Monitor Księgowego 15/2015, data dodania: 03.08.2015

Jakie zmiany są planowane w ustawach o podatkach dochodowych - dokumentowanie podatkowe transakcji

Rząd planuje zmiany w zakresie sporządzania dokumentacji podatkowych transakcji z podmiotami powiązanymi. Z najnowszej wersji projektu wynika, że jeśli ustawa nowelizująca wejdzie w życie z końcem 2015 r., to zmiany w zakresie dokumentacji podatkowej mają wejść w życie zasadniczo dopiero od 1 stycznia 2017 r. (a nie od 1 stycznia 2016 r. - jak pierwotnie planowano). Zmiany pojawią się zarówno w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, jak i ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wprowadzenie zmian w zakładanym przez rząd kształcie będzie oznaczało wzrost kosztów i obciążeń administracyjnych dla dużych firm. Jednocześnie wiele małych firm osiągających stosunkowo niewielkie przychody zostanie zwolnionych z tego obowiązku. Katalog zmian przedstawiamy w tabeli.

Tabela. Zmiany w podatkach dochodowych w zakresie dokumentowania transakcji z podmiotami powiązanymi

Zmiana w podatkach dochodowych

Opis zmiany

1

2

Wprowadzenie progu, od którego konieczne będzie sporządzanie dokumentacji podatkowej transakcji

obowiązek ten będą mieli, co do zasady, jedynie podatnicy, których przychody lub koszty przekroczą w roku poprzedzającym rok podatkowy równowartość 2 mln euro.

Objęcie spółek osobowych obowiązkiem sporządzania dokumentacji

będzie tu istniała możliwość wyznaczenia wspólnika odpowiedzialnego za sporządzenie dokumentacji,

w przypadku spółek osobowych limit przychodów lub kosztów, po przekroczeniu których należy przygotować dokumentację, będzie dotyczył spółki osobowej, a nie jej poszczególnych wspólników.

Podwyższenie progów powiązań kapitałowych

posiadanie udziału w kapitale innego podmiotu (tzw. powiązanie kapitałowe) ma oznaczać sytuację, w której dany podmiot posiada w kapitale innego podmiotu udział nie mniejszy niż 25% (obecnie jest to 20%).

Wprowadzenie progu istotności transakcji

podatnicy będą zobowiązani do sporządzania dokumentacji podatkowej dla transakcji z podmiotami powiązanymi oraz dla innych zdarzeń, ujętych w księgach rachunkowych, których warunki zostały ustalone (lub narzucone) z podmiotami z nimi powiązanymi, a mających istotny wpływ na wysokość ich dochodu (straty),

za transakcje lub zdarzenia istotne uznano transakcje lub zdarzenia jednego rodzaju, których łączna wartość przekracza w roku podatkowym równowartość 50 000 euro; przy czym w zależności od wysokości rocznych przychodów podatnika próg istotności ulega zwiększeniu.

Wprowadzenie nowych obowiązków dla podmiotów dużych (powyżej 10 mln euro obrotu)

konieczność sporządzenia analizy danych rynkowych, które powinny uzasadniać stosowany w transakcjach grupowych poziom cen,

obowiązek dołączania do zeznania podatkowego za dany rok podatkowy uproszczonego sprawozdania w sprawie transakcji z podmiotami powiązanymi.

Wprowadzenie dokumentacji o grupie podmiotów powiązanych

obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej dla grupy powiązanych podmiotów powstanie, jeżeli przychody lub koszty przekroczą u danego podatnika w roku poprzedzającym rok podatkowy równowartość 20 mln euro.

Wprowadzenie sprawozdania o wysokości dochodów i zapłaconego podatku jednostek zależnych oraz miejscach prowadzenia działalności gospodarczej oraz zakładów zagranicznych

sprawozdania te będą składane przez jednostkę dominującą grupy powiązanych podmiotów, których roczne skonsolidowane przychody przekraczać będą 750 000 000 euro.

Dodatkowo Ministerstwo Finansów opublikowało projekty rozporządzeń wykonawczych do opisanych zmian:

● rozporządzenie w sprawie określenia wzoru sprawozdania sporządzanego w celu analizy ryzyka zaniżenia dochodu do opodatkowania w obszarze cen transferowych oraz w celu wymiany informacji z właściwymi władzami państw obcych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych,

● rozporządzenie w sprawie szczegółowego opisu elementów stanowiących dokumentację podatkową,

● rozporządzenie w sprawie określenia wzoru sprawozdania sporządzanego w celu analizy ryzyka zaniżenia dochodu do opodatkowania w obszarze cen transferowych oraz w celu wymiany informacji z właściwymi władzami państw obcych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Redakcja na łamach Mk poinformuje Państwa o ostatecznym kształcie zmian i ich skutkach dla przedsiębiorców.

Źródło: projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw - numer w wykazie prac legislacyjnych UC167

Sławomir Biliński

prawnik, redaktor "MONITORA księgowego"

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK