Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 12/2015, data dodania: 19.06.2015

Czy można skontrolować pracownika przebywającego na zasiłku opiekuńczym

Nasza pracownica, która ma synów w wieku 7 i 2 lat, często korzysta ze zwolnień lekarskich na dziecko. Zwolnienia bierze wymiennie na jedno lub na drugie dziecko. Czy możemy skontrolować prawidłowość wykorzystywania zwolnień lekarskich?

PROBLEM

RADA

Tak. Zakład pracy, który jest płatnikiem zasiłku opiekuńczego, może zlecić przeprowadzenie badania pod kątem prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy lub sam skontrolować swojego pracownika, czy wykorzystuje zwolnienie zgodnie z przeznaczeniem.

UZASADNIENIE

Kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy podlegają zwolnienia lekarskie z powodu własnej choroby, a także zwolnienia z tytułu opieki nad dziećmi lub chorymi członkami rodziny. Kontrola polega na sprawdzeniu:

● czy pracownik w czasie zwolnienia:

- nie wykonuje pracy zarobkowej,

- nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy w sposób niezgodny z jego celem oraz

● czy nie ma innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, którzy mogą zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje zawsze z tytułu opieki nad chorym dzieckiem do 2 lat, mimo że są inni domownicy mogący zapewnić opiekę temu dziecku. Zatem nie powinno się przeprowadzać kontroli wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem do 2 lat pod kątem sprawdzenia, czy są inni domownicy mogący sprawować opiekę.

UWAGA!

Zasiłek opiekuńczy przysługuje z tytułu opieki nad chorym dzieckiem do 2 lat niezależnie od tego, czy jest inny członek rodziny mogący zapewnić opiekę.

Kontrole są prowadzone w miejscu zamieszkania lub miejscu czasowego pobytu (m.in.w czasie sprawowanej opieki). Mogą je wykonywać płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe zgłaszający do tego ubezpieczenia powyżej 20 ubezpieczonych oraz ZUS w pozostałych przypadkach. Kontrolę przeprowadza pracodawca lub osoby przez niego upoważnione. Jeżeli w trakcie kontroli nie zostaną wykryte nieprawidłowości, to osoba kontrolująca nie sporządza protokołu kontroli.

W razie stwierdzenia w trakcie kontroli nieprawidłowości w wykorzystywaniu zwolnienia od pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki osoba kontrolująca sporządza protokół, w którym podaje, na czym polega nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia. Protokół należy przedłożyć pracownikowi, aby ten zapoznał się z jego treścią. Gdy pracownik zgadza się z treścią protokołu, dokument ten jest podstawą do niewypłacenia zasiłku opiekuńczego. Natomiast w sytuacji gdy pracownik nie zgadza się z treścią zawartą w protokole kontroli, należy go przekazać do właściwej jednostki ZUS w celu wydania decyzji. Zakład wyda decyzję, podając przyczynę pozbawienia prawa do zasiłku i środki odwoławcze od decyzji.

Przykład

Pracownica sprawowała opiekę nad chorym 7-letnim synem w okresie od 2 do 20 czerwca 2015 r. i na ten czas przedłożyła w zakładzie pracy zaświadczenie lekarskie na druku ZUS ZLA. Do zaświadczenia dołączyła oświadczenie na druku ZUS Z-15, z którego wynikało, że nie ma innego domownika mogącego zaopiekować się chorym dzieckiem. Pracodawca 9 czerwca 2015 r. przeprowadził kontrolę w miejscu zamieszkania pracownicy i ustalił, że oprócz pracownicy dzieckiem opiekuje się także jego ojciec, który od 1 lutego 2015 r. nie jest nigdzie zatrudniony. W związku z tym pracodawca sporządził protokół i pozbawił pracownicę prawa do zasiłku opiekuńczego za cały okres zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem.

Jeżeli pracodawca nie wypłaca zasiłków, może zwrócić się do ZUS o przeprowadzenie kontroli. W przypadku:

● niestwierdzenia nieprawidłowości - ZUS informuje na piśmie o tym fakcie pracodawcę,

● stwierdzenia nieprawidłowości - ZUS wydaje decyzję, której odpis otrzymuje pracodawca.

Jeśli okaże się, że zasiłek został pobrany nienależnie, wypłacone kwoty zasiłku podlegają potrąceniu z należnych zasiłków bieżących oraz z innych świadczeń z ubezpieczeń społecznych lub ściągnięciu w trybie egzekucji administracyjnej. Zasiłek jest pobierany nienależnie, gdy:

● ubezpieczony w okresie orzeczonej niezdolności do pracy wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z jego celem,

● lekarz orzecznik określił wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy niż orzeczona w zaświadczeniu lekarskim lub

● ubezpieczony nie zgłosił się na badanie do lekarza orzecznika ZUS.

Podstawa prawna:

● art. 59 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 159

● § 7 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich - j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 229

Małgorzata Kowalska

doradca ds. wynagrodzeń i zasiłków, prowadzi zajęcia na kursach i studiach podyplomowych z zakresu prawa pracy

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK