Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 6/2014, data dodania: 14.03.2014

Co zrobić ze świadectwem pracy po cofnięciu rozwiązania umowy o pracę

Rozwiązaliśmy umowę o pracę z pracownikiem na jego wniosek na mocy porozumienia stron i wydaliśmy mu świadectwo pracy. Po 2 dniach pracownik zwrócił się do nas z prośbą o anulowanie rozwiązania umowy i dalsze świadczenie pracy. Zgodziliśmy się na jego powrót do pracy. Dwa dni nieobecności potraktowaliśmy jako dni harmonogramowo wolne, ponieważ pracownik jest zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy. Nie wiemy natomiast, co zrobić ze świadectwem pracy, które było wydane pracownikowi i którego kopię zamieściliśmy w aktach osobowych. Czy powinniśmy je zniszczyć?

PROBLEM

RADA

Pracownik powinien zwrócić otrzymane świadectwo pracy. Obopólna decyzja, Państwa i pracownika, o dalszym trwaniu umowy o pracę stanowi podstawę do unieważnienia wydanego pracownikowi świadectwa pracy i jego kopii.

UZASADNIENIE

Zgodne odwołanie woli Państwa i pracownika w sprawie rozwiązania umowy o pracę w drodze porozumienia stron oznacza, że nawiązana wcześniej umowa łącząca strony istnieje nadal. Państwa pracownikowi nie przysługuje zatem prawo do świadectwa pracy. Prawo to pracownik nabywa wyłącznie w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy (art. 97 § 1 Kodeksu pracy). Decyzja o cofnięciu rozwiązania umowy o pracę unieważniła podstawę prawną do wydania świadectwa pracy.

Prawo pracy nie reguluje kwestii postępowania ze świadectwem pracy w przedstawionym przypadku. Zamiast zniszczenia właściwszym rozwiązaniem będzie anulowanie świadectwa (i jego kopii) oraz pozostawienie go w aktach pracownika. W praktyce należy więc skreślić treść na obu egzemplarzach świadectwa pracy i opatrzyć je dopiskiem "anulowano". Warto też sporządzić notatkę służbową o przyczynie anulowania świadectwa.

Co do zasady, wydanie świadectwa pracy nie zastępuje oświadczenia woli pracodawcy w zakresie rozwiązania stosunku pracy. W wyroku z 14 maja 2012 r. (II PK 238/11, OSNP 2013/7-8/81) Sąd Najwyższy stwierdził, że rozwiązanie stosunku pracy wskutek złożenia oświadczenia woli przez pracodawcę rodzi obowiązek wystawienia i wydania pracownikowi świadectwa pracy. Zawarta w świadectwie pracy informacja o rozwiązaniu stosunku pracy ma więc jedynie stanowić potwierdzenie złożenia oświadczenia woli o rozwiązaniu stosunku pracy, natomiast nie zastępuje go.

Pracodawca ma natomiast prawo nie zgodzić się na cofnięcie zawartego porozumienia stron. Wówczas umowa o pracę zostanie rozwiązana.

PRZYKŁAD

Pracownica otrzymała ofertę pracy za granicą i złożyła do zarządu spółki pismo z prośbą o rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron. Zarząd wyraził zgodę i poinformował pracownicę o swojej decyzji. Przed rozwiązaniem umowy okazało się, że warunki zatrudnienia u zagranicznego pracodawcy uległy niekorzystnej zmianie. Pracownica napisała więc pismo, że wycofuje swoje oświadczenie woli w sprawie porozumienia stron. Pracodawca nie wyraził zgody na kontynuowanie zatrudnienia, rozwiązał umowę zgodnie z prawem i doręczył świadectwo pracy.

W systemie równoważnego czasu pracy dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin w okresie rozliczeniowym. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi (art. 135 § 1 Kodeksu pracy). Jeżeli Państwa pracownik jest zatrudniony w systemie równoważnym, można mu ustalić harmonogram czasu pracy w ten sposób, że na początku okresu rozliczeniowego będzie miał np. 2 dni wolne. Pracownik może bowiem wypracować w pozostałym okresie rozliczeniowym właściwy dla niego wymiar czasu pracy ze względu na wydłużenie godzin pracy do 12 godzin na dobę.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 97 § 3, art. 135 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 208

Jadwiga Krukowska

specjalista z zakresu prawa pracy, praktyk z 30-letnim doświadczeniem w działach kadrowo-płacowych, od 20 lat nadzoruje pracę w tych działach

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK