Monitor Księgowego 10/2014 [dodatek: Temat na czasie], data dodania: 13.05.2014

Czy w jazdach lokalnych ewidencję przebiegu pojazdu można zastąpić ryczałtem

Podatnik jest właścicielem kilku samochodów, których pracownicy używają do załatwiania spraw służbowych w mieście. Samochody te nie wyjeżdżają poza miasto. W jaki sposób należy w takim przypadku wykazywać przejazdy w ewidencji przebiegu? Czy możliwe jest przyjęcie jakiegoś ryczałtu?

PROBLEM

RADA

W przedstawionej sytuacji konieczne jest wykazywanie w ewidencji przebiegu prowadzonej dla celów VAT wszystkich miejsc (ich adresów), do których pracownicy udają się samochodami służbowymi. Nie jest możliwe przyjęcie ryczałtu.

UZASADNIENIE

Przepisy określające zasady prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT nie wyłączają obowiązku wykazywania w tej ewidencji jazd lokalnych. W konsekwencji również wszelkie jazdy lokalne powinny być w niej wykazywane.

Przepisy nie przewidują przy tym, niestety, żadnych uproszczeń, w szczególności stosowania ryczałtów kilometrowych. Nie dziwi to, gdyż ewidencja ma potwierdzać, że sposób wykorzystania pojazdu przez podatnika wyklucza jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT). Stosowanie przez podatników ryczałtów kilometrowych w zasadzie wyłączałoby możliwość osiągnięcia tego celu.

A zatem tak jak w przypadkach, gdy celem wyjazdu jest dotarcie do kilku czy kilkunastu miejscowości, w ewidencji przebiegu należy wskazywać wszystkie te miejscowości, tak i w przypadkach gdy celem wyjazdu jest dotarcie do kilku czy kilkunastu miejsc (adresów) w danej miejscowości, konieczne jest wskazanie w ewidencji przebiegu wszystkich tych miejsc (ich adresów). Wpisy typu "jazdy lokalne" (ze wskazaniem liczby przejechanych kilometrów) nie są dopuszczalne.

Oczywiście stanowi to dużą uciążliwość, lecz są przypadki, w których prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu jest jeszcze bardziej uciążliwe (z wyjaśnień Ministerstwa Finansów wynika, że obowiązek ten dotyczy również pojazdów samochodowych wykorzystywanych do świadczenia usług taksówek osobowych lub bagażowych). Prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów dla celów VAT stanowi cenę za uzyskanie możliwości dokonywania pełnych odliczeń od wydatków dotyczących pojazdów samochodowych, które nie uprawniają do dokonywania pełnych odliczeń ze względu na swoje cechy. Podatnicy, dla których ta cena jest zbyt wysoka, zawsze mogą zrezygnować z dokonywania pełnych odliczeń od wydatków dotyczących takich pojazdów samochodowych, z czym wiąże się brak obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT (art. 86a ust. 5 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT).

Tomasz Krywan

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor licznych publikacji z dziedziny podatków

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 86a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 312

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK