Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 4/2014, data dodania: 13.02.2014

Od jakiej podstawy naliczać składki za kierowcę, który wykonuje pracę za granicą

Jesteśmy firmą transportową prowadzącą działalność gospodarczą na terytorium Polski i zatrudniamy kierowców na umowę o pracę. Kierowcy wykonują na naszą rzecz usługi transportowe w Polsce oraz na terenie krajów europejskich. Miejscem pracy w umowach pracowników jest terytorium Polski. Czy w tej sytuacji kierowców należy traktować jak pracowników w podróży służbowej, czy jak oddelegowanych do pracy za granicą? Czy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne tych pracowników może być niższa od kwoty przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej?

PROBLEM

RADA

W Państwa przypadku kierowcy nie są delegowani do pracy za granicą, lecz są traktowani jak pracownicy w podróży służbowej. Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne tych osób może być niższa od kwoty przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej.

UZASADNIENIE

Delegowanie pracowników ma miejsce w sytuacji, gdy polskie przedsiębiorstwo w celu realizacji umowy zawartej z zagranicznym kontrahentem wysyła pracowników do pracy poza granice Polski, zmieniając im czasowo miejsce pracy. Przy kwalifikowaniu wyjazdu pracownika jako oddelegowanie lub podróż służbowa decydujące znaczenie ma określenie miejsca pracy w umowie o pracę zawartej z danym pracownikiem.

Z oddelegowaniem mamy do czynienia również wtedy, gdy porozumieniem lub wypowiedzeniem zmieniającym zmieniono pracownikowi wskazane dotychczas w umowie miejsce wykonywania pracy. W przypadku zatrudnionych u Państwa kierowców jako miejsce wykonywania pracy określono teren Polski. Oznacza to, że jeżeli pracownicy wyjeżdżają poza granice Polski, to taki wyjazd należy traktować jak zagraniczną podróż służbową.

Podróżą służbową dla kierowców jest każde zadanie służbowe polegające na wykonywaniu, na polecenie pracodawcy (art. 2 pkt 7 ustawy o czasie pracy kierowców):

● przewozu drogowego poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza miejscowość, w której wykonuje on swoją działalność (oddział, filię),

● wyjazdu poza wskazaną wyżej miejscowość, w celu wykonania przewozu drogowego (wyjazdy kierowców pojazdem bez ładunku czy pasażerów, jeśli ich zadaniem jest udanie się do innej miejscowości w celu ich przyjęcia).

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudnia kierowców, którzy w umowach o pracę jako miejsce wykonywania pracy mają określony teren całej Polski. Kierowcy ci wykonują przewozy zarówno na terenie Polski, jak i poza jej granicami. Kierowcom przysługują diety, a także inne należności z tytułu podróży służbowych krajowych i zagranicznych, gdyż każdy wyjazd poza siedzibę pracodawcy (lub poza miejscowość, w której pracodawca wykonuje swoją działalność), w celu wykonania przewozu drogowego (transport mebli) jest podróżą służbową.

W Państwa przypadku nie znajdzie zastosowania wyłączenie z podstawy wymiaru składek ZUS części wynagrodzenia pracowników zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców - w wysokości równowartości diety przysługującej z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, za każdy dzień pobytu, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (§ 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia składkowego). W tym przypadku ustalony w powyższy sposób miesięczny przychód tych osób stanowiący podstawę wymiaru składek nie może być niższy od kwoty przeciętnego wynagrodzenia (w 2014 r. - 3746 zł).

Podstawę wymiaru składek ZUS dla pracowników, w tym również dla kierowców, stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy o pdof, osiągany z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. W podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników nie uwzględnia się:

● wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,

● zasiłków i świadczeń rehabilitacyjnych z ubezpieczeń chorobowego i wypadkowego oraz

● przychodów wyłączonych z oskładkowania na podstawie przepisów rozporządzenia MPiPS w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Ponieważ Państwa kierowcy przebywają w podróży służbowej, z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe należy wyłączyć diety i inne należności z tytułu podróży służbowej pracownika - do wysokości określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju (§ 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia składkowego).

UWAGA!

Od wypłaconych kierowcom diet z tytułu podróży służbowej pracodawca nie nalicza składek na ubezpieczenia społeczne ani zaliczki na podatek dochodowy.

Zatem podstawa wymiaru składek ZUS może być niższa od kwoty przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej, tj. w 2014 r. od kwoty 3746 zł.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 2 pkt 7 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców - j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 1155; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 567

● art. 12, art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 1717

● § 2 ust. 1 pkt 15 i pkt 16 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - Dz.U. Nr 161, poz. 1106; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 127, poz. 860

Aldona Salamon

specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, praktyk z kilkunastoletnim doświadczeniem w prowadzeniu szkoleń oraz w pracy w dziale personalnym, autorka publikacji i artykułów prasowych

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK