Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 12/2013, data dodania: 10.06.2013

Kiedy trzeba wydać pracownikowi świadectwo pracy, jeżeli umowa rozwiąże się w sobotę

Umowa o pracę zawarta z pracownikiem zatrudnionym na czas określony rozwiąże się 22 czerwca 2013 r. w sobotę. Wtedy skończy się jego okres wypowiedzenia. Kiedy powinniśmy wydać pracownikowi świadectwo pracy, jeżeli firma nie funkcjonuje w sobotę? Praca odbywa się u nas od poniedziałku do piątku. Do pracownika stosujemy "stare" przepisy dotyczące wydawania świadectw pracy, ponieważ umowa została zawarta przed 21 marca 2011 r.

PROBLEM

RADA

Powinni Państwo wydać pracownikowi świadectwo pracy najwcześniej pierwszego dnia roboczego następującego po sobocie, po której dojdzie do rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem, czyli 24 czerwca br. Jeżeli wydanie świadectwa pracy w tym dniu będzie niemożliwe, powinni Państwo wydać pracownikowi świadectwo pracy najpóźniej w ciągu 7 dni kalendarzowych od dnia rozwiązania umowy o pracę. Termin ten zostanie zachowany, jeżeli świadectwo pracy zostanie wysłane pocztą w 7. dniu od rozwiązania umowy o pracę. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Do Państwa pracownika stosujemy poprzednio obowiązujące przepisy dotyczące wydawania świadectw pracy, tj. sprzed 21 marca 2011 r. Zgodnie z nimi, w związku z definitywnym rozwiązaniem umowy o pracę na czas określony pracodawca jest zobowiązany niezwłocznie wystawić i wydać pracownikowi świadectwo pracy. Jeżeli do zakończenia pracy doszło w sobotę, świadectwo pracy powinni Państwo wydać najwcześniej pierwszego dnia roboczego następującego po sobocie, która jest w zakładzie dniem wolnym od pracy.

Posłuchaj audycji Radia INFOR.PL "Umowy na czas określony" dostępnej na www.inforfk.pl

W przypadku gdy pracownik lub inna przez niego upoważniona osoba nie zgłosi się tego dnia po świadectwo pracy, to powinni je Państwo wysłać pocztą listem poleconym, z potwierdzeniem odbioru, w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania umowy o pracę.

Wydanie świadectwa pracy musi być poprzedzone rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy (art. 97 § 1 Kodeksu pracy). Nie może być ono wystawione w trakcie trwania umowy o pracę. Jeżeli sobota jest ostatnim dniem pracy dla Państwa pracownika, a w tym dniu firma nie funkcjonuje, to świadectwo pracy może być wystawione najwcześniej w poniedziałek, tj. pierwszego dnia pracy po tej sobocie.

UWAGA!

Jeżeli sobota jest dniem wolnym od pracy, pracownikowi należy wystawić świadectwo pracy najwcześniej pierwszego dnia pracy następującego po tej sobocie.

Żaden przepis prawa pracy nie pozwala na wydanie świadectwa pracy, gdy umowa o pracę jeszcze trwa. Nie będzie jednak naruszeniem przepisów, jeżeli pracodawca wyda pracownikowi świadectwo pracy przed zakończeniem umowy o pracę, jeżeli doszło do wypowiedzenia umowy lub rozwiązuje się ona w inny sposób, np. z upływem terminu na jaki została zawarta. Bezpieczniej jednak dla pracodawcy będzie nie wydawać wcześniej świadectwa pracy. Ostatni dzień wykonywania pracy przez pracownika może bowiem wpłynąć na treść świadectwa pracy. Gdyby wydali Państwo pracownikowi świadectwo pracy w piątek, wiedząc, że w sobotę następuje rozwiązanie z nim umowy o pracę, mogliby Państwo narazić się na konieczność zmiany świadectwa pracy.

Posłuchaj audycji Radia INFOR.PL "Gorące pytania - świadectwa pracy" dostępnej na www.inforfk.pl

PRZYKŁAD

Umowa o pracę rozwiązuje się z pracownikiem w sobotę 22 czerwca 2013 r. Pracodawca wystawił mu świadectwo pracy w piątek 21 czerwca br., ponieważ firma nie funkcjonuje w sobotę. Pracownik wychodząc z pracy w piątek złamał nogę przed budynkiem biura. Ze względu na to, że sobota 22 czerwca br. jest dla pracownika ostatnim dniem pracy, taki fakt wpłynie na treść świadectwa pracy. Jeżeli pracownik otrzyma w piątek zwolnienie lekarskie, to może je przedstawiać pracodawcy, gdyż jest jeszcze zatrudniony do soboty 22 czerwca. Okres zwolnienia lekarskiego przypadający na okres zatrudnienia powinien zostać wówczas zamieszczony w rubryce dotyczącej okresów nieskładkowych oraz wskazany w części dotyczącej liczby wykorzystanych dni, za które pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe, jeżeli za sobotę 22 czerwca br. otrzyma wynagrodzenie chorobowe.

Mimo że ostatnim dniem świadczenia efektywnej pracy przez pracownika będzie piątek, to umowa o pracę będzie trwała do soboty i jako dzień, do którego trwało zatrudnienie, w świadectwie pracy należy wpisać sobotę.

Jeżeli umowa o pracę zostałaby zawarta 21 marca 2011 r. lub później, pracownika obowiązywałyby nowe przepisy dotyczące wydawania świadectw pracy. Zgodnie z nimi, pracownikowi zatrudnionemu na umowy terminowe u danego pracodawcy świadectwo pracy wydaje się w ciągu 24 miesięcy, licząc od zawarcia pierwszej takiej umowy. Oznacza to, że zakończenie umowy o pracę nie zawsze powoduje obowiązek wydania świadectwa pracy. Pracodawca musi jednak wydać świadectwo pracy po zakończeniu umowy o pracę nawet przed upływem 24 miesięcy, jeżeli pracownik złoży taki wniosek.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 97 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 2

● § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania - Dz.U. Nr 60, poz. 282; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 251, poz. 1509

● art. 2 ustawy z 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy - Dz.U. Nr 36, poz. 181

Dorota Kopeć

specjalista z zakresu prawa pracy, praktyk z wieloletnim doświadczeniem w działach kadrowo-płacowych

CZYTAJ TAKŻE

"Wydawanie świadectw pracy w przypadku umów terminowych - 8 problemów z praktyki" - MPPiU nr 5/2013, dostępny na www.mp.infor.pl

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK