Biuletyn VAT 18/2014, data dodania: 09.09.2014

Wykorzystanie samochodu służbowego przez pracownika w celu dojazdu do domu

Pracodawca, który udostępnia samochód służbowy swojemu pracownikowi, aby ten mógł nim dojechać z pracy do domu oraz z domu do pracy, i nie pobiera za to żadnego ekwiwalentu - świadczy na rzecz pracownika nieodpłatną usługę. Tego rodzaju nieodpłatne świadczenie usług na rzecz pracownika będzie podlegało opodatkowaniu VAT, jeżeli przy nabyciu samochodu pracodawca odliczył 100% VAT. Takie stanowisko wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 16 czerwca 2014 r. (sygn. IPPP1/443-358/14-2/EK), której fragment prezentujemy na następnej stronie.

Stan faktyczny zaprezentowany przez podatnika

Z pytaniem do organu podatkowego zwróciła się spółka, która w prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje samochody osobowe m.in. na podstawie zawartych umów leasingu. Spółka rozważa odpłatne udostępnienie pracownikom samochodów. Na podstawie zawartych umów pracownicy będą obciążani z tytułu używania samochodów do celów prywatnych. Usługa udostępniania samochodów pracownikom będzie opodatkowana VAT. Alternatywnie możliwe jest również, iż spółka będzie udostępniać pracownikom samochody nieodpłatnie - do celów prywatnych. W takim przypadku wartość nieodpłatnego świadczenia będzie uwzględniana w przychodzie pracownika na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Czy takie nieodpłatne przekazanie będzie podlegać VAT?

Stanowisko organu podatkowego

Odpowiadając na pytanie spółki, organ podatkowy jednoznacznie potwierdził jej stanowisko, że:

(...) udostępnienie samochodu służbowego w celu dojazdu do/z pracy w celu zapewnienia miejsca parkowania samochodu - przede wszystkim sprzyja wygodzie pracownika, który nie musi we własnym zakresie organizować sobie środka transportu do pracy.

Należy zatem stwierdzić, że dojazd pracownika do pracy nie ma związku z działalnością gospodarczą pracodawcy. Zapewnienie ułatwienia w tym zakresie ze strony pracodawcy realizuje cel prywatny (niewynikający ze stosunku pracy) pracownika, nie zaś gospodarczy pracodawcy.

W konsekwencji, z uwagi na powołane wyżej regulacje prawne oraz opis sprawy należy stwierdzić, że odpłatne udostępnianie pracownikom samochodów służbowych do celów prywatnych (przejazdy z miejsca pracy do miejsca zamieszkania i odwrotnie), stanowi świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy i powinno być uwzględniane w podstawie opodatkowania, stosownie do art. 29a ust. 1 ustawy.

W dalszej części odpowiedzi organ podatkowy podkreślił, że w przypadku gdy: Wnioskodawca dobrowolnie ułatwia dotarcie z miejsca zamieszkania do miejsca pracy, poprzez przekazanie samochodu służbowego do wykorzystania w tym celu, jednocześnie nie oczekując ekwiwalentu za powierzenie auta, to niewątpliwie świadczy nieodpłatną usługę na rzecz pracownika, podlegającą opodatkowaniu na podstawie art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy. Jednocześnie, jak wynika z cyt. wyżej przepisów, wyłączenie z opodatkowania dotyczy użytku na cele inne niż działalność gospodarcza samochodów osobowych "nabytych" ("włączonych" do przedsiębiorstwa) na podstawie umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, w stosunku do których przysługiwało ograniczone odliczenie VAT.

W konsekwencji, z uwagi na powołane wyżej regulacje prawne oraz opis sprawy należy stwierdzić, że nieodpłatne udostępnianie pracownikom samochodów osobowych do celów prywatnych (przejazdy z miejsca pracy do miejsca zamieszkania i odwrotnie), użytkowanych przez Spółkę na podstawie umowy leasingu, w przypadku gdy Wnioskodawcy przysługuje ograniczone prawo do odliczenia w zw. z nabyciem samochodów osobowych - nie podlega opodatkowaniu stosownie do art. 8 ust. 6 w zw. z art. 8 ust. 5 ustawy oraz art. 7 ust. 1 i ust. 2 ustawy nowelizującej.

Magdalena Miklewska

ekspert w zakresie VAT, autorka licznych publikacji

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK