Monitor Księgowego 1/2014, data dodania: 03.01.2014

Instalacja oraz zmiany w programie Płatnik 9.01.001

30 listopada na stronach internetowych ZUS pojawiła się nowa wersja programu "Płatnik" oznaczona numerem 9.01.001. Nowy program przynosi sporo nowości i wiele ułatwień, nie należy więc zwlekać z jego aktualizacją.

Wersja 9.01.001 zachowała ciągłość dotyczącą interfejsu i podstawowych zasad poruszania się po programie. Nie zachodzi więc obawa, że osoby korzystające do tej pory z wersji ósmej Płatnika nie poradzą sobie z wersją 9.01.001. Program został przystosowany do zmian merytorycznych w związku z wejściem przepisów o uprawnieniach rodzicielskich. Zostały również zmienione pewne funkcjonalności, które mają poprawić weryfikację dokumentów przesyłanych do ZUS. Dzięki temu zmniejszy się ilość błędów. Wdrożenie tych zmian zostało podzielone na dwa etapy. Zmiany kodów ubezpieczeniowych oraz formularzy nastąpiły w I etapie, natomiast wprowadzenie możliwości synchronizacji danych z ZUS zostanie uruchomione w II etapie, czyli w 2014 r.

Instalacja

Program instalacyjny został udostępniony na wymienionych stronach internetowych:

● http://pue.zus.pl/platnik

● http://www.platnik.info.pl/

Aby zainstalować poprawnie Płatnika w wersji 9.01.001, należy pobrać zamieszczony na wybranej ze stron plik instalacyjny Install.exe (wielkość ok. 240 MB), a następnie uruchomić go.

Użytkownicy korzystający do tej pory z poprzedniej wersji Płatnika (8.01.001A) nie powinni jej odinstalowywać! Dzięki temu program będzie mógł płynnie przejąć ustawienia bazy danych z poprzedniej wersji.

infoRgrafika

Rys. 1. Nową wersję Płatnika można pobrać ze strony http://pue.zus.pl/platnik.

Krok 1.

Po uruchomieniu instalatora w oknie jak na rys. 2 wybierz Wykonaj instalację programu Płatnik 9.01.001.

infoRgrafika

Rys. 2.

Krok 2.

W oknie Witamy w kreatorze instalacji kliknij Dalej.

Krok 3.

W oknie Typ bazy danych (rys. 3), jeśli korzystałeś z poprzedniej wersji programu, wybierz pierwszą opcję (program po instalacji połączy się z dotychczasową bazą danych) i kliknij Dalej.

infoRgrafika

Rys. 3.

Krok 4.

W kolejnym oknie podaj dane administratora programu oraz wprowadź aktualne hasło. Następnie kliknij Instaluj.

Krok 5.

Po zakończeniu instalacji uruchom program Płatnik.

W związku z tym, że zmienia się nieco struktura bazy, na której będzie pracował nowy Płatnik, podczas pierwszego uruchomienia programu pojawi się monit o konieczności wykonania konwersji bazy (rys. 4). Domyślnie kreator zaproponuje, aby przed konwersją wykonać kopię zapasową. Należy pamiętać, że konwersja bazy jest procesem nieodwracalnym i po jej wykonaniu nie będzie można pracować z tą bazą na poprzednich wersjach programu.

infoRgrafika

Rys. 4.

Krok 6.

Pozostaw ustawienia domyślne i kliknij Dalej (czas trwania konwersji zależy od wielkości bazy danych oraz od mocy obliczeniowej komputera).

Po zakończeniu konwersji należy kliknąć na przycisk Połącz i można rozpocząć pracę z programem.

Zmiany merytoryczne

W Płatniku wprowadzono istotne korekty w dokumentach, kodach tytułu ubezpieczenia i kodach świadczenia/przerwy.

Oto najważniejsze z nich:

1. W dokumentach rozliczeniowych: ZUS RCA (Imienny raport miesięczny o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach), ZUS RZA (Imienny raport miesięczny o należnych składkach na ubezpieczenie zdrowotne) dodano pola, aby możliwe było wykazanie wszystkich możliwych źródeł finansowania składek, w tym również finansowanie z budżetu państwa oraz Funduszu Kościelnego (rys. 5).

2. W deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA oraz raportach imiennych ZUS RCA rozdzielono w dwóch odrębnych polach podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe (rys. 5). Tym samym wyliczanie składek na ubezpieczenie zdrowotne w raporcie ZUS RCA zostało przesunięte na kolejną zakładkę.

infoRgrafika

Rys. 5. W raporcie ZUS RCA można wykazać finansowanie składek ze wszystkich obowiązujących źródeł. Rozdzielone zostały również podstawy na ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe.

3. W dokumentach zgłoszeniowych typu:

● ZUS ZUA - Zgłoszenie do ubezpieczeń/Zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej,

● ZUS ZIUA - Zgłoszenie zmiany danych identyfikacyjnych osoby ubezpieczonej,

● ZUS ZCNA - Zgłoszenie danych o członkach rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego,

● ZUS ZWUA - Wyrejestrowanie z ubezpieczeń,

● ZUS ZZA - Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego/Zgłoszenie zmiany danych,

● ZUS ZSWA - Zgłoszenie/Korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze usunięto etykietę przy polu NIP. Wypełniony numer NIP w kartotece ubezpieczonego będzie sygnalizowany błędem zwykłym, a zawartość tego pola nie będzie przenosiła się do dokumentów ubezpieczeniowych. Tym samym dostosowano program do przepisów, w myśl których w dokumentach ubezpieczeniowych składanych po 31 sierpnia 2011 r. nie powinien być używany numer NIP jako numer identyfikacyjny osoby ubezpieczonej ani osób zgłaszanych jako członkowie rodziny. W danych identyfikacyjnych należy podawać jako numer identyfikacyjny numer PESEL, a w razie gdy ubezpieczonemu nie nadano tego numeru - serię i numer dowodu osobistego lub paszportu.

4. Program został dostosowany do korzystania od 1 listopada z nowych kodów ubezpieczeniowych podzielonych na:

● kody tytułu ubezpieczenia

- 19 10 - Osoba podlegająca dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej

zmiana opisu dla kodu:

- 19 00 - Osoba podlegająca dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, na podstawie art. 7 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych,

● kody świadczenia/przerwy

Kod

Opis

319

Zasiłek macierzyński z ubezpieczenia chorobowego za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego

320

Wyrównanie zasiłku macierzyńskiego z ubezpieczenia chorobowego za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego

325

Zasiłek macierzyński z ubezpieczenia chorobowego za okres ustalony jako okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

326

Wyrównanie zasiłku macierzyńskiego z ubezpieczenia chorobowego za okres ustalony jako okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

327

Zasiłek macierzyński z ubezpieczenia chorobowego za okres ustalony jako okres urlopu ojcowskiego

328

Wyrównanie zasiłku macierzyńskiego z ubezpieczenia chorobowego za okres ustalony jako okres urlopu ojcowskiego

zmiana opisu dla kodów świadczenia/przerwy:

Kod

Opis

311

Zasiłek macierzyński z ubezpieczenia chorobowego za okres ustalony jako okres urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

315

Wyrównanie zasiłku macierzyńskiego z ubezpieczenia chorobowego za okres ustalony jako okres urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

5. Zastąpiono dotychczasowy formularz ZUS RMUA (Imienny raport miesięczny dla osoby ubezpieczonej) nowymi dokumentami:

● Informacja miesięczna dla osoby ubezpieczonej,

● Informacja roczna dla osoby ubezpieczonej.

W związku z tym, że utworzenie tych dokumentów wymaga zsynchronizowania danych z bazą danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych funkcjonalność będzie dostępna w 2014 roku po wdrożeniu II etapu zmian.

Zmiany funkcjonalne

Podstawową zmianą funkcjonalną dostępną od razu po zainstalowaniu wersji 9.01.001, czyli w tak zwanym I etapie zmian, jest możliwość automatycznej aktualizacji komponentów programu niezbędnych do właściwego wypełniania i weryfikacji dokumentów ubezpieczeniowych. To ogromne ułatwienie dla pracujących z Płatnikiem, bo użytkownik już nie będzie musiał sam co jakiś czas m.in. uzupełniać programu właściwymi kwotami przeciętnego wynagrodzenia, aktualizować własnoręcznie ewentualnych zmian w stopach procentowych czy pamiętać o zarejestrowaniu zmieniających się certyfikatów klucza publicznego ZUS. To wszystko zrobi już sam program. Warunkiem oczywiście jest dostęp do Internetu w momencie aktualizacji.

1. Płatnik sam zaktualizuje sobie następujące komponenty:

● aktualne wartości wspólnych dla wszystkich parametrów wyliczeniowych,

● słowniki merytoryczne będące podstawą do wykonania weryfikacji dokumentów,

● tablice konwersji dokumentów rozliczeniowych,

● zasady i reguły weryfikacji,

● listę błędów weryfikacji wraz z klasą błędów,

● certyfikat klucza publicznego ZUS, z którego korzystają płatnicy przekazujący dokumenty przez Internet,

● adresy węzłów internetowych,

● domyślne lokalizacje certyfikatów.

Aktualizacja komponentów przy starcie programu następuje automatycznie zgodnie z harmonogramem (górne menu Administracja - Ustawienia programu). Domyślnie ten okres ustawiony jest na 30 dni (rys. 6).

infoRgrafika

Rys. 6. Każdy użytkownik może sam ustawić czas pomiędzy automatycznymi aktualizacjami.

Aktualizację można wywołać ręcznie na każde życzenie użytkownika. Należy kliknąć górne menu Administracja - Aktualizuj komponenty programu i dane płatnika, a następnie w kolejnym oknie kliknąć przycisk Pobierz aktualizacje.

infoRgrafika

Rys. 7. W I etapie wdrożenia Płatnika nie jest dostępna aktualizacja danych w rejestrze płatnika i statusów przetworzenia dokumentów.

W niektórych przypadkach podczas procedury wysyłania zestawu dokumentów program sam wymusi aktualizację komponentów, aby dokonać weryfikacji zestawu.

2. Wprowadzono kilka zmian w mechanizmie wysyłania zestawów dokumentów. Do najważniejszych z nich należą:

● nie będzie można wysłać zestawu dokumentów, w którym będą znajdowały się dokumenty rozliczeniowe z różnymi identyfikatorami; każdy okres powinien być umieszczony w oddzielnym zestawie,

● nie będzie można wysłać zestawu dokumentów, w którym znajdować się będą zarówno dokumenty zgłoszeniowe, jak i rozliczeniowe,

● nie będzie można wysłać dokumentów, jeśli w jednym zestawie znajdować się będzie dokument ZUS ZSWA (Zgłoszenie/Korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze) oraz inny dokument zgłoszeniowy lub rozliczeniowy,

● nie będzie można wysłać dokumentów, jeśli w jednym zestawie znajdować się będzie dokument ZUS IWA (Informacja o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe) oraz inny dokument zgłoszeniowy lub rozliczeniowy.

3. Usunięto moduł pozwalający na rejestrowanie wyciągów z Centralnego Rejestru Ubezpieczonych. Na podstawie tych danych w poprzednich wersjach programu można było zweryfikować kartoteki ubezpieczonych.

4. Obecnie rozszerzono zakres pól dostępnych w kartotece ubezpieczonego o dane z ZUS. Pobieranie tych danych i synchronizacja kartotek zostaną udostępnione w 2014 r. - w II etapie wdrożenia Płatnika.

W 2014 r. ZUS planuje drugą część wdrożenia Płatnika w wersji dziewiątej. Otwarcie programu na zasoby zgromadzone w bazie Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS poprzez możliwość synchronizacji danych upodobni program do zintegrowanego z platformą PUE ePłatnika. Po wdrożeniu II etapu zmian ogromna ilość błędów wynikających często z niespójności danych między tym, co użytkownik ma na swoim komputerze, a tym, co ZUS ma w swojej bazie, nie będzie mogła w ogóle zaistnieć. Użytkownik Płatnika będzie po prostu pracował na takich danych płatnika i ubezpieczonego, jakie istnieją w ZUS, a edycja kartotek płatników i ubezpieczonych w programie zostanie zablokowana.

Dojdą również kolejne funkcje pomocnicze, które będą możliwe do wykonania po uzupełnieniu kartotek danymi z ZUS. Na przykład podczas tworzenia dokumentu ZUS ZWUA (Wyrejestrowanie z ubezpieczeń) program sam zaproponuje automatyczne utworzenie dokumentów ZUS ZCNA (Zgłoszenie danych o członkach rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego) w celu wyrejestrowania również członków rodziny ubezpieczonego (rys. 8).

infoRgrafika

Rys. 8. Przy wyrejestrowaniu ubezpieczonego program przygotuje również wyrejestrowanie członków rodziny.

PODSTAWA PRAWNA:

● rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 9 września 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów - Dz.U. z 2013 r., poz. 1101

● art. 33, 35 i 36 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2013, poz. 1442

Łukasz Kowalczyk

informatyk

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK