Monitor Księgowego 13/2014, data dodania: 21.06.2014

Czy wydatek na wymianę szyby samochodowej może zostać zaliczony do kosztów, jeżeli samochód nie posiada AC

W samochodzie, który nie ma wykupionego AC, podczas normalnego użytkowania zaczęła pękać przednia szyba. Byłem zmuszony do jej wymiany. Czy koszt wymienionej szyby mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

PROBLEM

RADA

Tak, wydatek na wymianę szyby może Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Chcąc zaliczyć wydatek na naprawę szyby do kosztów, musi Pan w pierwszej kolejności ustalić, czy nie został on wprost wyłączony przez ustawodawcę z kosztów uzyskania przychodów.

Z art. 23 ust. 1 pkt 48 updof wynika, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, między innymi, kosztów remontów powypadkowych samochodów, które nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym. Takim ubezpieczeniem jest ubezpieczenie AC.

Przepisy updof nie definiują pojęcia "wypadek". Jak zauważył Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 14 października 2010 r., sygn. IBPBI/1/415-677/10/AB:

(...) w języku potocznym pod pojęciem "wypadek" należy rozumieć specyficzne, nieoczekiwane, nietypowe i niezamierzone działania zewnętrzne, które występują w określonym miejscu i czasie, bez widocznej przyczyny (vide: Wikipedia Wolna Encyklopedia, http://wikipedia.org). Nie ulega tym samym wątpliwości, że pod pojęciem "wypadek" mieszczą się również nietypowe i niezamierzone działania zewnętrzne typu powódź, pożar itp.

UWAGA!

Podatnik nie może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatków na remonty powypadkowe samochodów, jeżeli nie wykupił dla nich ubezpieczenia AC.

Co prawda, można mieć wątpliwości co do takiego sposobu definiowania pojęcia wypadku, lecz nie ulega wątpliwości, że wypadkami mogą być wyłącznie zdarzenia niespodziewane, nagłe. W konsekwencji przyjmuje się, że art. 23 ust. 1 pkt 48 updof nie ma zastosowania w przypadku kosztów napraw wynikających z bieżącej eksploatacji samochodu. Odpowiednie zastosowanie w omawianej sytuacji ma interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 14 stycznia 2010 r., sygn. ILPB3/423-954/09-4/DS. Wprawdzie została ona wydana na podstawie przepisów updop, ale z uwagi na ich tożsamość z przepisami updof w tej kwestii pozostaje aktualna. Czytamy w niej, że:

(...) dyspozycją art. 16 ust. 1 pkt 50 ww. ustawy nie będą objęte naprawy wynikające z bieżącej eksploatacji (np. wymiana zużytych/zepsutych części, opon, uzupełnienie płynów etc.).

Z treści pytania wynika, że szyba w samochodzie zaczęła pękać podczas normalnego użytkowania, nie zaś na skutek zdarzenia, które mogłoby zostać uznane za wypadek. Zatem konieczność naprawy szyby wynikła z bieżącej eksploatacji samochodu. Koszt wymiany szyby może więc zostać przez podatnika zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, mimo że samochód nie był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 22 ust. 1 i art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 773

Tomasz Krywan

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii podatkowej, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego

CZYTAJ TAKŻE

"Jak od 1 kwietnia 2014 r. dokumentować wydatki dotyczące pojazdów samochodowych" - Mk nr 10/2014.

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK