Monitor Księgowego 6/2015, data dodania: 17.03.2015

Jakie są skutki złożenia zeznania CIT-8 w formie papierowej zamiast elektronicznej

Obowiązek elektronicznego składania deklaracji przez podatników ma zastosowanie już do dochodów uzyskanych (poniesionych strat) począwszy od 1 stycznia 2014 r. Oznacza to, że np. podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mający kalendarzowy rok podatkowy powinni składać CIT-8 za 2014 r. w formie elektronicznej. Wyjątek przewidziano dla podatników, którzy zatrudniają (również na umowę zlecenia lub o dzieło) nie więcej niż 5 osób i nie korzystają z usług biura rachunkowego. Tylko tacy podatnicy mogą te zeznania złożyć w formie papierowej. Jakie są jednak skutki tego, gdy nieuprawniony podatnik złoży zeznanie CIT-8 w formie papierowej, choć powinien złożyć je elektronicznie?

UWAGA!

W przypadku podatników, dla których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, termin składania CIT-8 za 2014 r. przypada na 31 marca 2015 r.

Stanowisko organów podatkowych

Na stronach internetowych niektórych organów podatkowych pojawiła się informacja, że:

(...) złożenie deklaracji w postaci papierowej, mimo obowiązku złożenia jej elektronicznie, nie wywołuje skutku w postaci złożenia deklaracji, a tym samym nie stanowi wykonania obowiązków przewidzianych w ww. przepisach prawa - z informacji zamieszczonej na stronie internetowej US Lubin.

Zdaniem fiskusa oznacza to, że w tej sytuacji można zastosować sankcje przewidziane przez art. 80 Kodeksu karnego skarbowego (dalej: k.k.s.). Przepis ten przewiduje karę grzywny za niezłożenie w terminie wymaganej informacji podatkowej.

Stanowisko redakcji

Oczywiście idealnie byłoby, gdyby wszyscy zobowiązani podatnicy wywiązali się ze swojego nowego obowiązku i zadbali o to, by zeznanie CIT-8 złożyć już w formie elektronicznej. Jednak Ci z podatników, którzy tego nie zrobili lub nie zrobią, mogą pocieszać się tym, że przepis wprowadzający ten obowiązek nie został opatrzony żadną sankcją. Oczywiście muszą się liczyć z tym, że biura podawcze urzędów skarbowych nie będą chciały przyjmować dokumentów CIT-8 w formie papierowej. Ale jeśli wyślą formularz pocztą, to czy taki dokument organ podatkowy powinien uznać za niezłożony? Przepisy milczą na ten temat. Tym bardziej organy podatkowe nie powinny tak rygorystycznie stwierdzać, że będą karać za niezłożenie CIT-8 w formie elektronicznej karą grzywny określoną w art. 80 k.k.s. Niewątpliwie bowiem niezłożenie zeznania w odpowiedniej formie nie powinno być traktowane tak samo jak niezłożenie go w ogóle.

Jako przykład podobnej sytuacji można tu przywołać płatników ZUS, którzy mają obowiązek elektronicznego składania swoich deklaracji. W tym przypadku art. 98 pkt 7 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przewiduje karę grzywny dla płatnika, który nie dopełnia obowiązku przekazywania dokumentów związanych z ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym w formie określonej w art. 47a ust. 1 i 2. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, Ordynacja podatkowa czy k.k.s. nie przewidują odpowiednika takiego przepisu. Skoro ustawodawca nie wprowadził go, trudno stwierdzić, że jego intencją było karanie za niedochowanie formy składania zeznania.

Także w Krajowej Informacji Podatkowej nie udało się uzyskać odpowiedzi, czy mają tu zastosowanie sankcje przewidziane w Kodeksie karnym skarbowym. Redakcja wystąpiła z tym pytaniem do Ministerstwa Finansów w tej sprawie. Odpowiedź opublikujemy na łamach Mk.

Podsumowując, ze względu na brak odpowiednich przepisów podatnicy, którzy złożą zeznanie w formie papierowej, nie powinni być za to ukarani. Istnieje jednak ryzyko, że część urzędów skarbowych nie będzie przyjmować zeznań papierowych lub nakładać kary z k.k.s. na składających zeznanie w takiej formie. W takim przypadku spór rozstrzygnie dopiero sąd administracyjny. Dlatego warto do nieprawidłowo złożonego zeznania dołączyć pisemne uzasadnienie, dlaczego podatnik nie mógł wypełnić swego obowiązku w formie elektronicznej. Być może organ podatkowy uwzględni to jako okoliczność łagodzącą. Jeżeli nie, posłuży nam to jako argument w sporze przed sądem administracyjnym.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 27 ust. 1 i 1c oraz art. 27a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 211

● art. 80 ustawy z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy - j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 186; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 1328

Sławomir Biliński

prawnik, redaktor "MONITORA księgowego"

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK