Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 8/2014, data dodania: 11.04.2014

Sporządzanie umowy powierzenia samochodu służbowego pracownikowi po zmianach w VAT

Od 1 kwietnia 2014 r. pracodawcy, którzy chcą skorzystać z pełnego odliczenia VAT m.in. od samochodów nieprzekraczających 3,5 tony, muszą udowodnić przed organem podatkowym, że taki pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Oznacza to często konieczność skorygowania przez służby kadrowo-płacowe dotychczas używanych umów oraz regulaminów dotyczących powierzenia tych pojazdów pracownikom.

Pracodawca, który będzie chciał skorzystać ze 100% ulgi w VAT, powinien wyłączyć w przepisach wewnętrznych możliwość powierzenia pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych i prowadzić rzetelną ewidencję przebiegu tego pojazdu.

W takim przypadku wykorzystywanie przez pracowników pojazdu również do celów prywatnych może spowodować w trakcie kontroli organu podatkowego nałożenie kary finansowej na pracodawcę.

PRZYKŁAD

Michał G. w realizacji zadań służbowych wykorzystuje samochód pracodawcy na podstawie umowy o powierzeniu mienia. Do umowy pracodawca wprowadził zapis o następującej treści: "(...) § 8. Pracownik zobowiązuje się do używania samochodu wyłącznie w celu wykonywania obowiązków pracowniczych, co potwierdza w ewidencji przebiegu pojazdu. Opis w ewidencji przebiegu pojazdu trasy przejechanej w celu wykonania przez Pracownika zadania służbowego Pracodawca weryfikuje na podstawie informacji wysyłanych z nadajników GPS, w jakie jest wyposażony samochód (...)". Taki zapis należy uznać za obiektywnie uzasadniający brak możliwości używania pojazdu w innych celach niż służbowe.

PRZYKŁAD

Spółka będąca podatnikiem podatku VAT zamierza odliczyć 100% podatek naliczony od samochodu zakupionego 1 kwietnia 2014 r. Podatnik podpisał "umowę powierzenia" z pracownikiem, któremu przydzielono ten samochód. W umowie znajduje się następujący zapis: "(...) Pracownik w porozumieniu z Pracodawcą ma prawo raz w roku w ustalony między Stronami weekend wykorzystać samochód do celów prywatnych. Za wykorzystanie samochodu do celów prywatnych Pracownik będzie ponosił odpłatność ryczałtową, która wynosi 100 zł (...)". Taki zapis uniemożliwia spółce skorzystanie z pełnej ulgi w VAT, gdyż powierzony pojazd jest wykorzystywany w tzw. sposób mieszany. Z tego tytułu spółce przysługuje ograniczenie do 50% odliczenia VAT.

PRZYKŁAD

Spółka będąca podatnikiem podatku VAT zamierza odliczyć 100% podatek naliczony od samochodu zakupionego 1 kwietnia 2014 r. Podatnik przekazał pojazd pracownikowi na podstawie protokołu przekazania/odbioru, który uznaje za umowę powierzenia. Protokół nie reguluje sposobu wykorzystywania pojazdu przez pracownika, lecz wyłącznie potwierdza, kto komu powierzył samochód oraz wymienia dane identyfikacyjne pojazdu i jego wyposażenie. Do celów skorzystania z pełnej ulgi w VAT takie zapisy nie będą wystarczające. Można bowiem uznać, że pojazd jest wykorzystywany również w celach prywatnych. W takim przypadku spółce przysługuje ograniczenie do 50% odliczenia VAT.

Płatnik może też podjąć decyzję o zachowaniu istniejących przepisów, jeżeli np. przewidują tzw. mieszany sposób wykorzystywania pojazdu służbowego, tj. zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych, i odliczyć 50% VAT.

Zapis o konsekwencjach niewykonania przez pracownika zobowiązania dotyczącego korzystania z pojazdu w innych celach niż służbowe i nieprowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu powinna zawierać umowa powierzenia samochodu służbowego.

Wzór umowy powierzenia samochodu służbowego wykorzystywanego wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 86a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 312

● art. 12 ust. 1-4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 312

● art. 124-127 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 208

● art. 361-363 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 121

Bożena Goliszewska-Chojdak

ekonomistka, specjalista z zakresu kadr i płac, redaktor MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, praktyk z kilkunastoletnim doświadczeniem w dziale personalnym

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK