Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 1/2014, data dodania: 31.12.2013

Nowa wersja Płatnika już obowiązuje

Od 30 listopada 2013 r. płatnicy składek mogą korzystać z nowego programu Płatnik. Zmiany w funkcjonalności programu będą wprowadzane w dwóch etapach. Od 30 listopada br. płatnicy mogą korzystać z nowych kodów ubezpieczeniowych oraz nowych formularzy. Możliwość weryfikacji poprawności danych zaewidencjonowanych w ZUS będzie udostępniona w 2014 r.

Na swoich stronach internetowych ZUS opublikował nową wersję 9.01.001 programu Płatnik. Oprócz samego programu (238 MB), można pobrać szkolenie elektroniczne (350 MB) oraz podręczniki użytkownika i administratora. W przypadku problemów z pobieraniem programu ze strony ZUS warto również zajrzeć na stronę http://www.platnik.info.pl/download.htm. Funkcjonalności zawarte w wersji 9.01.001 są udostępniane użytkownikom etapowo.

Etap I

Pierwszy etap obejmuje:

● przygotowywanie dokumentów ubezpieczeniowych według nowych wzorów, z wyjątkiem formularzy: Informacja Miesięczna i Informacja Roczna, które przewidziano w drugim etapie,

● stosowanie nowych kodów tytułów ubezpieczenia i świadczenia/przerwy,

● weryfikację i aktualizację komponentów programu (z wyjątkiem stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, która będzie weryfikowana i aktualizowana w II etapie),

● zmiany w mechanizmie wysyłania dokumentów.

Nowe dokumenty

Od 1 listopada 2013 r. obowiązuje nowe brzmienie rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (dalej rozporządzenie).

W wersji programu Płatnik 9.01.001 formularze rozliczeniowe ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RZA zostały dostosowane do wzorów zamieszczonych w rozporządzeniu. Na raportach (rys.1 i 2) rozszerzono zakres źródeł finansowania składek, dodając pola uwzględniające wszystkie źródła finansowania składek (m.in. przez budżet państwa oraz Fundusz Kościelny).

Rys. 1.

infoRgrafika

W deklaracji ZUS DRA i raporcie ZUS RCA rozdzielono podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe na dwie odrębne pozycje (rys. 1).

Rys. 2

infoRgrafika

W kartotekach ubezpieczonych i w dokumentach ZUS ZUA, ZUS ZZA, ZUS ZCNA, ZUS ZWUA, ZUS ZIUA, ZUS ZSWA wyłączono obsługę pola NIP, gdyż od września 2011 r. w danych identyfikacyjnych ubezpieczonego i członka jego rodziny nie podaje się tego numeru. Dla ubezpieczonych numerem identyfikacyjnym jest numer PESEL, a gdy nie nadano im takiego numeru, podaje się serię i numer dowodu osobistego lub paszportu. Nawet jeśli w kartotece ubezpieczonego jest numer NIP (co jest oznaczone błędem zwykłym), to numer ten nie przenosi się do dokumentów ubezpieczeniowych. Natomiast NIP nadal obowiązuje płatników składek w bloku "Dane identyfikacyjne płatnika składek".

Zamiast formularza ZUS RMUA rozporządzenie wprowadziło dwa nowe wzory dokumentów:

● Informacja miesięczna dla osoby ubezpieczonej,

● Informacja roczna dla osoby ubezpieczonej.

Będą one dostępne dopiero w II etapie (w 2014 r.) wprowadzania funkcjonalności programu, gdyż utworzenie tych dokumentów wymaga pobrania danych z bazy ZUS.

Nowe kody

Płatnik 9.01.001 udostępnia (dla okresu od 1 listopada 2013 r.) płatnikom składek nowe kody świadczenia/przerwy (rys. 3):

● 319 - zasiłek macierzyński z ubezpieczenia chorobowego za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego,

Rys. 3

infoRgrafika

● 320 - wyrównanie zasiłku macierzyńskiego z ubezpieczenia chorobowego za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego,

● 325 - zasiłek macierzyński z ubezpieczenia chorobowego za okres ustalony jako okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,

● 326 - wyrównanie zasiłku macierzyńskiego z ubezpieczenia chorobowego za okres ustalony jako okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,

● 327 - zasiłek macierzyński z ubezpieczenia chorobowego za okres ustalony jako okres urlopu ojcowskiego,

● 328 - wyrównanie zasiłku macierzyńskiego z ubezpieczenia chorobowego za okres ustalony jako okres urlopu ojcowskiego.

Ponadto zmieniono opisy stosowanych dotychczas kodów świadczenia/przerwy:

● 311 - zasiłek macierzyński z ubezpieczenia chorobowego za okres ustalony jako okres urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,

● 315 - wyrównanie zasiłku macierzyńskiego z ubezpieczenia chorobowego za okres ustalony jako okres urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Aktualizacja komponentów programu

Program w wersji 9.01.001 w I etapie aktualizuje:

1. Aktualne wartości dla wszystkich parametrów wyliczeniowych.

2. Słowniki merytoryczne będące podstawą do wykonania weryfikacji dokumentów.

Rys. 4

infoRgrafika

3. Tablice konwersji dokumentów rozliczeniowych.

4. Zasady i reguły weryfikacji.

5. Listę błędów weryfikacji wraz z klasą błędów.

6. Certyfikat klucza publicznego ZUS (odnawiany obecnie co dwa lata), z którego powinni korzystać płatnicy składek.

7. Adresy węzłów internetowych.

8. Domyślne lokalizacje certyfikatów.

Usługa aktualizacji danych i komponentów programu Płatnik jest wywoływana przy uruchomieniu programu oraz z menu Administracja. W sytuacji gdy w ZUS będą dostępne aktualizacje - program poinformuje o tym użytkownika (rys. 4).

Wysyłka dokumentów do ZUS

Program nie dopuszcza do wysłania zestawu dokumentów, jeśli znajdują się w nim razem:

● dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe,

● dokument ZUS ZSWA oraz jakiś inny dokument rozliczeniowy lub zgłoszeniowy,

● dokument ZUS IWA oraz jakiś inny dokument rozliczeniowy lub zgłoszeniowy,

● dokumenty ZUS ZWUA i ZUS ZUA lub ZUS ZZA dla tego samego ubezpieczonego z tym samym 6-znakowym kodem tytułu ubezpieczenia, jeśli użytkownik nie oznaczył kolejności przetworzenia tych dokumentów.

Przy wysyłaniu dokumentów ZUS ZWUA i ZUS ZUA lub ZUS ZZA w jednej przesyłce, w celu dokonania zmiany, wprowadzono oznaczenie kolejności przetworzenia dokumentów, aby w systemie informatycznym ZUS przetworzyły się one we właściwej kolejności. Po umieszczeniu ZUS ZWUA i ZUS ZUA w jednym zestawie pojawi się lista dokumentów, którym trzeba ustalić kolejność przetworzenia.

W jednym zestawie wysyłanym do ZUS nie mogą znajdować się dokumenty rozliczeniowe o różnych identyfikatorach deklaracji bądź raportu. Każdy okres rozliczeniowy musi być umieszczony w oddzielnym zestawie.

Etap II

W drugim etapie wdrażania programu Płatnik zostaną udostępnione funkcje i usprawnienia, których celem jest ułatwienie pracy zarówno płatnikom składek, jak i biurom rachunkowym m.in. poprzez weryfikację poprawności sporządzanych dokumentów na podstawie danych już zewidencjonowanych w ZUS. Podstawową zmianą będzie pobieranie danych zapisanych na kontach płatników i ubezpieczonych oraz aktualizacja na tej podstawie kartotek programu Płatnik. Odbędzie się to za pomocą tej samej funkcji, która obecnie służy do aktualizacji komponentów. Po pobraniu danych użytkownik nie będzie mógł samodzielnie edytować kartotek. Równocześnie rozszerzony zostanie zakres weryfikacji dokumentów oraz krytyczności błędów wykrywanych w dokumentach ubezpieczeniowych, co wpłynie na zwiększenie poprawności wysyłanych dokumentów. Funkcjonalności będą udostępniane sukcesywnie.

PODSTAWA PRAWNA:

● rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 9 września 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów - Dz.U. z 2013 r., poz. 1101

● art. 33, art. 35, art. 36 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 1442

Joanna Goliniewska

specjalista i praktyk, od 20 lat zajmująca się stosowaniem prawa ubezpieczeń społecznych, autorka licznych opracowań i publikacji w zakresie rozliczeń składkowych

CZYTAJ TAKŻE

"Jak stosować nowe formularze i kody ubezpieczeniowe od 1 listopada 2013 r." - MPPiU nr 20/2013.

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK