Monitor Księgowego 9/2015, data dodania: 30.04.2015

Czy alkohol podany na spotkaniu biznesowym może być kosztem - wyrok NSA

Przedsiębiorcy, którzy negocjują umowy na spotkaniach w restauracjach, mają prawo zaliczać wydatki poniesione podczas tych spotkań do kosztów podatkowych. Dotyczy to także wydatków poniesionych na alkohol. Takie stanowisko zajął NSA w wyroku z 2 kwietnia 2015 r. (sygn. akt II FSK 483/13).

Wyrok sądu administracyjnego jest kolejnym pozytywnym dla podatników rozstrzygnięciem tej kwestii wydanym w ostatnim czasie. Zdarzało się również, że organy podatkowe zajmowały stanowisko, iż wydatki na alkohol w niektórych sytuacjach mogą być kosztem, czego przykładem jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 12 grudnia 2014 r. (sygn. IBPBI/1/415-1075/14/ESZ i IBPBI/1/423-38/14/ESZ).

Przypomnijmy, że dotychczas sądy administracyjne i organy podatkowe orzekały raczej, iż wydatki na usługi gastronomiczne nie są konieczne dla ustalania warunków transakcji handlowych, zasad współpracy gospodarczej czy negocjowania, zawierania i podpisywania umów. Stały one na stanowisku, że wydatki te nie mogą być zaliczane do kosztów podatkowych. W szczególności dotyczyło to wydatków na alkohol, uznawanych za wyłączoną z kosztów podatkowych reprezentację. Sytuacja zmieniła się po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 17 czerwca 2013 r. (sygn. akt II FSK 702/11). NSA stwierdził wówczas, że nie każdy wydatek na alkohol ma charakter reprezentacyjny i podlega wyłączeniu z kosztów podatkowych.

Przedsiębiorcy, pomimo niedawnych pozytywnych rozstrzygnięć NSA i niektórych organów podatkowych, nadal jednak powinni zachowywać szczególną ostrożność przy zaliczaniu tych wydatków do kosztów podatkowych. To, czy dany wydatek na alkohol może być kosztem, będzie badane przez fiskusa pod kątem okoliczności uzasadniających jego poniesienie. Z wyroku NSA z 2 kwietnia 2015 r. wynika, że przedsiębiorcy powinni zadbać o to, by ze spotkań pracownicy przygotowywali szczegółowe sprawozdania. Powinny one potwierdzać, że celem spotkań było np. negocjowanie umów handlowych lub ich podpisywanie. Jeżeli ze sprawozdań wynikałoby, że głównym celem spotkania było kreowanie pozytywnego wizerunku firmy w oczach kontrahentów (czyli reprezentacja), wydatki na usługi gastronomiczne (w tym alkohol) świadczone podczas spotkania będą wyłączone z kosztów podatkowych.

oprac. Sławomir Biliński

prawnik, redaktor "MONITORA księgowego"

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK