.t. Dz.U. z 2015 r., poz. 748

Maria Gałecka

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK