Monitor Księgowego 8/2015, data dodania: 14.04.2015

Nowe zasady opłacania składek na FP i FGŚP - aktualne stanowisko ZUS

Płatnicy składek będący osobami fizycznymi niezatrudniającymi ani jednego pracownika, którzy zatrudniają zleceniobiorców, nadal nie są objęci obowiązkiem opłacania składki na Fundusz Pracy za te osoby. Natomiast ulgi w opłacaniu składek na FP i FGŚP należy stosować do kwot stanowiących podstawę wymiaru składek wypłaconych w danym miesiącu, a nie do kwot należnych za dany miesiąc. Tak wynika ze stanowiska ZUS z 7 kwietnia 2015 r.

Na podstawie aktualnego stanowiska Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej ZUS zamieścił na swojej stronie internetowej komunikat informujący płatników składek o nowych zasadach opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Pierwotnie zmiany miały dotyczyć głównie małych przedsiębiorców (osób fizycznych), którzy nie zatrudniają ani jednego pracownika, ale zatrudniają zleceniobiorców. To właśnie dla tej grupy płatników, począwszy od rozliczenia za marzec 2015 r., miał powstać obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy za osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia. Jednakże ZUS w komunikacie z 7 kwietnia 2015 r. wycofał się z tej zmiany.

W przypadku płatników składek będących osobami fizycznymi niezatrudniającymi ani jednego pracownika, obowiązują dotychczasowe zasady, zgodnie z którymi płatnicy ci nie opłacają składek na Fundusz Pracy za zleceniobiorców.

Jednak ZUS zmienił swoje stanowisko w sprawie sposobu ustalania przez płatników zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP. Chodzi o ulgę stosowaną wobec pracowników:

● powracających z urlopów: macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego), na warunkach urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego), urlopu rodzicielskiego oraz urlopu wychowawczego,

● po ukończeniu 50. roku życia, którzy przed zatrudnieniem pozostawali przez 30 dni w ewidencji bezrobotnych w PUP,

● zatrudnionych, którzy nie ukończyli 30. roku życia i podjęli pracę na podstawie skierowania z PUP.

Należy przypomnieć, że w kwietniu 2014 r. ZUS (po nowelizacji przepisów dotyczących promocji zatrudnienia i rynku pracy) nakazał pracodawcom stosować ulgę w opłacaniu składek na FP i FGŚP od kwot należnych za dany miesiąc, a nie od kwot wypłaconych w danym miesiącu.

Począwszy od składek za marzec 2015 r. po kolejnej zmianie stanowiska ZUS pracodawcy mają obowiązek stosowania omawianego zwolnienia do kwot stanowiących podstawę wymiaru składek emerytalnych i rentowych wypłaconych (lub postawionych pracownikowi do dyspozycji) w miesiącu wypłacenia. Oznacza to, że płatnik, stosując ulgę w opłacaniu składek na FP i FGŚP, nie bierze pod uwagę okresu, za jaki wypłata jest należna.

PRZYKŁAD

Małgorzata K. zatrudniona w ramach stosunku pracy na pełnym etacie od 23 marca 2015 r. powróciła do pracy po urlopie rodzicielskim. W związku z tym pracodawca ma prawo skorzystać z ulgi w opłacaniu składek na FP i FGŚP przez 36 miesięcy, począwszy od przychodów wypłaconych w kwietniu 2015 r. Wynagrodzenia w firmie wypłacane są 10. dnia następnego miesiąca. W tym przypadku nie ma jednak znaczenia, że w kwietniu 2015 r. pracownica otrzymała wynagrodzenie za marzec 2015 r. W okresie przysługującego zwolnienia decyduje bowiem miesiąc dokonania wypłaty, a nie jakiego miesiąca wypłata dotyczy.

Płatnicy składek, którzy od kwietnia 2014 r. do lutego 2015 r. nie zastosowali się do poprzedniej zmiany stanowiska i nadal stosowali ulgę w opłacaniu składek na FP i FGŚP od kwot wypłaconych w danym miesiącu, nie poniosą wobec ZUS żadnych konsekwencji.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 4 pkt 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2015 r., poz. 121

● art. 2 ust. 1 pkt 25, art. 104, 104a, art. 104b ust. 1 i art. 104c ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - j.t. Dz.U. z 2015 r., poz. 149

● art. 9a, art. 9b ust. 1 i art. 9c ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy - j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 272; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 923

Agata Pinzuł

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych, praktyk z kilkunastoletnim doświadczeniem w dziale personalnym, były wieloletni pracownik ZUS

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK