Monitor Księgowego 18/2015, data dodania: 14.09.2015

Jakie zmiany zostały wprowadzone w zasiłkach macierzyńskich

14 sierpnia 2015 r. nowelizacja ustawy zasiłkowej wprowadziła zmiany przepisów w zakresie nabywania prawa do zasiłku macierzyńskiego przez ojca dziecka. W kolejnych terminach zaczną obowiązywać przepisy dotyczące m.in. zasad wyliczania podstawy wymiaru zasiłku czy minimalnej kwoty zasiłku macierzyńskiego. Od stycznia 2016 r. dodatkowy urlop macierzyński zostanie włączony do urlopu rodzicielskiego. Urlop rodzicielski w wymiarze do 16 tygodni może być udzielony w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu (lub zasiłku macierzyńskiego), tylko w terminie późniejszym, aż do ukończenia przez dziecko 6 lat.

Znowelizowane przepisy ustawy zasiłkowej, Kodeksu pracy i ustawy o świadczeniach rodzinnych wprowadzają korzystne zmiany w zakresie uprawnień do urlopów związanych z rodzicielstwem oraz w zakresie prawa do zasiłku macierzyńskiego i ojcowskiego. Zmianami zostały objęte wszystkie grupy ubezpieczonych, a także osoby, które nie podlegają ubezpieczeniom. Rozszerzono krąg osób uprawnionych do urlopu i zasiłku macierzyńskiego. Zagwarantowana została minimalna kwota zasiłku macierzyńskiego, a dla osób bezrobotnych wprowadzono możliwość korzystania ze świadczenia rodzicielskiego. Większość nowych przepisów wejdzie w życie od 1 i 2 stycznia 2016 r.

Zasiłek macierzyński dla ojca dziecka

Do 13 sierpnia 2015 r. ojciec dziecka mógł przejąć uprawnienia do zasiłku macierzyńskiego bezpośrednio po okresie wykorzystanym przez matkę dziecka, ale tylko w przypadku gdy podlegała ona ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo lub dobrowolnie. Było to możliwe, jeśli matka dziecka zrezygnowała z jego pobierania po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni zasiłku macierzyńskiego. Przed upływem tego terminu z prawa do zasiłku macierzyńskiego ubezpieczony ojciec dziecka (lub też inny ubezpieczony członek najbliższej rodziny) mógł skorzystać tylko wówczas, gdy ubezpieczona matka dziecka:

● zmarła,

● porzuciła dziecko lub

● wymagała opieki szpitalnej.

Obecnie (tj. od 14 sierpnia 2015 r.) zgodnie z nowym brzmieniem art. 29 ust. 4 ustawy zasiłkowej, w razie śmierci matki lub porzucenia przez nią dziecka zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonemu - ojcu dziecka lub innemu ubezpieczonemu członkowi najbliższej rodziny przez okres, który pozostał od dnia zgonu matki albo porzucenia przez nią dziecka do końca okresu odpowiadającego okresowi:

● urlopu macierzyńskiego,

● dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub

● urlopu rodzicielskiego,

jeżeli przerwą zatrudnienie lub inną działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Uprawnienia do zasiłku macierzyńskiego ubezpieczony ojciec dziecka może przejąć od matki dziecka w określonych sytuacjach także wówczas, gdy matka dziecka nie jest ubezpieczona.

PRZYKŁAD

Pracownikowi 16 sierpnia 2015 r. urodziło się dziecko. Matka dziecka 23 sierpnia 2015 r. zmarła. Ponieważ była osobą bezrobotną, nie nabyła prawa do urlopu macierzyńskiego. W tej sytuacji pracownik może ubiegać się o uprawnienia do urlopu macierzyńskiego oraz o dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski za pozostały do wykorzystania okres przypadający od dnia śmierci matki, tj. od 23 sierpnia 2015 r., do końca okresu, w którym z tych uprawnień korzystałaby matka dziecka, gdyby była zatrudniona.

Dodatkowo w wyniku nowego zapisu art. 29 ust. 5b ustawy zasiłkowej ubezpieczony - ojciec dziecka może pobierać zasiłek macierzyński także wtedy, gdy matka dziecka legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji i stan jej zdrowia uniemożliwia jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem.

Schemat. Dokumentowanie niezdolności do samodzielnej egzystencji lub stanu zdrowia uniemożliwiającego sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem

infoRgrafika

Jeżeli niezdolność do samodzielnej egzystencji matki, niepodlegającej ubezpieczeniu chorobowemu, zostanie orzeczona po urodzeniu dziecka, zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonemu - ojcu dziecka lub innemu członkowi najbliższej rodziny przez okres, który pozostanie do wykorzystania. Okres ten liczony jest od dnia ustalonego jako dzień powstania niezdolności do samodzielnej egzystencji do końca okresu odpowiadającego okresowi urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego. Zasada ta dotyczy także ubezpieczonej matki dziecka, gdy niezdolność do samodzielnej egzystencji została orzeczona po wykorzystaniu przez nią 8 tygodni urlopu macierzyńskiego (tj. po 56 dniach po porodzie).

Natomiast jeżeli pracownica (lub ubezpieczona matka dziecka) będzie legitymowała się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, której stan zdrowia uniemożliwia sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem (np. sprzed porodu lub uzyska takie orzeczenie w pierwszych 8 tygodniach po porodzie), może zrezygnować z urlopu po wykorzystaniu co najmniej 8 tygodni tego urlopu (56 dni), a niewykorzystana część urlopu macierzyńskiego może być udzielona pracownikowi - ojcu dziecka na jego pisemny wniosek.

W przypadku ubezpieczonego, który w dniu wejścia w życie znowelizowanych przepisów (tj. 14 sierpnia 2015 r.) spełniał warunki do wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem, którego matka zmarła, porzuciła dziecko lub legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji i stan zdrowia uniemożliwia jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem, wprowadzony został przepis (art. 25 ustawy z 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy zasiłkowej), zgodnie z którym przysługuje mu prawo do tego zasiłku również za okres wstecz (tj. przed wejściem w życie ustawy), od dnia zaistnienia przesłanek dla wypłaty zasiłku. Ubezpieczony powinien złożyć stosowny wniosek w tej sprawie do pracodawcy lub do ZUS.

Nowy wymiar urlopu rodzicielskiego

Od stycznia przyszłego roku znowelizowane przepisy Kodeksu pracy likwidują dodatkowy urlop macierzyński, który pełnił tę samą rolę co urlop rodzicielski. W wyniku włączenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego do urlopu rodzicielskiego jego wymiar zostanie wydłużony i będzie wynosił:

● 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,

● 34 tygodnie w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

W wyniku tych zmian miesięczny zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego będzie wynosił:

● 100% podstawy wymiaru zasiłku - za okres do:

- 6 tygodni urlopu rodzicielskiego w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie lub przyjęcia na wychowanie jednego dziecka,

- 8 tygodni urlopu rodzicielskiego w przypadku urodzenia dwojga i więcej dzieci przy jednym porodzie lub przyjęcia na wychowanie dwojga i więcej dzieci,

- 3 tygodni urlopu rodzicielskiego w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, do 10. roku życia (mający prawo do 9 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego);

● 60% podstawy wymiaru zasiłku - za dalszy okres urlopu rodzicielskiego.

Nadal w przypadku złożenia w ustawowym terminie po porodzie wniosku o:

● udzielenie pracownicy bezpośrednio po urlopie macierzyńskim urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze,

● wypłacenie ubezpieczonej niebędącej pracownikiem zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze

- miesięczny zasiłek macierzyński wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku za cały okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, na warunkach urlopu macierzyńskiego, oraz urlopu rodzicielskiego.

Od 2 stycznia 2016 r. (po wejściu w życie nowelizacji ustawy zasiłkowej) oboje rodzice będą mogli jednocześnie korzystać z zasiłku macierzyńskiego przez okres 6 tygodni (lub 8 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie) urlopu rodzicielskiego od tego samego dnia. Wówczas okres pobierania zasiłku będzie ustalony proporcjonalnie z zachowaniem 100% podstawy wymiaru zasiłku (dodany art. 31 ust. 3d ustawy zasiłkowej). Jeżeli jednak rodzice wystąpią o zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego w innych terminach (nie od tego samego dnia), to 100% podstawa wymiaru zasiłku będzie przysługiwała temu rodzicowi, który jako pierwszy rozpoczął pobieranie zasiłku (dodany art. 31 ust. 3e ustawy zasiłkowej). Przedstawiona zasada nie będzie miała zastosowania, jeśli zasiłek macierzyński za okres wszystkich urlopów będzie wynosić 80% podstawy wymiaru.

PRZYKŁAD

Załóżmy, że pracownica urodziła dziecko 16 stycznia 2016 r. i z tym dniem rozpoczęła urlop macierzyński. W ustawowym terminie nie wystąpiła o udzielenie jej urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Wobec tego pracodawca wypłacił jej zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru za okres 20 tygodni, tj. do 3 czerwca 2016 r. W połowie maja oboje rodzice wystąpili o urlop rodzicielski w wymiarze po 16 tygodni (2 x 16 tygodni = = 32 tygodnie), który rozpocznie się 4 czerwca 2015 r. Każdy z rodziców w tym przypadku otrzyma zasiłek macierzyński:

● za okres 3 tygodni w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku,

● za okres pozostałych 13 tygodni w wysokości 60% podstawy wymiaru zasiłku.

Gdyby w opisanej sytuacji ubezpieczony ojciec dziecka rozpoczął pobieranie zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego później niż matka, np. od 26 czerwca 2016 r., to wówczas 100% zasiłek przysługiwałby matce dziecka (za okres 6 tygodni), jako że rozpoczęła pobieranie zasiłku jako pierwsza. Ojciec dziecka miałby prawo do zasiłku macierzyńskiego w wysokości 60% podstawy wymiaru za cały okres jego pobierania.

Łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą

Zarówno w obecnym, jak i w przyszłym stanie prawnym podczas dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego (a od 2 stycznia 2016 r. podczas urlopu rodzicielskiego) pracownik może łączyć sprawowanie opieki nad dzieckiem z wykonywaniem pracy, w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego etatu. Zasiłek macierzyński zmniejsza się wówczas proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym pracownik łączy korzystanie z urlopu z pracą wykonywaną u pracodawcy udzielającego takiego urlopu (art. 29 ust. 7 ustawy zasiłkowej w obecnym brzmieniu i art. 31 ust. 4a w brzmieniu od 2 stycznia 2016 r.). W takim przypadku pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownicy dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego (a od 2 stycznia 2016 r. urlopu rodzicielskiego) na pozostałą część wymiaru czasu pracy. Wydłużony został okres na złożenie wniosku w tej sprawie. Od 2 stycznia 2016 r. podjęcie pracy następuje na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy (obecnie jest to 14 dni).

Zasiłek macierzyński dla ojca dziecka w przypadku podjęcia pracy przez matkę

Od 2 stycznia 2016 r., jeżeli matka niepodlegająca ubezpieczeniom podejmie pracę w wymiarze nie niższym niż połowa pełnego etatu, zasiłek macierzyński będzie przysługiwał ubezpieczonemu - ojcu dziecka, który:

● uzyska prawo do urlopu macierzyńskiego lub

● przerwie działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem

- jednak nie dłużej niż przez okres trwania zatrudnienia matki (art. 29 ust. 10 znowelizowanej ustawy zasiłkowej w brzmieniu obowiązującym od 2 stycznia 2016 r.). Korzystanie w tej sytuacji z zasiłku macierzyńskiego przez ubezpieczonego - ojca dziecka będzie możliwe tylko w okresie, gdy matka dziecka będzie pozostawała w zatrudnieniu. Musi to być praca wykonywana przez matkę dziecka na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru lub spółdzielczej umowy o pracę w wymiarze nie niższym niż połowa etatu.

Urlop ojcowski

Wydłużeniu ulegnie także czas, w którym ze swoich wyłącznych uprawnień będą mogli skorzystać ojcowie. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami z dwutygodniowego urlopu ojcowskiego mogą oni skorzystać w ciągu 12 miesięcy od urodzenia dziecka. Po wejściu w życie nowych przepisów będą mieli na to czas do ukończenia przez dziecko 24 miesięcy życia. Dodatkowo z urlopu ojciec dziecka będzie mógł skorzystać jednorazowo albo nie więcej niż w dwóch tygodniowych częściach. Zarówno w obecnym, jak i przyszłym stanie prawnym za okres urlopu ojcowskiego przysługuje ubezpieczonemu zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Wydłużenie terminu składania wniosku

Obecnie wniosek o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze oraz urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze należy złożyć w terminie 14 dni po porodzie. Zachowanie terminu skutkuje wypłatą zasiłku macierzyńskiego w wysokości 80% podstawy wymiaru za cały okres udzielonych urlopów. Od 2 stycznia 2016 r., aby zasiłek macierzyński był wypłacany przez cały okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego w wysokości 80% podstawy wymiaru ubezpieczona - matka dziecka będzie zobowiązana złożyć pisemny wniosek o te zasiłki nie później niż w terminie 21 dni po porodzie. Termin 21 dni (przed rozpoczęciem urlopu) będzie obowiązywać ubezpieczoną również w przypadku składania wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego albo jego części.

Aktualnie wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego należy składać co najmniej na 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z nich.

Ustalenie podstawy wymiaru zasiłku dla osób niebędących pracownikami

Od 1 listopada 2015 r. zmienią się zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku dla osób niebędących pracownikami. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego nadal będzie stanowić średni miesięczny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jednak dodane zostaną dodatkowe warunki dotyczące osób, które będą podlegały dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu przez okres krótszy niż 12 miesięcy.

W myśl nowego art. 48a ustawy zasiłkowej, jeśli np. osoba prowadząca działalność będzie ubezpieczona krócej niż rok i będzie opłacała składkę od kwoty przez siebie zadeklarowanej, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego będzie stanowić suma dwóch kwot:

● przeciętnej miesięcznej najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe (w 2015 r. - 2375,40 zł, czyli 60% kwoty przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia) za te miesiące ubezpieczenia, za które opłacona została składka, oraz

● kwoty stanowiącej iloczyn 1/12 przeciętnej kwoty zadeklarowanej przez ubezpieczoną jako podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, w części przewyższającej najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, oraz liczby miesięcy, za które była opłacana składka.

Zasiłki chorobowe, macierzyńskie, wyrównawcze i opiekuńcze oraz świadczenie rehabilitacyjne, do których prawo powstanie przed dniem wejścia w życie nowych przepisów dotyczących ustalania podstawy wymiaru zasiłków, są wypłacane na zasadach i w wysokości obowiązujących przed zmianą, za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy. Zatem gdy np. przedsiębiorcza mama nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego przed dniem wejścia w życie znowelizowanych przepisów, wówczas otrzyma zasiłek w wysokości dotychczasowej, przez cały okres jego pobierania. Jeśli jednak poród nastąpi 1 listopada 2015 r. lub później, zasiłek zostanie wypłacony na nowych zasadach.

UWAGA!

Od 1 listopada 2015 r. wysokość zasiłku macierzyńskiego przy prowadzeniu działalności gospodarczej będzie uzależniona od czasu opłacania podwyższonych składek przed nabyciem prawa do świadczenia.

Jeżeli prawo do zasiłku osoby niebędącej pracownikiem powstało przed dniem wejścia w życie przepisów (przed 1 listopada 2015 r.), a po wejściu w życie tych przepisów ma miejsce przerwa w pobieraniu zasiłku albo nastąpi zmiana rodzaju pobieranego zasiłku, nie stosuje się wówczas przepisu art. 43 ustawy zasiłkowej - mówiącego o tym, że podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. Jeżeli ubezpieczona nabędzie zatem prawo np. do zasiłku chorobowego przed 1 listopada 2015 r., otrzyma go na zasadach i w wysokości obowiązującej obecnie. Jeżeli następnie nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego już od tej daty, podstawa zasiłku zostanie przeliczona na nowo, według znowelizowanych przepisów.

PRZYKŁAD

Osoba prowadząca działalność gospodarczą podlega z tego tytułu dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu od 6 listopada 2014 r. Od 20 lutego 2015 r. pobiera zasiłek chorobowy przypadający na okres ciąży. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przychód z pełnych kalendarzowych miesięcy podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, tj. od grudnia 2014 r. do stycznia 2015 r. Termin porodu przypada na grudzień 2015 r. Załóżmy, że do dnia porodu ubezpieczona będzie pobierać zasiłek chorobowy. Po porodzie nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego. W związku z tym, że pobieranie zasiłku macierzyńskiego rozpocznie się po wejściu w życie znowelizowanych przepisów (mimo że przerwa między pobieraniem zasiłków jest krótsza niż trzy miesiące kalendarzowe), podstawa zasiłku macierzyńskiego zostanie przeliczona na nowo.

Świadczenie rodzicielskie i minimalna kwota zasiłku macierzyńskiego

Od 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych, które wprowadzają nowe świadczenie dla osób wychowujących dzieci - świadczenie rodzicielskie. Będzie ono przysługiwać w wysokości 1000 zł miesięcznie osobom, które urodziły dziecko, a które nie są uprawnione do zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego. Uprawnieni do pobierania tego świadczenia będą więc m.in. bezrobotni, studenci, a także zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych (w przypadku umów zlecenia lub umów, do których stosuje się przepisy o zleceniu - świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwać w przypadku braku uprawnienia do zasiłku macierzyńskiego, tj. jeżeli nieopłacane były składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe). Uprawnienie do świadczenia rodzicielskiego nie będzie uzależnione od wysokości dochodu w rodzinie. Przysługiwać będzie:

● matce albo ojcu dziecka;

● osobie faktycznie opiekującej się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka - w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do ukończenia 10. roku życia;

● rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do ukończenia 10. roku życia;

● osobie, która przysposobiła dziecko, w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do ukończenia 10. roku życia

- od dnia porodu lub od dnia przyjęcia dziecka na wychowanie przez okres 52 tygodni - przy urodzeniu lub przyjęciu na wychowanie jednego dziecka, 65 tygodni - przy urodzeniu lub przyjęciu na wychowanie dwojga dzieci, 67 tygodni - przy urodzeniu lub przyjęciu na wychowanie trojga dzieci, 69 tygodni - przy urodzeniu lub przyjęciu na wychowanie czworga dzieci, 71 tygodni - przy piątce i większej liczbie dzieci.

Świadczenia rodzicielskiego nie będą mogły otrzymać osoby uprawnione do zasiłku macierzyńskiego. Jeśli jednak w ich przypadku zasiłek macierzyński wyniesie mniej niż 1000 zł (już po pomniejszeniu o zaliczkę na podatek dochodowy) miesięcznie, to zostanie on automatycznie podwyższony do kwoty 1000 zł.

Jeżeli ubezpieczony będzie uprawniony do zasiłku macierzyńskiego z więcej niż jednego tytułu, wówczas będzie obowiązany do poinformowania każdego płatnika zasiłku o prawie do zasiłku macierzyńskiego z innych tytułów oraz o jego wysokości. Gdy łączna kwota wypłacanych zasiłków macierzyńskich z kilku tytułów będzie niższa niż wysokość świadczenia rodzicielskiego (1000 zł), to podwyższony zasiłek macierzyński będzie wypłacać płatnik wskazany przez ubezpieczonego.

Przepisy przejściowe ustawy zakładają, że świadczenia będą przysługiwać też rodzicom dzieci urodzonych przed datą wejścia ustawy, tj. przed 1 stycznia 2016 r., a więc tym, na które w dniu wejścia w życie ustawy jest pobierany zasiłek macierzyński lub uposażenie za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub okres urlopu rodzicielskiego.

UWAGA!

Jeśli jednym z płatników zasiłku macierzyńskiego będzie ZUS, podmiotem uprawnionym do wypłaty podwyższenia zasiłku do wysokości świadczenia rodzicielskiego zawsze będzie ZUS.

W takim przypadku podwyższony zasiłek macierzyński (lub uposażenie) będzie przysługiwał przez okres od dnia wejścia w życie tej ustawy (tj. od 1 stycznia 2016 r.) do końca okresu odpowiadającego okresowi urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 1, 2, 22, 25 i 26 ustawy z 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2015 r., poz. 1066

● art. 1 ust. 4, art. 7, 21 i 22 ustawy z 27 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2015 r., poz. 1217

● art. 1, 9, 10, 33-34 i 36 ustawy z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2015 r., poz. 1268

● art. 180 i 1821b ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1268

Bogusław Nowakowski

praktyk z 25-letnim stażem w dziale świadczeń krótkoterminowych

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK