Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 6/2014, data dodania: 14.03.2014

Czy na wniosek pracownika można wydać jedno zbiorcze świadectwo pracy za okres pracy na umowę na czas określony i na czas nieokreślony

Zatrudniamy pracownika na umowę na czas określony od 1 stycznia do 31 grudnia 2013 r., a następnie na umowę na czas nieokreślony od 1 stycznia 2014 r. W ciągu 24 miesięcy od rozpoczęcia pracy na podstawie umowy terminowej, która się zakończyła, powinniśmy mu wystawić świadectwo pracy za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2013 r. Czy jeśli pracownik złoży nam oświadczenie, że prosi o wystawienie jednego zbiorczego świadectwa pracy za cały okres zatrudnienia w dniu rozwiązania umowy, to czy wtedy nie musimy wystawiać kilku świadectw pracy i pilnować terminu 24 miesięcy od zawarcia pierwszej umowy?

PROBLEM

RADA

Nie. Nawet na prośbę pracownika nie jest możliwe wystawienie jednego "zbiorczego" świadectwa pracy za okres obejmujący zatrudnienie na czas określony oraz na czas nieokreślony. Powinni zatem Państwo wystawić pracownikowi dwa świadectwa pracy: jedno, potwierdzające terminowe zatrudnienie pracownika za okres pracy od 1 stycznia 2013 r. do 31 grudnia 2013 r. powinno być wystawione 31 grudnia 2014 r. (albo w ciągu 7 dni, tj. najpóźniej 7 stycznia 2015 r.) oraz drugie, potwierdzające zatrudnienie na podstawie umowy na czas nieokreślony z dniem rozwiązania tej umowy (lub w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania stosunku pracy).

UZASADNIENIE

W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest zobowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Najczęściej pracodawca potrzebuje więcej czasu na zebranie informacji, które podlegają wykazaniu w świadectwie pracy i z tego powodu może wydać świadectwo w ciągu 7 dni od rozwiązania umowy o pracę. Jest to termin maksymalny na wydanie świadectwa pracy. Wyjątek wydawania świadectw w takich terminach dotyczy świadectw pracy potwierdzających terminowe zatrudnienie.

Zasady wydawania świadectwa pracy w związku z umowami na czas określony są następujące:

● jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy - pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów. Świadectwo pracy należy wydać w dniu upływu tego terminu;

● jeżeli rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę nawiązanej przed upływem 24 miesięcy przypada po upływie tego terminu - świadectwo pracy wydaje się w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia takiej umowy o pracę.

Pracownik może jednak w każdym czasie żądać wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej umowy terminowej lub świadectwa pracy dotyczącego łącznego okresu zatrudnienia na podstawie takich umów, przypadającego przed zgłoszeniem żądania wydania świadectwa pracy. Pracodawca jest zobowiązany wydać świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku pracownika (art. 97 § 13 Kodeksu pracy). W tych przypadkach pracodawca może również wydać pracownikowi świadectwo pracy nie w terminie wynikającym z przepisów Kodeksu pracy, ale przesłać maksymalnie do 7 dni później.

W związku z tym, w przedstawionej sytuacji, jeżeli Państwa pracownik był zatrudniony najpierw na czas określony, a następnie jest zatrudniony na czas nieokreślony, to trzeba mu wydać jedno świadectwo pracy za okres pracy na czas określony, a drugie za czas nieokreślony. Pracodawca może bowiem wydać jedno zbiorcze świadectwo pracy tylko w przypadku zatrudniania pracownika na podstawie kilku umów terminowych. Dlatego złożenie przez pracownika w omawianej sytuacji oświadczenia, że chce otrzymać jedno zbiorcze świadectwo pracy za cały okres zatrudnienia, nie ma w tym przypadku znaczenia, ponieważ takie postępowanie byłoby niezgodne z ogólnie obowiązującymi przepisami.

PRZYKŁAD

Pracownik 11 marca 2013 r. podpisał z pracodawcą umowę o pracę na okres próbny, następnie od 11 czerwca 2013 r. na czas nieokreślony. Umowa o pracę na czas nieokreślony rozwiązała się na mocy porozumienia stron 28 lutego br. Pracownik chciałby otrzymać "zbiorcze" świadectwo pracy za cały okres zatrudnienia i złożył w tej sprawie wniosek do pracodawcy. Jednak zaakceptowanie wniosku pracownika nie jest możliwe. Pracownik może bowiem otrzymać zbiorcze świadectwo pracy obejmujące zatrudnienie na podstawie umów terminowych. Zatem pracownik ma prawo jedynie wystąpić o wcześniejsze wydanie świadectwa pracy potwierdzające terminowe zatrudnienie u tego pracodawcy, chociaż termin 24 miesięczny na wydanie tego świadectwa upłynie dopiero 10 marca 2015 r. Świadectwo pracy za okres zatrudnienia na czas nieokreślony pracownik powinien otrzymać z dniem rozwiązania umowy lub najpóźniej 7 dni po jej zakończeniu.

Należy jednak zwrócić uwagę, że pracodawcy nie grożą żadne sankcje za wystawienie jednego zbiorczego świadectwa pracy potwierdzającego zarówno terminowe, jaki i bezterminowe zatrudnienie u danego pracodawcy. Dlatego jeżeli pracodawca wyda świadectwo pracy, które obejmuje jednocześnie umowę na czas określony i umowę na czas nieokreślony, nie zostanie ukarany przez PIP.

Pracodawca ma prawo wydać świadectwo pracy tylko bezpośrednio pracownikowi albo osobie upoważnionej przez pracownika na piśmie. Pracownik może natomiast upoważnić do odbioru świadectwa pracy każdą osobę (nie musi to być członek rodziny).

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 97 § 1-13 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 208

● § 1a, § 2 i załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania - Dz.U. Nr 60, poz. 282; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 251, poz. 1509

Małgorzata Podgórska

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy, od wielu lat zajmuje się problematyką prawa pracy, autorka wielu publikacji z tej tematyki

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK