Monitor Księgowego 1/2019, data dodania: 06.11.2018

Jak rozliczyć sprzedaż udziałów w spółce jawnej

PROBLEM

Jak rozliczyć podatek dochodowy z tytułu sprzedaży udziałów w spółce jawnej? Spółka jawna ma czterech wspólników i środki trwałe w postaci budynku i maszyny w części zamortyzowane. Udziały każdego wspólnika to 25%.

RADA

W przedstawionej sytuacji u wspólnika sprzedającego udziały w spółce jawnej powstanie dochód (ewentualnie strata) z praw majątkowych w wysokości różnicy pomiędzy przychodem ze sprzedaży tych udziałów a kosztami ich uzyskania. Dochód ten podatnik powinien wykazać w zeznaniu PIT-36 składanym za rok uzyskania przychodu ze sprzedaży udziałów. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Jeżeli umowa tak stanowi, ogół praw i obowiązków (w uproszczeniu - udział) wspólnika spółki osobowej, w tym spółki jawnej, może zostać przeniesiony na inną osobę (art. 10 § 1 Kodeksu spółek handlowych). Taka sytuacja ma mieć miejsce w przedstawionym w pytaniu stanie faktycznym. Przychody osiągane ze sprzedaży udziałów w spółce jawnej stanowią przychody z praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 oraz art. 18 updof. Potwierdzają to zarówno organy podatkowe (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 lipca 2018 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.248.2018.2.MM), jak i sądy administracyjne. Jak czytamy w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 sierpnia 2016 r. (sygn. akt II FSK 1863/14):

NSA (…) przychód uzyskany przez osobę fizyczną z tytułu zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 u.p.d.o.f.

Moment uzyskania przychodu ze sprzedaży udziałów w spółce jawnej

Przychody ze sprzedaży udziałów w spółkach jawnych powstają w dacie otrzymania pieniędzy lub postawienia ich do dyspozycji wspólnika zbywającego te udziały. W związku z tym w przedstawionej sytuacji wspólnik sprzedający udziały w spółce jawnej uzyska z tego tytułu przychód w dacie otrzymania pieniędzy za zbywane udziały lub postawienia ich do dyspozycji tego wspólnika (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 13 marca 2017 r., sygn. 1061-IPTPB3.4511.874.2016.3.IS).

Koszty uzyskania przychodów przy sprzedaży udziałów w spółce jawnej

Podatnicy uzyskujący przychody ze sprzedaży udziałów w spółkach jawnych uprawnieni są do rozpoznawania kosztów uzyskania tych przychodów. Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, np. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 10 stycznia 2012 r. (sygn. IPTPB2/415-622/11-2/AKr) czy Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 18 listopada 2015 r. (sygn. IPPB1/4511-1158/15-2/EC). Jak czytamy w drugiej z tych interpretacji:

MF (…) do kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży ogółu praw i obowiązków Wnioskodawca może zaliczyć wszystkie udokumentowane wydatki, które poniesione zostały w celu uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia praw majątkowych i które mają związek ze źródłem tego przychodu. W szczególności będą to wydatki poniesione uprzednio przez Wnioskodawcę na nabycie tego udziału.

Zatem w przedstawionej sytuacji u wspólnika sprzedającego udziały w spółce jawnej powstanie dochód (ewentualnie strata) z praw majątkowych w wysokości różnicy pomiędzy przychodem ze sprzedaży tych udziałów a kosztami uzyskania tych przychodów. Do kosztów tych należą w szczególności wydatki poniesione uprzednio przez tego podatnika na nabycie tych udziałów. Dochód ten podatnik powinien wykazać w zeznaniu PIT-36 składanym za rok uzyskania przychodu ze sprzedaży udziałów. Będzie on opodatkowany według skali podatkowej łącznie z innymi dochodami opodatkowanymi w ten sposób.

Warto dodać, że jeżeli nabywcą udziałów w spółce jawnej będzie osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, to będzie ona zobowiązana do pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od osiągniętego przez wspólnika przychodu (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 21 czerwca 2011 r., sygn. IPPB1/415-307/11-2/JC). Zaliczkę tę były wspólnik uwzględni w składanym zeznaniu PIT-36. W przypadku gdy nabywcą będzie osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, konieczność odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych nie istnieje.

Podstawa prawna:

  • art. 10 ust. 1 pkt 7, art. 18, art. 22 ust. 1, art. 27 ust. 1 oraz art. 41 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1509; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 2246

  • art. 10 § 1 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych - t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1577; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 2244

Tomasz Krywan

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii podatkowej, autor komentarza do VAT 2018 wydanego przez INFOR PL SA

 

Czytaj także:

"Czy po stronie wspólników spółki jawnej powstaje przychód w związku z jej przekształceniem w spółkę z o.o. - interpretacja MF", "Czy przekształcenie spółki kapitałowej w jawną jest opodatkowane PCC" na www.mk.infor.pl oraz www.inforfk.pl

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK