Biuletyn Głównego Księgowego 17/2014, data dodania: 28.08.2014

Księgowy zastąpi doradcę podatkowego przy świadczeniu większości usług

Od 10 sierpnia 2014 r. nie obowiązuje większość ograniczeń dotyczących podejmowania i wykonywania zawodu doradcy podatkowego oraz czynności doradztwa podatkowego. Obecnie przepisy ustawy o doradztwie podatkowym są mniej restrykcyjne. Zmiana jest wynikiem deregulacji wprowadzonej przez ustawę z 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (Dz.U. z 2014 r. poz. 768).

Większość czynności doradztwa podatkowego, które dotychczas mogły być wykonywane jedynie przez doradców podatkowych oraz podmioty uprawnione do tych czynności (radca prawny, adwokat, biegły rewident oraz co do prowadzenia ksiąg podatkowych - podmioty uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych), może być wykonywana również przez inne osoby. Obecnie księgowi mogą zastąpić w szerokim zakresie doradców podatkowych.

W przypadku osób starających się o licencję doradcy podatkowego uprawnionego do reprezentowania klientów w postępowaniach przed organami administracji publicznej i w zakresie sądowej kontroli aktów administracyjnych w sprawach z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami przewidziano skrócenie okresu praktyki zawodowej odbywanej w Polsce z 2 lat do 6 miesięcy, a w przypadku absolwentów studiów wyższych, których program kształcenia został zrealizowany w ramach umowy zawartej między uczelnią a Komisją Egzaminacyjną do spraw Doradztwa Podatkowego - możliwość zwolnienia z części pisemnej egzaminu.

Zmiana dotycząca art. 27 i 31 ustawy o doradztwie podatkowym umożliwi doradcom podatkowym wykonywanie zawodu i jednocześnie pozostawanie w zatrudnieniu w podmiotach innych niż podmioty uprawnione do wykonywania doradztwa podatkowego. Zmiany mają także obniżyć ceny usług doradztwa podatkowego oraz zwiększyć ich dostępność.

UWAGA!

Czynności polegające na reprezentowaniu podatników, płatników i inkasentów w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych w sprawach z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami zostały zastrzeżone dla osób, których kwalifikacje zawodowe zostały potwierdzone uzyskaniem licencji lub uprawnień zawodowych (licencjonowani doradcy podatkowi, adwokaci i radcowie prawni).

oprac. Dorota Ryterska

prawnik w spółce doradztwa podatkowego

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK