Poradnik Rachunkowości Budżetowej 11/2021, data dodania: 15.10.2021

System Monitorowania Usług Publicznych (SMUP) - co to jest i co oznacza dla JST?

Od 1 stycznia 2022 r. JST i ich jednostki organizacyjne będą musiały zacząć zupełnie inaczej planować i ewidencjonować wykonane dochody i wydatki budżetowe.

Zmiany te są związane z rozpoczęciem wdrażania Systemu Monitorowania Usług Publicznych (SMUP). System ten ma zawierać dane umożliwiające ocenę usług publicznych wykonywanych przez poszczególne JST pod kątem ich ilości, jakości, dostępności i efektywności kosztowej. Docelowo SMUP obejmie usługi publiczne zaliczane do obszarów: podatki i opłaty lokalne, zarządzanie nieruchomościami, drogownictwo i transport, ochrona środowiska, inwestycje i budownictwo, geodezja i kartografia, edukacja, ochrona zdrowia i opieka społeczna.

Testowa wersja serwisu GUS - System Monitorowania Usług Publicznych dostępna tu >>>

Źródłem danych gromadzonych w SMUP na temat kosztów realizacji usług mają być obecnie obowiązujące sprawozdania budżetowe z wykonania budżetu JST/planów finansowych jednostek podległych JST. Aby było możliwe ustalenie kosztów realizacji poszczególnych rodzajów usług publicznych, dochody i wydatki budżetowe trzeba będzie przypisywać do osobnych rozdziałów:

  • usługowych - dochody i wydatki na realizację zadań, bezpośrednio związane ze świadczeniem usług publicznych,
  • podmiotowych - wydatki związane z utrzymaniem stanowisk pracy (wydatki bieżące na wynagrodzenia i pochodne pracowników oraz wydatki rzeczowe, niezbędne do poniesienia w celu zorganizowania stanowisk pracy i zapewnienia wykonywania obowiązków przez pracowników zatrudnionych w jednostce).

Izabela Motowilczuk

były wieloletni inspektor kontroli RIO

Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK