Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 21/2013, data dodania: 25.10.2013

Komu trzeba wydać świadectwo pracy w przypadku śmierci pracownika

Zatrudniony u nas pracownik zmarł 30 września 2013 r. Jak powinniśmy wypełnić świadectwo pracy zmarłego pracownika i komu należy je przekazać?

PROBLEM

RADA

W świadectwie pracy należy podać, że umowa o pracę wygasła z powodu śmierci pracownika. Pozostałe informacje podajemy w taki sam sposób, jak w przypadku zwykłego rozwiązania umowy o pracę. Świadectwo pracy trzeba wydać członkom rodziny lub innym spadkobiercom pracownika, jeżeli wystąpią do Państwa z wnioskiem w tej sprawie.

UZASADNIENIE

Wraz ze śmiercią pracownika wygasa jego stosunek pracy (art. 631 § 1 Kodeksu pracy). W świadectwie pracy należy zamieścić datę zakończenia umowy o pracę, tj. 30 września 2013 r. Należy także podać odpowiedni zapis w ust. 3 lit. c świadectwa pracy, z jakiego powodu doszło do wygaśnięcia stosunku pracy.

Przykład zapisu w świadectwie pracy wygaśnięcia stosunku pracy z powodu śmierci pracownika

infoRgrafika

W pozostałym zakresie świadectwo pracy wypełnia się tak, jak w przypadku zwykłego rozwiązania stosunku pracy. Wypełnione świadectwo należy włączyć do części C akt osobowych zmarłego pracownika. Z wnioskiem o wydanie świadectwa pracy może wystąpić członek rodziny zmarłego pracownika, a także inna osoba będąca spadkobiercą tego pracownika.

Należy zwrócić uwagę, że w przepisach nie ma określonej definicji rodziny. Należy się więc posłużyć w tym przypadku orzecznictwem Sądu Najwyższego. W wyroku z 13 kwietnia 2005 r. (IV CK 648/04, OSNC 2006/3/54) Sąd Najwyższy stwierdził, że:

(...) można przyjąć, że w przeważającej większości akty prawne zaliczają do rodziny małżonków ich dzieci wspólne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione, przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, dzieci znajdujące się pod opieką (prawną), a niekiedy nawet dzieci obce przyjęte na wychowanie i utrzymanie, jeśli rodzice nie żyją lub nie mogą zapewnić im utrzymania albo też zostali pozbawieni lub ograniczeni we władzy rodzicielskiej. (...)

W innym wyroku, z 10 grudnia 1969 r. (III PRN 77/69, OSNCP 1970/9/160) Sąd Najwyższy jeszcze bardziej rozszerza krąg tych osób, uznając, że stosownie do okoliczności konkretnej sprawy, za najbliższego członka rodziny można uznać również macochę, zwłaszcza wtedy, gdy uzasadniają to pozytywnie oceniane w świetle zasad współżycia społecznego stosunki łączące macochę i pasierba.

Należy pamiętać, że o wydanie świadectwa pracy zmarłego pracownika mogą zwrócić się też spadkobiercy, którzy nie zawsze są członkami rodziny. W takim przypadku spadkobierca powinien okazać prawomocne orzeczenie sądu, potwierdzające, że jest spadkobiercą.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 631 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz.1028

● § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania - Dz.U. Nr 60, poz. 282; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 251, poz. 1509

Anna Kaczmarczyk

specjalista z zakresu prawa pracy, od wielu lat zajmuje się zawodowo problematyką prawa pracy

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK