Monitor Księgowego 21/2014, data dodania: 23.10.2014

BILANS 2014. Czy całkowicie zamortyzowane niskocenne środki trwałe podlegają spisowi z natury

W zasadach (polityce) rachunkowości mamy zapisane, że środki trwałe powyżej 1500 zł do 3500 zł są wprowadzane do ewidencji środków trwałych i amortyzowane jednorazowo w miesiącu oddania ich do używania. Czy należy je inwentaryzować drogą spisu z natury?

PROBLEM

RADA

Tak, należy je inwentaryzować drogą spisu z natury (jeśli oczywiście nie są to środki trwałe, do których dostęp jest znacznie utrudniony - te inwentaryzuje się drogą porównania danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami i weryfikacji wartości tych składników).

UZASADNIENIE

Ustawa o rachunkowości (art. 26 ust. 1) bezpośrednio nakłada obowiązek inwentaryzacji środków trwałych, przy czym może być ona dokonywana:

● drogą spisu z natury (art. 26 ust. 1 pkt 1 uor) - w przypadku większości środków trwałych,

● metodą porównania danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami i weryfikacji wartości tych składników (art. 26 ust. 1 pkt 3 uor) - w przypadku środków trwałych, do których dostęp jest znacznie utrudniony.

Niezależnie od stosowanej metody inwentaryzacji wszystkie środki trwałe muszą zostać zinwentaryzowane. Dotyczy to także środków trwałych tzw. niskocennych, które zgodnie z polityką rachunkowości w dniu oddania do używania są całkowicie amortyzowane.

Inwentaryzacja niskocennych środków trwałych stanowi nie tylko sposób zweryfikowania istnienia tych składników majątku (kontrola majątku), ale również pozwala na rozliczanie osób materialnie za nie odpowiedzialnych.

Przypomnijmy, że istnieje możliwość dokonywania inwentaryzacji środków trwałych raz w ciągu 4 lat, w przypadku gdy znajdują się one na terenie strzeżonym (art. 26 ust. 3 pkt 3 uor). Jeżeli jednostka stosuje takie uproszczenie, to w latach, w których nie dokonuje spisu z natury niskocennych środków trwałych, powinna dokonać ich inwentaryzacji drogą weryfikacji (na każdy dzień bilansowy).

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 26 ust. 1 i 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 330; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 1100

Irena Pazio

główna księgowa, praktyk, posiada certyfikat Ministra Finansów uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK