Monitor Księgowego 7/2013, data dodania: 21.03.2013

Jak poprawnie wystawić świadectwo pracy, jeżeli pracownicy nie otrzymali wynagrodzenia za kilka miesięcy

Rozpoczęliśmy działalność w styczniu 2012 r., jednak pod koniec ubiegłego roku nasza firma utraciła płynność finansową, w związku z tym zdecydowaliśmy się zwolnić wszystkich pracowników z końcem kwietnia br. Od lutego 2013 r. nie wypłacamy wynagrodzeń ze względu na brak środków finansowych. Obecnie przygotowujemy świadectwa pracy (wszyscy pracownicy są zatrudnieni do końca kwietnia). W jaki sposób powinniśmy wypełnić poszczególne punkty świadectw pracy wystawianych pracownikom, którzy przebywali na zwolnieniach lekarskich w lutym, marcu czy w kwietniu oraz mają prawo do wynagrodzenia chorobowego za okresy niezdolności do pracy, ale go nie otrzymali? Czy okresy, za które uzyskali prawo do tego świadczenia chorobowego, należy traktować jako okresy nieskładkowe? Jeden z naszych pracowników w listopadzie 2012 r. korzystał z urlopu ojcowskiego - jak traktować okres pobierania zasiłku macierzyńskiego wypłacanego za okres urlopu ojcowskiego? Czy jest to okres nieskładkowy, o którym informację należy umieścić w świadectwie pracy?

PROBLEM

RADA

Wystawiając świadectwa pracy zwalnianym pracownikom, powinni Państwo wskazać okresy, za które przysługiwało im prawo do wynagrodzenia chorobowego na podstawie art. 92 k.p. Ponadto powinni Państwo wskazać, że z tego tytułu pracownikom przysługują należności ze stosunku pracy (wynagrodzenie chorobowe) uznane, ale niezaspokojone przez pracodawcę do dnia ustania zatrudnienia z powodu braku środków finansowych. Okresów tych nie powinni Państwo wykazywać jako okresów nieskładkowych, ponieważ do okresów nieskładkowych uwzględnianych przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty zalicza się m.in. okresy faktycznego pobierania świadczenia chorobowego. Okresy wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego nie stanowią okresów nieskładkowych. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

W świadectwie pracy pracodawca zamieszcza informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej przez pracownika pracy, zajmowanego przez niego stanowiska, trybu rozwiązania stosunku pracy albo okoliczności jego wygaśnięcia, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Chodzi m.in. o informacje dotyczące:

● należności ze stosunku pracy uznanych, ale niezaspokojonych przez pracodawcę do dnia ustania tego stosunku z powodu braku środków finansowych,

● okresów nieskładkowych przypadających w okresie zatrudnienia, którego dotyczy świadectwo pracy, uwzględnianych przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty.

Wzór świadectwa pracy zawiera załącznik do rozporządzenia w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania. Ponieważ wzór ten nie zawiera odrębnej pozycji do wskazania należności ze stosunku pracy uznanych i niezaspokojonych przez pracodawcę do dnia ustania tego stosunku z powodu braku środków finansowych, informacje w tym zakresie mogą Państwo zamieścić w ust. 6 świadectwa "Informacje uzupełniające".

PRZYKŁAD

Zakładamy, że jeden z pracowników zatrudnionych u pracodawcy, o którym mowa w pytaniu, był niezdolny do pracy z powodu choroby od 1 lutego do 5 marca i miał prawo do wynagrodzenia chorobowego za 33 dni (tj. za okres od 1 lutego do 5 marca). Pracodawca, będący płatnikiem zasiłków, z powodu braku środków finansowych nie wypłacił pracownikowi świadczeń chorobowych, jak również wynagrodzenia za pozostały okres do dnia rozwiązania stosunku pracy.

Powyższe dane pracodawca powinien zamieścić w ust. 6 świadectwa pracy w następujący przykładowy sposób:

6. Informacje uzupełniające:

"Pracownikowi nie zostały wypłacone, uznane przez pracodawcę należności ze stosunku pracy: wynagrodzenie chorobowe za okres 33 dni niezdolności do pracy (od 1 lutego do 5 marca 2013 r.) oraz wynagrodzenie za pracę za okres od 6 marca do 30 kwietnia 2013 r." .

www.infor.pl

Wzór świadectwa pracy do pobrania znajdą Państwo na naszej stronie www.mk.infor.pl w zakładce Aktywne druki.

Informacje, jakie należy zawrzeć w świadectwie pracy

W świadectwie pracy mają Państwo obowiązek podać informacje mające wpływ na ustalenie uprawnień ze stosunku pracy przez kolejnego pracodawcę czy pracodawców. Chodzi m.in. o dane dotyczące okresów wyłączonych ze stażu pracowniczego, czy uprawnień i świadczeń, które w razie braku odpowiedniej informacji w świadectwie pracy mogłyby niezgodnie z przepisami zostać zdublowane w kolejnym zatrudnieniu. Ponadto w świadectwie pracy należy wymienić okresy nieskładkowe przypadające w okresie zatrudnienia objętego świadectwem pracy, które mają wpływ na ustalenie uprawnień emerytalnych. Zaliczamy do nich w szczególności okresy pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wypłaconego na podstawie przepisów Kodeksu pracy.

Wszystkie okresy nieskładkowe mające wpływ na ustalanie uprawnień emerytalnych zostały wymienione w art. 7 ustawy emerytalnej.

Informację o okresach nieskładkowych mają Państwo obowiązek zamieścić w ust. 4 pkt 10 świadectwa pracy. Ponieważ jednak w przedstawionej sytuacji wynagrodzenie chorobowe nie zostało faktycznie wypłacone z przyczyn leżących po Państwa stronie (tzn. nie było pobierane), w związku z tym nie ma podstaw, aby okresy choroby, za które pracownik nie otrzymał wynagrodzenia, uznać za nieskładkowe i zamieścić o nich informację w świadectwie pracy.

PRZYKŁAD

Załóżmy, że pracownik, o którym mowa w poprzednim przykładzie, był również niezdolny do pracy z powodu choroby w okresie od 16 do 28 lipca 2012 r. i za ten okres pracodawca wypłacił mu wynagrodzenie chorobowe. Wypełniając świadectwo pracy, pracodawca w jego ust. 4 pkt 10 powinien zamieścić wyłącznie następujące daty okresów nieskładkowych:

"od 16 do 28 lipca 2012 r.".

Informacja o urlopie ojcowskim

Od 1 stycznia 2010 r. pracownikowi - ojcu wychowującemu dziecko (a od 1 stycznia 2011 r. również pracownikowi - ojcu adopcyjnemu wychowującemu dziecko) przysługuje prawo do urlopu ojcowskiego. Jego wymiar od 2012 r. wynosi 2 tygodnie. Przy czym urlop ojcowski może być wykorzystany przez pracownika w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia dziecka. Za okres urlopu ojcowskiego pracownikowi przysługuje zasiłek macierzyński. Okresów wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu urlopu ojcowskiego nie zalicza się do okresów nieskładkowych w rozumieniu ustawy emerytalnej. Informację o wykorzystaniu tego urlopu w okresie zatrudnienia należy zamieścić w świadectwie pracy, jednak nie w części dotyczącej okresów nieskładkowych, ale w ust. 4 pkt 9 świadectwa pracy. Jest to bowiem informacja o istotnym znaczeniu dla następnego pracodawcy. Jak stanowi § 1 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia dotyczącego świadectwa pracy, w świadectwie tym zamieszcza się informację o wykorzystaniu dodatkowego urlopu albo innego uprawnienia lub świadczenia przewidzianego przepisami prawa pracy. Chodzi o to, aby pracownik nie skorzystał np. dwukrotnie z urlopu ojcowskiego na to samo dziecko, jeżeli zmieni zatrudnienie w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia dziecka.

PRZYKŁAD

Pracownik w okresie zatrudnienia wykorzystał 2 tygodnie urlopu ojcowskiego w terminie od 1 do 14 grudnia 2012 r., a dziecko nie skończyło jeszcze 12 miesięcy (skończy je 15 lipca 2013 r.). Wypełniając świadectwo pracy, pracodawca powinien wpisać w nim informacje o wykorzystaniu urlopu ojcowskiego w następujący sposób:

4. pkt 9: "Pracownik wykorzystał urlop ojcowski na dziecko urodzone 15 lipca 2012 r. w wymiarze 2 tygodni".

● § 1 ust. 1 pkt 3 i § 2 oraz załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania - Dz.U. Nr 60, poz. 282; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 251, poz. 1509

● art. 7 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 240

● art. 6 ust. 1 pkt 19 i art. 9 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 1548

● art. 92 i art. 97 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 2

Aldona Salamon

ekspert w zakresie prawa pracy i wynagrodzeń, wykładowca

CZYTAJ TAKŻE

"Wydawanie świadectwa pracy i badania wstępne na nowych zasadach" - Mk nr 5/2011, dostępny na www.mk.infor.pl.

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK