Monitor Księgowego 15/2013, data dodania: 18.07.2013

Posiłek podczas spotkania biznesowego z kontrahentem nie zawsze stanowi reprezentację - wyrok NSA

Wydatki na kolacje czy obiady biznesowe mogą być kosztem podatkowym. Wydatki te nie są tym samym wydatkami na reprezentację, których przepisy nie pozwalają zaliczyć do kosztów. Jednak w każdej sprawie należy indywidualnie badać, czy dane wydatki są kosztem podatkowym, czy kosztem reprezentacji - wyrok NSA w siedmioosobowym składzie z 17 czerwca 2013 r., sygn. akt II FSK 702/11.

Spółka prowadząca działalność handlową wystąpiła o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych w związku z organizacją spotkań z kontrahentami w siedzibie spółki i poza nią. W ramach działalności pracownicy spółki organizują spotkania o charakterze biznesowym, w trakcie których prowadzone są negocjacje handlowe. Spotkania takie są często przeprowadzane poza siedzibą spółki, np. w lokalach gastronomicznych lub restauracjach. Spotkania te nie mają charakteru wytwornego obiadu (kolacji lub lunchu) czy specjalnie zorganizowanej imprezy. Ich celem jest omówienie bieżących spraw biznesowych, a nie chęć okazania przepychu, wytworności itp. W przypadku spotkań lub ich części odbywających się w siedzibie wnioskodawcy kontrahenci są częstowani drobnym poczęstunkiem oraz napojami (kawa, herbata).

Minister Finansów uznał, że spółka nie ma możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych w związku z organizacją spotkań z kontrahentami poza siedzibą spółki. Możliwość taka istnieje jedynie w przypadku drobnych poczęstunków w siedzibie spółki.

Spółka zaskarżyła interpretację do WSA, który oddalił skargę. WSA stwierdził, że wolą ustawodawcy było wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów reprezentacji, niezależnie od ich wielkości czy związku z przychodami.

Spółka wniosła skargę kasacyjną do NSA. Skład sędziowski, rozpatrując sprawę postanowieniem z 17 grudnia 2012 r., zwrócił się do składu 7 sędziów NSA o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego budzącego poważne wątpliwości, tj.: czy wydatki na zakup usług gastronomicznych, podawanych i świadczonych w trakcie spotkań z kontrahentami, w każdym przypadku należy zaliczyć do kosztów reprezentacji. Na rozprawie z 8 kwietnia 2013 r. w składzie 7 sędziów, dotyczącej kosztów reprezentacji, NSA uznał, że niemożliwe jest rozstrzygnięcie uchwałą problemu, czy poczęstunek podczas spotkania z kontrahentem jest niestanowiącą kosztów podatkowych reprezentacją. Każdy przypadek kwalifikowany jest zatem do osobnej oceny.

Sprawę zakończył wyrok NSA z 17 czerwca w poszerzonym składzie 7 sędziów. W tym przypadku NSA zgodził się z podatnikiem, że istnieją podstawy do zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na biznesowe spotkania w restauracjach. Jak stwierdził NSA, o wyłączeniu z kosztów nie może przesądzać samo zakwalifikowanie wydatku do usług gastronomicznych. Oceniając wydatek jako koszt, najpierw należy ustalić, czy dany wydatek w ogóle może być kosztem (jego związek z działalnością), a potem - czy nie stanowi reprezentacji.

Niestety, opisany korzystny dla podatników wyrok nie wiąże innych składów sędziowskich NSA i sądów administracyjnych. Może być jednak wskazówką przy rozstrzyganiu przez nie innych spraw dotyczących wydatków na spotkania z kontrahentami w restauracji oraz na catering.

Od redakcji:

Ostatni wyrok NSA pokazuje brak jednolitej linii orzeczniczej sądów administracyjnych w sprawie spotkań z kontrahentami. Ponieważ NSA odmówił wydania uchwały w sprawie zaliczania do kosztów podatkowych wydatków na posiłki z klientami, podatnicy muszą każdorazowo sami ocenić, czy dany wydatek na spotkanie z kontrahentem jest kosztem podatkowym. Opisywane korzystne dla podatnika rozstrzygnięcie NSA oznacza, że podatnicy, wchodząc w spór z organami podatkowymi, mogą jednak mieć nadzieję na pozytywne rozstrzygnięcie sporu.

Sławomir Biliński

prawnik, redaktor "MONITORA księgowego", ekspert podatkowy, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego

CZYTAJ TAKŻE

"Koszty reprezentacji czy bieżącej działalności - rozbieżności interpretacyjne. Przegląd najnowszego orzecznictwa i interpretacji" - dodatek do Mk nr 11/2013, dostępny na www.mk.infor.pl

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK