Monitor Księgowego 24/2011, data dodania: 15.12.2011

Czy powstaje przychód z tytułu udziału pracownika w imprezie wigilijnej

Wielu pracodawców z okazji świąt Bożego Narodzenia organizuje dla swoich pracowników przyjęcia wigilijne. Do tej pory kwestia konieczności ustalania po stronie pracownika przychodu z tytułu uczestniczenia w tego rodzaju imprezach była popierana jedynie przez organy podatkowe. Sądy administracyjne zajmowały odmienne stanowisko w tej sprawie. 24 października 2011 r. NSA podjął uchwałę, w której stwierdził, że już sama możliwość skorzystania przez pracownika z wykupionego dla niego przez pracodawcę abonamentu medycznego skutkuje powstaniem po jego stronie przychodu ze stosunku pracy. Istnieje ryzyko, że zaprezentowana przez NSA argumentacja będzie przywoływana przez organy podatkowe w sporach z podatnikami przed sądami administracyjnymi w kwestii obowiązku rozpoznania po stronie pracownika przychodu m.in. z tytułu udziału w imprezie integracyjnej czy spotkaniu świątecznym.

Stanowisko organów podatkowych

Do tej pory organy podatkowe uznawały, że pracodawca każdorazowo powinien określić wartość świadczenia przypadającego na każdego z pracowników z tytułu udziału w świątecznej imprezie oraz pobrać z tego tytułu zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. W przypadku gdy pracodawca nie jest w stanie ustalić jednostkowego kosztu udziału w imprezie przypadającego na pojedynczego pracownika, powinien sporządzić listę uczestników spotkania. Następnie powinien podzielić całkowity koszt organizacji imprezy pomiędzy pracowników, których nazwiska znalazły się na tej liście. W interpretacji indywidualnej z 17 marca 2008 r., nr ILPB1/415-267/07-4/AMN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdził, że:

Nie można zgodzić się z twierdzeniem, iż nie istnieje możliwość przypisania indywidualnej usługi gastronomicznej konkretnej osobie, która z tej usługi korzysta. Możliwe jest ustalenie wartości faktycznie otrzymanych przez danego pracownika świadczeń, ponieważ w przypadku organizowania spotkania wigilijnego nie ma przeszkód w ustaleniu, dla kogo impreza jest organizowana i kto faktycznie brał w niej udział. Ponadto należy zwrócić uwagę na fakt, że spotkanie wigilijne ma być sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, dlatego też dofinansowanie powinno być imiennie skierowane do osób uprawnionych do korzystania z pomocy tego funduszu, ponieważ założeniem ZFŚS jest przyznanie ulg i świadczeń oraz innych dopłat w zależności od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu przy uwzględnieniu określonych kryteriów socjalnych, poprzedzających indywidualną ocenę sytuacji socjalnej pracownika.

Nieistotne jest przy tym, ile dana osoba skonsumowała potraw, gdyż koszty zakupu tych usług ponoszone są niezależnie od tego, czy pracownik skorzystał z nich w pełnym zakresie, czy nie.

Wartość świadczeń opłaconych za pracownika pracodawca ma obowiązek doliczać do wynagrodzenia wypłaconego w danym miesiącu i od łącznej wartości obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy według zasad przewidzianych dla opodatkowania przychodów ze stosunku pracy, zgodnie z art. 31, 32 i 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko sądów administracyjnych

Odmienne stanowisko w sprawie opodatkowania spotkań dla pracowników prezentowali doradcy podatkowi. Również na skutek korzystnych dla podatników wyroków sądów administracyjnych w omawianej sprawie niektóre organy podatkowe zostały zmuszone do zmiany prezentowanego wcześniej stanowiska. W interpretacji indywidualnej z 23 września 2010 r., nr ILPB2/415-152/09/10-S/TR, wydanej na skutek wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 18 marca 2010 r., sygn. akt I SA/WR 1456/09, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdził, że:

Reasumując, należy stwierdzić, że wartość przedmiotowych wydatków na rzecz pracowników z tytułu uczestnictwa w imprezie integracyjnej nie stanowi dla pracowników przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji na Wnioskodawcy nie ciąży obowiązek płatnika z przedmiotowego tytułu.

Przywołana interpretacja dotyczy wprawdzie imprezy integracyjnej, ale dla ustalenia ewentualnego przychodu nie ma znaczenia charakter zorganizowanej przez pracodawcę imprezy, ale fakt uczestniczenia w niej przez pracownika. Poza tym impreza wigilijna z całą pewnością nosi znamiona imprezy integracyjnej, gdyż uczestniczący w niej pracownicy mogą dzięki niej poznać się lepiej z osobami, z którymi nie współpracują na co dzień.

Uchwała NSA w sprawie abonamentów medycznych a spotkania dla pracowników

Konieczność rozpoznania po stronie pracownika przychodu z tytułu udziału w imprezie wigilijnej staje się coraz bardziej realna w świetle niedawnej uchwały pełnego składu Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 października 2011 r., sygn. II FPS 7/10, w sprawie pakietów medycznych. Wynika z niej, że już sama możliwość skorzystania przez pracownika z oferowanego przez pracodawcę pakietu medycznego skutkuje powstaniem po jego stronie przychodu ze stosunku pracy. Gdyby bowiem pracownik chciał uzyskać prawo do skorzystania z takiego pakietu, musiałby wykupić indywidualny abonament.

Pomimo że powyższa uchwała dotyczy pakietów medycznych, należy liczyć się z tym, że organy podatkowe będą zawarte w niej argumenty przekładać m.in. na organizowane dla pracowników spotkania świąteczne. Jeżeli NSA uznał, że wystarczająca dla powstania po stronie pracownika przychodu ze stosunku pracy jest sama możliwość skorzystania z opłaconego przez pracodawcę abonamentu medycznego, to należy podejrzewać, że w przypadku spotkań świątecznych dla powstania przychodu wystarczające będzie samo zaproszenie pracowników na tego rodzaju imprezę. Już w tym momencie pracownik uzyskuje możliwość skorzystania z tego rodzaju świadczenia. Z uwagi na przywołaną uchwałę NSA, w celu uniknięcia sporu z organem podatkowym, pracodawcy powinni wystąpić o wydanie indywidualnej interpretacji w tej sprawie.

● art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 234, poz. 1391

Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK