Monitor Księgowego 22/2015, data dodania: 16.11.2015

Czy składki na ubezpieczenie od utraty dochodu są kosztem

PROBLEM

Prowadzę działalność gospodarczą samodzielnie. Zawarłem z jednym z towarzystw ubezpieczeniowych polisę gwarantującą wypłatę miesięcznego świadczenia na wypadek niemożności prowadzenia działalności gospodarczej z przyczyn wskazanych w polisie. Czy mogę zaliczać do kosztów składki ubezpieczeniowe płacone z tytułu tej polisy?

RADA

Nie może Pan zaliczać do kosztów składek ubezpieczeniowych płaconych z tytułu zawarcia polisy gwarantującej wypłatę świadczeń w razie niemożności prowadzenia działalności. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Polisa gwarantująca wypłatę świadczeń w razie niemożności prowadzenia działalności to rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia na wypadek całkowitej okresowej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą lub nieszczęśliwym wypadkiem. Wydatki na tego rodzaju ubezpieczenia nie zostały ujęte w katalogu wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów (art. 23 updof). Organy podatkowe przyjmują jednak, że nie stanowi to wystarczającej przesłanki dla zaliczenia wydatków poniesionych na ten cel do kosztów uzyskania przychodów. Ich zdaniem nie są one ponoszone przez podatników w celu osiągnięcia przychodu z działalności gospodarczej. Nie można też stwierdzić w sposób pewny i jednoznaczny, że wydatki te przyczynią się do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. A zatem nie spełniają one warunków uznania danego wydatku za koszt podatkowy (art. 22 ust. 1 updof). Zdaniem organów podatkowych są to wydatki o charakterze osobistym.

Stanowisko to potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 22 kwietnia 2015 r., sygn. IBPBI/1/4511-94/15/ESZ, oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 23 lutego 2015 r., sygn. ITPB1/415-1251/14/MP, oraz z 6 maja 2014 r., sygn. ITPB1/415-176/13/14-S/WM. W pierwszej z przywołanych interpretacji czytamy, że:

(...) wydatek poniesiony przez Wnioskodawcę na dobrowolne ubezpieczenie w celu zabezpieczenia się na wypadek całkowitej okresowej niezdolności do pracy wskutek choroby nie został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Nie można też stwierdzić, że wydatek ten przyczyni się do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Faktu powyższego nie zmienia również okoliczność, że umowę ubezpieczenia Wnioskodawca zawarł jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą.

W świetle powołanych przepisów i w odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego stanowisko Wnioskodawcy (że wydatek ten jest kosztem podatkowym - przyp. redakcji) jest zatem nieprawidłowe.

Ponoszone przez Pana wydatki na dobrowolne ubezpieczenie w celu zabezpieczenia się na wypadek niezdolności do pracy na skutek choroby lub nieszczęśliwego wypadku nie stanowią zatem dla Pana kosztów uzyskania przychodów.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 22 ust. 1, art. 23 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1767

Marcin Szymankiewicz

doradca podatkowy, autor licznych publikacji z dziedziny podatków

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK