Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 8/2015, data dodania: 16.04.2015

Czy pracownik ma prawo do zasiłku opiekuńczego w czasie urlopu wypoczynkowego

Jedna z naszych pracownic w okresie od 1 do 14 marca przebywała na urlopie wypoczynkowym. W trakcie urlopu, 7 marca, poinformowała nas, że otrzymała zwolnienie lekarskie na chore dziecko, na okres od 3 do 16 marca. Czy pracownica ma prawo do zasiłku opiekuńczego?

PROBLEM

RADA

Nie. W okresie przebywania na urlopie wypoczynkowym pracownica nie ma prawa do zasiłku opiekuńczego.

UZASADNIENIE

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:

● zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat, w określonych przypadkach,

● chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat,

● innym chorym członkiem rodziny.

Z definicji tej wynika, że zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres, kiedy ubezpieczony przerywa pracę na określony czas w celu sprawowania opieki, natomiast osoba przebywająca na urlopie wypoczynkowym nie musi przerywać pracy, ponieważ w tym czasie jej nie wykonuje. Oznacza to, że Państwa pracownica w okresie od 3 do 14 marca, kiedy przebywała na urlopie wypoczynkowym, nie będzie miała prawa do zasiłku opiekuńczego. Prawo to nabędzie za 15 i 16 marca, ponieważ te dni przypadają już po zakończonym urlopie wypoczynkowym.

Przykład

Pracownica przebywała na urlopie wypoczynkowym od 2 do 12 marca 2015 r. W zakładzie pracy przedłożyła zaświadczenie lekarskie wydane w związku z koniecznością sprawowania opieki nad chorym 5-letnim dzieckiem od 10 do 18 marca. Za okres od 10 do 12 marca pracownica nie ma prawa do zasiłku opiekuńczego, ponieważ czas ten pokrywa się z udzielonym jej urlopem wypoczynkowym. Prawo do zasiłku nabyłaby od 13 do 18 marca, ale z oświadczenia złożonego na druku ZUS Z-15 wynika, że mąż pracownicy - ojciec dziecka - przebywa na urlopie wypoczynkowym od 16 do 20 marca, czyli jest domownikiem mogącym zapewnić dziecku opiekę. W związku z tym pracownica ma prawo do zasiłku opiekuńczego za okres od 13 do 15 marca.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Prawo do niego przysługuje osobie podlegającej ubezpieczeniu chorobowemu bez względu na to, czy jest to ubezpieczenie obowiązkowe czy dobrowolne.

Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku opiekuńczego od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, czyli bez okresu wyczekiwania. Jednak nie ma prawa do tego zasiłku, jeżeli we wspólnym gospodarstwie domowym są inne dorosłe osoby, które mogą zapewnić opiekę dziecku (lub choremu członkowi rodziny). Zastrzeżenie to nie dotyczy jedynie opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat.

Za członka rodziny, który może zapewnić opiekę, nie uważa się:

● osoby całkowicie niezdolnej do pracy,

● osoby chorej,

● osoby, która jest niesprawna fizycznie lub psychicznie ze względu na swój wiek,

● osoby prowadzącej gospodarstwo rolne,

● pracownika odpoczywającego po pracy na nocnej zmianie,

● osoby prowadzącej działalność pozarolniczą, która nie może regulować czasu pracy w dowolny sposób (ma ustalone godziny pracy),

● osoby niezobowiązanej do sprawowania opieki na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego opiekuńczego, jeśli odmawia sprawowania opieki.

UWAGA!

Zasiłek opiekuńczy przysługuje bez okresu wyczekiwania.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w roku kalendarzowym przez okres nie dłuższy niż 60 dni, jeżeli opieka jest sprawowana nad dzieckiem zdrowym do 8 lat lub dzieckiem chorym w wieku do 14 lat, oraz 14 dni, jeżeli opieka dotyczy chorego dziecka powyżej 14 lat lub innego chorego członka rodziny.

Podstawa prawna:

● art. 32, art. 33-35 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 159

Anna Szocińska

specjalista z zakresu ubezpieczeń społecznych z 20-letnim stażem, autorka wielu publikacji o tej tematyce

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK