Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 3/2016, data dodania: 29.01.2016

Jak sporządzić PIT-11 i PIT-8C za 2015 r.

Płatnicy podatku m.in. od przychodów ze stosunku pracy lub działalności wykonywanej osobiście i podmioty dokonujące wypłaty należności z innych źródeł, np. zasiłków chorobowych lub macierzyńskich zleceniobiorcom, są zobowiązani do sporządzenia i przekazania odpowiednio PIT-11 lub PIT-8C podatnikom i właściwym dla nich urzędom skarbowym. Mają na to czas do 29 lutego 2016 r. Od 1 stycznia 2016 r. do korekty tych formularzy nie jest wymagane uzasadnienie przyczyn jej dokonania.

ZMIANY 2016

Dla płatników rozliczających w 2015 r. podatek za nie więcej niż 5 podatników, którzy wybrali pisemną formę przekazania PIT-11 lub PIT-8C do urzędu, termin na złożenie tych informacji upłynął 1 lutego 2016 r. Natomiast podatnicy muszą je otrzymać do końca lutego 2016 r.

Płatnicy, którzy rozliczają pracowników za 2015 r. na formularzu PIT-40, nie wystawiają tym osobom informacji PIT-11.

Wzory informacji PIT-11 i PIT-8C sporządzanych za 2015 r.

Informację PIT-11 należy sporządzić na formularzu w wersji 23, a informację PIT-8C na formularzu w wersji 8 (załączniki nr 8 i 9 do rozporządzenia w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych).

PIT-11 mają obowiązek wystawić m.in. płatnicy zaliczek od dochodów ze stosunku pracy oraz dochodów z działalności wykonywanej osobiście, np. umów zlecenia lub umów o dzieło (art. 39 ust. 1, art. 42 ust. 2 pkt 1, art. 42e ust. 6 ustawy o pdof). Natomiast PIT-8C składają m.in. podmioty dokonujące wypłaty należności lub świadczeń stanowiących przychody z tzw. innych źródeł (art. 35 ust. 10, art. 39 ust. 3 i art. 42a ustawy o pdof).

Wymienione informacje są sporządzane dla podatników, tj. osób fizycznych.

Wypełnianie informacji PIT-11

Obecnie obowiązujący wzór informacji PIT-11 zawiera 82 pozycje, z czego 77 jest przeznaczonych do wypełnienia przez płatników podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie oznacza to, że płatnicy muszą wypełniać wszystkie te pozycje. Przyjmuje się, że pozostawienie pustej pozycji, w której są wykazywane kwoty, jest równoznaczne z wykazaniem w niej wartości "0".

Poz. 1. Identyfikator podatkowy NIP płatnika

W poz. 1 informacji PIT-11 należy wskazać identyfikator płatnika, którym zawsze jest NIP. Dotyczy to również płatników będących osobami fizycznymi (w tej pozycji nie powinni podawać numeru PESEL) (zob. rys. 1).

Poz. 4. Rok

W poz. 4 należy podać rok, za który jest składana informacja PIT-11. Składając informację za 2015 r. w tej pozycji należy wpisać 2015 (zob. rys. 1).

Rys. 1

infoRgrafika

Poz. 5. Urząd skarbowy, do którego adresowana jest informacja

W poz. 5 należy wskazać urząd skarbowy, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego, do którego jest kierowana informacja PIT-11. Urzędem tym jest:

● w przypadku rezydentów (osób fizycznych objętych nieograniczonym obowiązkiem podatkowym) - zwykły urząd skarbowy właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, tj. osoby fizycznej, dla której jest sporządzana informacja PIT-11,

● w przypadku nierezydentów (osób fizycznych objętych ograniczonym obowiązkiem podatkowym) - urząd skarbowy właściwy dla nierezydenta w sprawach opodatkowania osób zagranicznych (zob. rys. 2).

Poz. 6. Cel złożenia formularza

W poz. 6 PIT-11 należy wskazać, czy informacja PIT-11 jest składana po raz pierwszy (zaznaczając kwadrat nr 1), czy jest korektą złożonej wcześniej informacji (wówczas trzeba zaznaczyć kwadrat nr 2). Należy dodać, że w przypadku składania korekty informacji od 1 stycznia 2016 r. nie ma obowiązku dołączania pisemnego uzasadnienia jej przyczyny (zob. rys. 2).

Rys. 2

infoRgrafika

Poz. 7-9. Dane identyfikacyjne płatnika

W poz. 7-9 informacji PIT-11 należy podać ogólne informacje o płatniku, tj.:

● płatnicy niebędący osobami fizycznymi zaznaczają kwadrat nr 1 w poz. 7 oraz w poz. 8 wskazują pełną nazwę i REGON,

● płatnicy będący osobami fizycznymi zaznaczają kwadrat nr 2 w poz. 7 oraz w poz. 9 wskazują nazwisko, pierwsze imię oraz datę urodzenia (zob. rys. 3).

Rys. 3

infoRgrafika

Poz. 10. Rodzaj obowiązku podatkowego

W poz. 10 informacji PIT-11 należy wskazać rodzaj obowiązku podatkowego ciążący na podatniku (osobie fizycznej, dla której jest sporządzana informacja PIT-11). W związku z tym należy określić:

● nieograniczony obowiązek podatkowy - w przypadku osób fizycznych, które mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski (art. 3 ust. 1 ustawy o pdof) przez zaznaczenie kwadratu nr 1 w poz. 10,

● ograniczony obowiązek podatkowy - w przypadku osób fizycznych, które nie mają na terytorium Polski miejsca zamieszkania (art. 3 ust. 2a ustawy o pdof) przez zaznaczenie kwadratu nr 2 w poz. 10 (zob. rys. 4).

Poz. 11. Identyfikator podatkowy

W poz. 11 należy podać identyfikator podatkowy podatnika. Identyfikatorem tym, co do zasady, jest PESEL, natomiast NIP jest identyfikatorem dla osób fizycznych:

● nieobjętych rejestrem PESEL (w szczególności cudzoziemców),

● prowadzących działalność gospodarczą,

● zarejestrowanych jako podatnicy VAT (w tym np. z tytułu prywatnego wynajmu),

● pełniących funkcję płatników podatków lub płatników składek ubezpieczeniowych (zob. rys. 4).

Poz. 12-14. Dodatkowe dane podatnika objętego ograniczonym obowiązkiem podatkowym

Pozycje 12-14 powinny zostać wypełnione tylko wtedy, gdy informacja PIT-11 jest sporządzana dla osoby fizycznej objętej ograniczonym obowiązkiem podatkowym. W takim przypadku:

● w poz. 12 należy wskazać zagraniczny numer służący do identyfikacji do celów podatkowych lub ubezpieczeń społecznych uzyskany w państwie, w którym podatnik ma miejsce zamieszkania, a w poz. 13 i 14 rodzaj tego numeru oraz kraj jego wydania,

● jeżeli płatnik nie posiada zagranicznego numeru identyfikacyjnego podatnika - w poz. 12 należy wskazać numer dokumentu stwierdzającego tożsamość podatnika, uzyskanego w państwie, w którym podatnik ma miejsce zamieszkania, a w poz. 13 rodzaj tego dokumentu oraz kraj jego wydania (zob. rys. 4).

Poz. 15-27. Dane podatnika

W poz. 15-27 należy wykazać szczegółowe dane dotyczące podatnika, dla którego jest sporządzana informacja PIT-11. W przypadku gdy informacja ta jest sporządzana dla osoby fizycznej objętej ograniczonym obowiązkiem podatkowym (tj. nierezydentowi), w tych pozycjach należy podać kraj inny niż Polska oraz adres zamieszkania za granicą (zob. rys. 4).

Rys. 4

infoRgrafika

Poz. 28. Informacja o kosztach uzyskania przychodu ze stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej

Przepisy ustawy o pdof (w art. 22 ust. 2) określają cztery rodzaje kosztów uzyskania przychodów, tj. z tytułu:

● stosunku służbowego,

● stosunku pracy,

● spółdzielczego stosunku pracy,

● pracy nakładczej.

Płatnicy, którzy w sporządzanych informacjach PIT-11 wykazują przychody z tych źródeł, powinni w poz. 28 wskazać rodzaj kosztów uzyskania przychodów uwzględniony w poz. 30 tych informacji (zob. rys. 5).

Rys. 5

infoRgrafika

Poz. 29-69. Dochody podatnika, pobrane zaliczki oraz pobrane składki

W części E informacji PIT-11 przewidziano odrębne wiersze dla dziewięciu grup dochodów (poz. 29-65), a pozostałe dochody osób fizycznych należy wykazać w wierszu 10 (poz. 66-69). Tytuł tego wiersza może być mylący, gdyż mówi on o innych źródłach przychodu. Nie oznacza to jednak, że w wierszu 10 części E informacji PIT-11 należy wykazywać przychody z innych źródeł (art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 ustawy o pdof). Przez należności z innych źródeł wskazane w tym wierszu należy rozumieć należności podlegające wykazaniu w informacji PIT-11, które nie należą do żadnego z rodzajów należności wymienionych we wcześniejszych wierszach (są nimi np. przychody ze świadczeń pieniężnych wypłacanych z tytułu odbywania praktyk absolwenckich - art. 35 ust. 1 pkt 8 ustawy o pdof).

W kwotach przychodów wykazywanych w części E informacji PIT-11 nie uwzględnia się przychodów (dochodów) zwolnionych z podatku ani przychodów, od których zaniechano poboru podatku. Jednak - jak wynika z objaśnień do informacji PIT-11 - w kolumnie e należy wykazywać dochody zwolnione z podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych, np. dla pracowników oddelegowanych do pracy za granicą, których dochody są opodatkowane w kraju wykonywania pracy. W takich przypadkach w informacji PIT-11 należy wykazać dochód zwolniony z podatku stanowiący 30% diety określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o pdof (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 14 września 2010 r., sygn. IBPBII/1/415-586/10/AŻ).

W kolumnie f części E informacji PIT-11 należy wykazać wyłącznie zaliczki faktycznie pobrane przez płatnika. Nie należy w niej wykazywać zaliczek należnych, lecz niepobranych (zob. rys. 6).

Rys. 6

infoRgrafika

Poz. 70 i 71. Podlegające odliczeniu składki na ubezpieczenia społeczne

W poz. 70 PIT-11 należy podać łączną kwotę potrąconych przez płatnika ze środków podatnika krajowych składek na ubezpieczenia społeczne (z wyłączeniem składek, których podstawę wymiaru stanowił dochód/przychód zwolniony z podatku na podstawie ustawy, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku).

Dodatkowo, jeżeli płatnik opłacił ze środków podatnika również zagraniczne składki na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2a ustawy o pdof, to:

● o kwotę tych składek jest powiększana kwota wykazywana w poz. 70 oraz

● kwota tych składek jest wykazywana w poz. 71 (zob. rys. 7).

Poz. 72 i 73. Podlegające odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

W poz. 72 informacji PIT-11 należy wykazać łączną kwotę potrąconych przez płatnika ze środków podatnika krajowych składek na ubezpieczenie zdrowotne (z wyłączeniem składek, których podstawę wymiaru stanowił dochód/przychód zwolniony z podatku na podstawie ustawy, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku), a więc kwoty stanowiącej 7,75% podstawy wymiaru składki zdrowotnej (art. 27b ust. 2 ustawy o pdof).

Jeżeli płatnik opłacił ze środków podatnika również zagraniczne składki na ubezpieczenie zdrowotne, o których mowa w art. 27b ust. 1 pkt 2 ustawy o pdof, to:

● o kwotę tych składek (do wskazanego limitu w wysokości 7,75%) jest powiększana kwota wykazywana w poz. 72 oraz

● kwota tych składek jest wykazywana w poz. 73 (zob. rys. 7).

Rys. 7

infoRgrafika

Poz. 74 i 75. Informacje o przychodach zwolnionych z podatku

W poz. 74 i 75 PIT-11 płatnicy wykazują informacje o wysokości przychodów zwolnionych z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 74 ustawy o pdof (poz. 74), np. renty inwalidzkie z tytułu inwalidztwa wojennego, kwoty zaopatrzenia przyznane ofiarom wojny oraz członkom ich rodzin, a także na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o pdof (poz. 75), m.in. pochodzące od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, przyznane na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami (zob. rys. 8).

Poz. 76. Informacja o PIT-R

W poz. 76 płatnicy wskazują, czy do PIT-11 jest dołączana informacja PIT-R. Jest to informacja o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich. W przypadku dołączania takiej informacji należy zaznaczyć kwadrat nr 1, a jeżeli taka informacja nie została dołączona - kwadrat nr 2 (zob. rys. 8).

Rys. 8

infoRgrafika

Poz. 77-79 (część G). Podpis

W poz. 77 i 78 należy podać imię i nazwisko płatnika (jest to możliwe tylko w przypadku płatników będących osobami fizycznymi) lub osoby wyznaczonej do obliczenia i pobrania podatku albo pełnomocnika płatnika. W przypadku informacji PIT-11 składanych w formie papierowej oprócz wskazania takiej osoby w poz. 79 powinna ona umieścić swój podpis i pieczątkę (zob. rys. 9).

Rys. 9

infoRgrafika

Wypełnianie informacji PIT-8C

Obecnie obowiązujący wzór informacji PIT-8C zawiera 58 pozycji, z czego 53 są przeznaczone do wypełnienia przez sporządzających ją płatników podatku dochodowego od osób fizycznych. Także w przypadku tej informacji pozostawienie pustej pozycji dotyczącej kwoty jest równoznaczne z wykazaniem w niej wartości "0".

Poz. 1-23 (części A-C)

Pozycje 1-9 informacji PIT-8C są niemal identyczne jak pozycje 1-9 informacji PIT-11, z zastrzeżeniem, że częściowo dotyczą one nie tyle "płatników", ile "podmiotów zobowiązanych do złożenia informacji PIT-8C", natomiast:

● poz. 10 informacji PIT-8C jest taka sama jak poz. 11 informacji PIT-11 oraz

● poz. 11-23 informacji PIT-8C są identyczne jak poz. 15-27 informacji PIT-11.

Powoduje to, że w zakresie poz. 1-23 informacji PIT-8C odpowiednie zastosowanie mają wyjaśnienia do tych pozycji zawarte w informacji PIT-11 (zob. rys. 10).

Rys. 10

infoRgrafika

Poz. 24-30. Informacja o wysokości przychodów z innych źródeł

W poz. 24-29 informacji PIT-8C wykazywane są kwoty przychodów z innych źródeł. Zalicza się do nich wszelkie przysporzenia i korzyści majątkowe, które osiągnął podatnik, a które nie są związane ze stosunkiem pracy, działalnością gospodarczą czy z wykonywaną przez niego działalnością osobistą, zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o pdof, np. zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia. W poz. 30 wykazywana jest suma tych przychodów. W tej części znajdują się tylko trzy wiersze, co powoduje, że w przypadku konieczności wykazania więcej niż trzech kwot przychodów z innych źródeł konieczne jest sporządzenie dla danego podatnika odpowiednio większej liczby informacji PIT-8C.

Należy przy tym pamiętać, że tylko niektóre przychody z innych źródeł podlegają obowiązkowemu wykazaniu w informacji PIT-8C. Nie należą do nich przychody z innych źródeł stanowiące:

● dochody zwolnione z podatku na podstawie art. 21, art. 52, art. 52a lub art. 52c ustawy o pdof,

● dochody, od których zaniechano poboru podatku na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej,

● dochody, od których na wypłacającym je podmiocie ciąży obowiązek pobrania zaliczki na podatek,

● przychody, od których na wypłacającym je podmiocie ciąży obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego (zob. rys. 11).

Rys. 11

infoRgrafika

Poz. 31-34. Informacja o wysokości wypłaconego stypendium

Informacje PIT-8C są sporządzane nie tylko przez podmioty dokonujące wypłaty należności lub świadczeń stanowiących przychody z tzw. innych źródeł, ale również przez płatników stypendiów, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o pdof, m.in. których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego (art. 35 ust. 10 ustawy o pdof). W takim przypadku należy wypełnić poz. 31-34 informacji PIT-8C (znajdujące się w części E tej informacji). Jest to jedyny przypadek, gdy w informacji PIT-8C może być konieczne wykazanie zaliczek pobranych przez płatnika (zob. rys. 12).

Rys. 12

infoRgrafika

Pozycje 35-48. Informacja o wysokości dochodów podlegających wykazaniu w zeznaniu PIT-38

Informacja PIT-8C jest sporządzana przez określone przepisami podmioty. Są nimi osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. Informacje te należy wystawić podatnikom uzyskującym m.in. dochody z kapitałów pieniężnych (w szczególności tzw. dochody giełdowe), które należy wykazać w zeznaniu PIT-38 (art. 30b ust. 2 ustawy o pdof). Podmioty sporządzające PIT-8C wykazują w poz. 35-48 wysokość uzyskanych przez podatników przychodów oraz znanych tym podmiotom kosztów uzyskania tych przychodów.

Poz. 49. Informacja o wysokości przychodów niewykazywanych w części F

Na podstawie art. 19 ustawy z 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw niektóre z dochodów, o których mowa w art. 30b ust. 2 ustawy o pdof, nie podlegają opodatkowaniu (np. przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych nabytych przed 1 stycznia 2004 r.). Jeżeli podmiot zobowiązany do sporządzenia informacji PIT-8C nie jest w stanie określić, czy wyłączenie to ma zastosowanie do uzyskiwanych przez podatnika przychodów, wykazuje je w poz. 49 informacji PIT-8C.

Poz. 50-52. Podpis osoby upoważnionej do sporządzenia informacji

W przypadku gdy informacja PIT-8C jest składana przez podmioty niebędące płatnikami, którzy wypełnili części D, F lub G formularza, należy podać imię i nazwisko oraz - w przypadku informacji PIT-8C składanych w formie papierowej - podpis (ewentualnie pieczątkę) osoby upoważnionej do sporządzenia tej informacji.

Poz. 53-55. Podpis płatnika lub osoby wyznaczonej do obliczenia i pobrania podatku albo pełnomocnika płatnika

Jeżeli informację PIT-8C składają płatnicy, którzy wypełnili jej część E, muszą podać imię i nazwisko oraz - w przypadku informacji PIT-8C składanych w formie papierowej - podpis (ewentualnie pieczątkę) płatnika, osoby wyznaczonej przez płatnika do obliczenia i pobrania podatku lub pełnomocnika.

Przesyłanie informacji PIT-11 oraz PIT-8C

Informacje PIT-11 oraz PIT-8C są przesyłane podatnikom oraz właściwym dla nich urzędom skarbowym. Termin przesyłania tych informacji podatnikom zawsze upływa z końcem lutego roku następującego po roku podatkowym, za który są składane. W 2016 r. ostatnim dniem na ich sporządzenie i wysłanie będzie 29 lutego.

Podstawa prawna:

● art. 3 ust. 1 i ust. 2a, art. 10 ust. 1 pkt 9, art. 20 ust. 1, art. 21, art. 22 ust. 2, art. 26 ust. 1 pkt 2a, art. 27b ust. 1 pkt 2, art. 27d ust. 2, art. 30b ust. 2, art. 35, art. 39 ust. 1 i ust. 3, art. 42 ust. 2 pkt 1, art. 42a, art. 42ba, art. 42e ust. 6, art. 52, art. 52a, art. 52c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1992

● art. 19 ustawy z 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. Nr 202, poz. 1956

● § 1 pkt 3 lit. a i lit. b oraz załączniki nr 8 i 9 do rozporządzenia Ministra Finansów z 23 listopada 2015 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych - Dz.U. z 2015 r., poz. 1998

Tomasz Krywan

doradca podatkowy, prawnik, właściciel kancelarii podatkowej, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK