Biuletyn VAT 3/2021, data dodania: 05.03.2021

Czy po brexicie zmieniły się zasady rozliczania usług transportu krajowego świadczonych na rzecz podatnika z Wielkiej Brytanii

PROBLEM

Podatnik świadczy usługę transportową w Polsce na rzecz podatnika z Wielkiej Brytanii. Do tej pory stosował stawkę VAT NP (nie podlega). Czy po brexicie usługa będzie opodatkowana według 23% stawki VAT? Czy zmieniły się zasady rozliczeń? Czy nadal należy wykazywać tę usługę w informacji podsumowującej?

RADA

Tak, wraz z brexitem zmieniły się zasady rozliczeń VAT. Usługa transportu w całości wykonywana w Polsce, świadczona na rzecz podatnika z Wielkiej Brytanii, będzie opodatkowana w Polsce. Zastosowanie znajdzie 23% stawka VAT, chyba że zostaną spełnione przesłanki stosowania obniżonej stawki 0%. Omawiana usługa nie podlega raportowaniu w informacji podsumowującej. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Brexit, czyli wystąpienie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej, niesie za sobą wiele konsekwencji podatkowych w VAT. Dotyczy to przede wszystkim obrotu towarowego, ale wywiera również wpływ na opodatkowanie usług, w tym także usług transportowych świadczonych przez polskich podatników na rzecz podmiotów z Wielkiej Brytanii. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE (oraz upływie okresu przejściowego) kraj ten jest traktowany jako kraj trzeci. Zatem w pewnych przypadkach mogą znaleźć zastosowanie szczególne regulacje dotyczące określania miejsca opodatkowania usług.

1. Opodatkowanie usług transportu krajowego świadczonych na rzecz podatnika z Wielkiej Brytanii

W myśl ogólnej zasady określonej w art. 28b ustawy o VAT miejscem opodatkowania usług wykonywanych na rzecz podatnika (zarówno z UE, jak i z państwa spoza UE) jest terytorium państwa, w którym ten podatnik (usługobiorca) posiadał swoją siedzibę. Należy mieć jednak na uwadze, że ustawa o VAT zawiera regulacje szczególne, które modyfikują tę zasadę. Jeden z wyjątków odnosi się do opodatkowania usług transportu towarów. I tak, zgodnie z art. 28f ust. 1a pkt 2 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług transportu towarów na rzecz podatnika posiadającego siedzibę na terytorium państwa trzeciego, jeżeli transport ten jest wykonywany w całości na terytorium kraju, jest terytorium Polski.

Zatem po brexicie, z uwagi na fakt, że Wielka Brytania jest traktowana jako kraj trzeci, usługa transportu wykonywanego w całości w Polsce na rzecz firmy z Wielkiej Brytanii (podatnika z kraju trzeciego) będzie opodatkowana według szczególnych zasad przewidzianych w art. 28f ustawy o VAT. Do końca 2020 r. transport ten był opodatkowany według ogólnej zasady wskazanej w art. 28b ustawy o VAT, ponieważ Wielka Brytania była krajem UE.

Tak więc świadczenie usługi transportu całkowicie wykonanego w Polsce na rzecz podatnika z Wielkiej Brytanii (podatnika z kraju trzeciego) będzie opodatkowane w Polsce. Polski podatnik świadczący tę usługę będzie obowiązany do wystawienia faktury z zastosowaniem podstawowej 23% stawki VAT. Stawka może zostać obniżona do preferencyjnej stawki 0%, o ile zostaną spełnione warunki wskazane w § 6 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych. Przykładowo zgodnie z § 6 ust. 1 wskazanego rozporządzenia obniżoną stawkę 0% stosuje się do sług transportu towarów, jeżeli transport ten wykonywany jest w całości na terytorium kraju i stanowi część usługi transportu międzynarodowego. Aby zastosować stawkę 0%, w tym przypadku podatnik musi mieć odpowiednie dokumenty wskazane w art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT. Są to:

    • list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz
    • faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora),
    • potwierdzony przez urząd celno-skarbowy dokument, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

2. Wykazywanie w informacji podsumowującej usługi krajowego transportu świadczonej na rzecz podatnika z Wielkiej Brytanii

Świadczenie usług na rzecz podmiotu z Wielkiej Brytanii traktowanej jako kraj trzeci, do których stosuje się art. 28f ustawy o VAT, przesądza również o braku obowiązku wykazywania tych świadczeń w informacji podsumowującej.

Zgodnie bowiem z art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT w informacji podsumowującej raportowane są dane o usługach:

  • których miejsce świadczenia ustala się na podstawie art. 28b ustawy o VAT,
  • świadczonych na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej,
  • świadczonych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju,
  • innych niż zwolnione od podatku od wartości dodanej lub opodatkowane stawką 0%, dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca.

Tak więc w przypadku usługi transportu krajowego świadczonej przez polskiego podatnika na rzecz podmiotu z Wielkiej Brytanii nie wystąpi obowiązek wykazywania jej w informacji podsumowującej. Nie zostały spełnione przesłanki wynikające z art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, ponieważ transport ten jest w całości wykonywany w Polsce na rzecz podmiotu z kraju trzeciego oraz jest opodatkowany zgodnie z zasadami wynikającymi z art. 28f ustawy o VAT. Ponadto polski usługodawca będzie obowiązany do zapłaty krajowego VAT (chyba że zastosowanie znajdzie preferencyjna stawka 0%).

Podstawa prawna:

  • art. 28b, art. 28f ust. 1a pkt 2, art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 106; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 2419

  • § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 marca 2020 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych - Dz.U. z 2020 r. poz. 527; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 2329

 

Adrian Błaszkiewicz

ekspert w zakresie VAT

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK