Biuletyn VAT 1/2021, data dodania: 18.12.2020

Faktury korygujące 2021 r. - jakie zasady rozliczeń wybrać

Od 1 stycznia 2021 r. został zniesiony formalny warunek uzyskania potwierdzenia odbioru faktury korygującej "in minus". Sprzedawca będzie mógł obniżyć VAT już w okresie wystawienia faktury korygującej, ale pod warunkiem, że będzie posiadał odpowiednią dokumentację. Do końca 2021 r. będzie jednak możliwość korzystania z dotychczasowych zasad rozliczenia faktur korygujących "in minus". Dokonanie tego wyboru wymaga pisemnej zgody zawartej między sprzedawcą a nabywcą.

Z początkiem 2021 r. weszły w życie zmiany w rozliczaniu przez sprzedawców i nabywców faktur korygujących, o których mowa w art. 29a ust. 13 i 14 ustawy o VAT.

 Są to faktury korygujące do faktur z wykazanym podatkiem, obniżające podstawę opodatkowania i VAT należny w związku:

  • z udzieleniem po dokonaniu sprzedaży obniżki lub opustu ceny,
  • ze zwrotem towarów lub opakowań,
  • ze zwrotem nabywcy całości lub części zapłaty otrzymanej przed dokonaniem sprzedaży, jeżeli do niej nie doszło,
  • z pomyłkowym wykazaniem na fakturze kwoty podatku wyższej niż należna.

Ważne

Nowe zasady rozliczania mają zastosowanie do faktur korygujących "in minus" wystawionych od 1 stycznia 2021 r., chyba że zostanie zawarte porozumienie.

 

1. Zasady rozliczania faktur korygujących obowiązujące do 31 grudnia 2020 r.

Do końca 2020 r. warunkiem obniżenia VAT na podstawie faktur korygujących "in minus" było najczęściej uzyskanie potwierdzenia ich otrzymania przez nabywcę. Po uzyskaniu takiego potwierdzenia faktury korygujące mogły być rozliczane przez sprzedawców w okresie rozliczeniowym:

  1. otrzymania faktury korygującej przez nabywcę - jeżeli sprzedawca uzyskał potwierdzenie otrzymania faktury korygującej przed upływem terminu do złożenia deklaracji VAT za ten okres,
  2. uzyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej - jeżeli sprzedawca otrzymał potwierdzenie otrzymania faktury korygującej później.

Z kolei nabywcy otrzymujący takie faktury korygujące byli, co do zasady, obowiązani do zmniejszania kwot podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę fakturę korygującą uzyskali (art. 86 ust. 19a ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2020 r.).

 

Przykład 1

We wrześniu 2020 r. podatnik A sprzedał podatnikowi B towar opodatkowany podatkiem VAT według stawki 23%. Obaj podatnicy składają deklaracje VAT za okresy miesięczne, a więc w ramach pliku JPK_V7M. W związku z reklamacją 26 listopada 2020 r. podatnik A ustalił z podatnikiem B obniżenie ceny sprzedanego towaru o 20% i wystawił podatnikowi B fakturę korygującą dokumentującą obniżenie ceny. Fakturę korygującą podatnik B otrzymał 1 grudnia 2020 r.

W tej sytuacji na podstawie wystawionej faktury korygującej:

  1. podatnik A może obniżyć podstawę opodatkowania i kwotę podatku należnego w grudniu 2020 r., jeżeli uzyska potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez podatnika B najpóźniej 25 stycznia 2021 r.; jeśli uzyska potwierdzenie później, może skorygować rozliczenie w deklaracji za miesiąc, w którym uzyska to potwierdzenie,

  2. podatnik B jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w grudniu 2020 r. (przy założeniu, że odliczył już VAT z faktury pierwotnej).

 

Ponadto dotychczas obowiązujące przepisy nie określały wprost momentu korygowania przez sprzedawców podstawy opodatkowania, jeżeli uległa ona zwiększeniu. Przyjmowano najczęściej, że należy to czynić w okresach rozliczeniowych, w których powstała przyczyna korekty.

 

2.Zasady rozliczania faktur korygujących obowiązujące od 1 stycznia 2021 r.

Na skutek nowelizacji treści art. 29a ust. 13 ustawy o VAT od 1 stycznia 2021 r. zmieniły się zasady rozliczania faktur korygujących, o których mowa w art. 29a ust. 13 i 14 ustawy o VAT, czyli faktur "in minus".

 

2.1. Kiedy sprzedawca rozlicza faktury korygujące "in minus"

Po zmianach faktury korygujące mogą być rozliczane przez sprzedawców już w okresie rozliczeniowym, w którym zostały wystawione. Nie trzeba uzyskać potwierdzeń ich odbioru przez nabywców. Jest tak, jeżeli na koniec danego okresu rozliczeniowego z posiadanej przez sprzedawcę dokumentacji wynika, że:

    • uzgodnił on z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług określone w fakturze korygującej oraz warunki te zostały spełnione,
    • wystawiona faktura korygująca jest zgodna z posiadaną dokumentacją.

 

Aby rozliczyć taką fakturę, dokumentacja musi być zgromadzona do końca okresu rozliczeniowego, czyli do końca miesiąca, w którym faktura została wystawiona. Inaczej, niż to było w poprzednim stanie prawnym, ustawodawca nie zdecydował się na przedłużenie tego terminu do dnia złożenia deklaracji za ten okres. Natomiast w przypadku gdy w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca, sprzedawca nie posiada takiej dokumentacji, obniżenia podstawy opodatkowania może dokonać za ten okres rozliczeniowy, w którym dokumentację tę uzyska.

 

WAŻNE!

Według nowych zasad sprzedawca może obniżyć VAT już w rozliczeniu za okres, w którym wystawił fakturę korygującą "in minus". Może to jednak nastąpić pod warunkiem, że ze zgromadzonej do końca miesiąca, w którym wystawił korektę, dokumentacji wynika, że takie warunki transakcji uzgodnił z nabywcą i warunki te zostały spełnione.

 

Kolejnym problemem jest jak należy rozumieć uzgodnienie warunków obniżenia, a jak spełnienie tych warunków. Pokażmy to na przykładzie:

 1) ustalenie przez strony okoliczności skutkującej przyznaniem rabatu, np. dokonanie przez nabywcę zakupów na określoną kwotę w danym okresie rozliczeniowym, stanowi uzgodnienie warunków obniżenia podstawy opodatkowania w rozumieniu nowych przepisów,

2) dokonanie przez nabywcę zakupów na określoną kwotę w danym okresie rozliczeniowym, zdaniem autora stanowi spełnienie (uzgodnionych wcześniej) warunków obniżenia podstawy opodatkowania w rozumieniu nowych przepisów.

Natomiast bez znaczenia będzie, zdaniem autora to czy faktycznie kwota obniżenia zostanie wypłacona. Tak jak nie miało to znaczenia przed zmianą.

 

Natomiast rozliczenie faktur korygujących, w przypadku których dotychczas nie trzeba było uzyskiwać potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę (faktury korygujące do faktur bez VAT oraz faktur za media) pozostały bez zmian. Według nowych zasad są to faktury korygujące do rozliczenia których nie jest konieczne posiadanie wymaganej dokumentacji (nowe brzmienie art. 29a ust. 15 zdanie wstępne ustawy o VAT). Uchylono tylko pkt 4 tego przepisu, który określał zasady rozliczenia faktur do faktur korygujących z VAT, gdy podatnik nie mógł uzyskać potwierdzenia ich odbioru.

 

2.2. Kiedy nabywca rozlicza faktury korygujące "in minus"

Nowelizacji warunków rozliczania faktur korygujących przez sprzedawcę towarzyszy zmiana momentu, w którym do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego obowiązani są nabywcy otrzymujący faktury korygujące "in minus"(art. 86 ust. 19a ustawy o VAT).

 

Tabela. Nowe zasady pomniejszania podatku naliczonego przez nabywcę otrzymującego fakturę korygującą

Według nowych zasad nabywcy dokonują pomniejszania podatku naliczonego:

1.

w rozliczeniu za okres, w którym warunki obniżenia podstawy opodatkowania zostały uzgodnione z dostawcą towarów lub usługodawcą, gdy uzgodnienie warunków i ich spełnienie nastąpiło w tym samym okresie rozliczeniowym

2.

w rozliczeniu za okres, w którym warunki uzgodnione między stronami zostały spełnione - jeżeli warunki obniżenia podstawy opodatkowania zostały spełnione po upływie okresu rozliczeniowego, w którym warunki te zostały uzgodnione

3.

w rozliczeniu za okres, w którym dokonują odliczenia z faktury pierwotnej - jeżeli nie odliczyli podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego odliczenia im przysługuje

 

Zgodnie z nowymi regulacjami nie moment otrzymania faktury, a moment uzgodnienia warunków obniżenia podstawy opodatkowania determinuje obowiązek korekty VAT naliczonego. Nowe rozwiązanie zatem "odrywa" obowiązek pomniejszenia podatku naliczonego wynikającego z faktury korygującej in minus od momentu otrzymania faktury korygującej. Jednak jak podkreślił MF w uzasadnieniu do projektu, generalnie w momencie uzgodnienia warunków obniżenia podstawy opodatkowania faktura korygująca powinna być już w posiadaniu nabywcy.

 

2.3. Jaką dokumentacją trzeba dysponować, aby potwierdzić uzgodnienie warunków transakcji

Nowe przepisy odwołują się do pojęć uzgodnienia oraz spełnienia warunków obniżenia podstawy opodatkowania. W tym kontekście należy rozróżnić dwie sytuacje, tj. gdy:

 

  1. uzgodnienie warunków obniżenia podstawy opodatkowania oraz spełnienie tych warunków następują jednocześnie (co ma miejsce znacznie częściej);

 

Przykład 2

We wrześniu 2021 r. podatnik A sprzeda podatnikowi B towar opodatkowany VAT według stawki 23%. Obaj podatnicy składają deklaracje VAT za okresy miesięczne, a więc w ramach pliku JPK_V7M. W związku z reklamacją 26 listopada 2021 r. podatnik A ustali z podatnikiem B obniżenie ceny sprzedanego towaru o 20% i wystawi podatnikowi B fakturę korygującą dokumentującą obniżenie ceny. Fakturę korygującą podatnik B otrzyma 1 grudnia 2021 r.

Ustalenie przez podatnika A i B obniżenia ceny sprzedanego towaru o 20% stanowić będzie jednocześnie uzgodnienie warunków obniżenia podstawy opodatkowania oraz spełnienie warunków tego obniżenia. W konsekwencji:

  • podatnik A będzie miał prawo do obniżenia podstawy opodatkowania oraz podatku należnego już w listopadzie 2021 r., gdyż na koniec listopada 2021 r. będzie posiadał dokumentację uprawniającą go do korekty (gdyby jednak takiej dokumentacji podatnik A na koniec listopada 2021 r. nie posiadał, prawo do korekty uzyskałby w miesiącu uzyskania dokumentacji),

  • podatnik B będzie obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego także w listopadzie 2021 r. (przy założeniu, że odliczy do tego czasu VAT z faktury pierwotnej).

 

  1. spełnienie warunków obniżenia następuje później niż uzgodnienie tych warunków (co ma miejsce znacznie rzadziej).

 

Przykład 3

W styczniu 2021 r. podatnik X sprzedał podatnikowi Z towar opodatkowany VAT według stawki 23%. Obaj podatnicy składają deklaracje VAT za okresy miesięczne, a więc w ramach pliku JPK_V7M. Strony uzgodniły, że w przypadku obniżenia kursu średniego euro na dzień 15 lutego 2021 r. określonego umową, podatnik X obniży cenę sprzedanego towaru o 5%. Warunek ten został spełniony, a w konsekwencji 25 lutego 2021 r. podatnik X wystawi fakturę korygującą dokumentującą obniżenie ceny. Fakturę korygującą podatnik Y otrzyma 1 marca 2021 r.

W tej sytuacji uzgodnienie warunków obniżenia podstawy opodatkowania miało miejsce w styczniu 2021 r., natomiast ich spełnienie - 15 lutego 2021 r., co zostało odpowiednio udokumentowane. Dlatego:

  1. podatnik X będzie uprawniony do obniżenia podstawy opodatkowania oraz podatku należnego już w lutym 2021 r.;

  2. podatnik Y będzie obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w lutym 2021 r. (w tym bowiem miesiącu zostały spełnione warunki obniżenia podstawy opodatkowania).

 

Pojawia się jeszcze pytanie, czy w celu potwierdzenia uzgodnienia warunków transakcji strony powinny dysponować szczególnymi dokumentami. W zmienionym art 29a ust.13 ustawy o VAT nie wskazano nawet przykładowego katalogu takich dokumentów. Ustawodawca wskazał je w uzasadnieniu do projektu. Otóż jak wynika z uzasadnienia do projektu ustawy nowelizującej:

(…) rodzaj dokumentu handlowego potwierdzającego uzgodnienie warunków transakcji powinien wynikać, w szczególności, z warunków handlowych występujących między przedsiębiorcami.

Przykładowo, w zależności od przyjętych zwyczajów we współpracy między kontrahentami, może to być, jak wskazano, zarówno korespondencja mailowa, jak i aneks do umowy, albo inny dokument handlowy potwierdzający uzgodnienie warunków transakcji, w tym potwierdzenie dokonania nabywcy zwrotu zapłaty lub kompensaty skorygowanej wartości transakcji.

 

Ważne

MF w uzasadnieniu do projektu wymieniło przykładowo jakie dokumenty mogą potwierdzać prawo do korekty. Są to:

  • dokumenty handlowe, w tym aneksy do umów,

  • korespondencja handlowa, w tym e-maile,

  • dowody zapłaty,

  • kompensaty itp.,

które potwierdzają, że obie strony transakcji znają i akceptują nowe, zmienione warunki transakcji.

 

Ponadto w uzasadnieniu do projektu MF wskazał, że jeżeli podatnik nie będzie dysponować dokumentami innymi niż sama faktura korygująca, co może się zdarzyć, wówczas ta faktura korygująca będzie dokumentem, z którego będą wynikać nowe warunki transakcji i można tylko na jej podstawie obniżyć VAT. Taka sytuacja będzie możliwa jedynie w przypadku, gdy sprzedawca będzie miał możliwość potwierdzenia, że ta faktura korygująca dotarła również do nabywcy, czyli np. gdy przyczyną wystawienia faktury korygującej będą błędy na fakturze pierwotnej.

 

Ważne

Z uzasadnienia do projektu wynika, że gdy podatnik nie będzie dysponował dokumentacją, może obniżyć VAT tylko na podstawie faktury korygującej, pod warunkiem że uzyska potwierdzenie jej odbioru.

 

Wskazane przez ustawodawcę w uzasadnieniu dokumenty to przykładowy katalog. Podatnik powinien sam rozważyć jaką dokumentację będzie gromadził, uwzględniając specyfikę i rozmiar swojej działalności. Należy zawsze pamiętać, że z tych dokumentów powinno wynikać, iż przysługuje nam prawo do korekty, i data ich sporządzenia i doręczenia nabywcy, gdy dokument jest doręczany. Natomiast rozliczania korekty na podstawie samej faktury korygującej i potwierdzenia jej odbioru, w nowym stanie prawnym należy raczej traktować jako ostateczność, gdy nie uda się zgromadzić żadnej dokumentacji. Taki sposób rozliczeń nie wynika wprost z ustawy, tylko z uzasadnienia do projektu.

 

2.4. Kiedy należy rozliczać faktury korygujące "in plus"

W wyniku nowelizacji został dodany art. 29a ust. 17 ustawy o VAT. Potwierdza on dotychczasową praktykę zwiększania przez sprzedawców podstawy opodatkowania w okresie rozliczeniowym powstania przyczyny korekty. Natomiast w przypadku eksportu towarów i wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów zwiększenie to może być dokonywane nie wcześniej niż w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym wykazane zostały te transakcje (zob. dodany art. 29a ust. 18 ustawy o VAT).

 

Ważne

W przypadku faktur korygujących "in plus" ustawodawca nie wymaga, aby podatnik dysponował dokumentacją potwierdzającą uzgodnienia między kontrahentami.

 

Rozwiązanie to - jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy nowelizującej - należy interpretować w taki sposób, że:

  1. jeżeli korekta spowodowana jest przyczynami powstałymi już w momencie wystawienia faktury pierwotnej, to powinna ona zostać rozliczona w deklaracji podatkowej za okres, w którym została wykazana faktura pierwotna;

  2. w sytuacji, gdy korekta jest spowodowana przyczynami zaistniałymi po dokonaniu sprzedaży (przykładowo zaistniały nowe okoliczności transakcji skutkujące zwiększeniem podstawy opodatkowania), korekta powinna być dokonana w deklaracji podatkowej za miesiąc, w którym wystawiono fakturę korygującą. Taki przypadek będzie miał miejsce, gdy w fakturze pierwotnej podatek należny został wykazany w prawidłowej wysokości, natomiast przyczyna korekty powstała później i nie była możliwa do przewidzenia w momencie wystawienia faktury pierwotnej;

  3. późniejsze wykrycie błędu w fakturze pierwotnej, stanowi przyczynę zwiększenia podstawy opodatkowania rozliczanej w deklaracji podatkowej za okres, w którym została wykazana faktura pierwotna.

 

Przykład 4

10 lutego 2021 r. podatnik A (składający deklaracje VAT za okresy miesięczne) sprzeda podatnikowi B towar za 1000 zł netto + 230 zł VAT, lecz przez pomyłkę fakturę dokumentującą tę sprzedaż wystawi na 500 zł netto + 115 zł VAT. Pomyłkę tę podatnik A zauważy w kwietniu 2021 r. i wówczas wystawi fakturę korygującą podwyższającą cenę z 500 zł netto + 115 zł VAT do 1000 zł netto + 230 zł VAT. W tej sytuacji wystawioną fakturę korygującą podatnik A obowiązany będzie rozliczyć w drodze korekty rozliczeń za luty 2021 r. (gdyż przyczyna zwiększenia podstawy opodatkowania będzie w takim przypadku istniała od początku).

Także 10 lutego 2021 r. podatnik X (składający deklaracje VAT za okresy miesięczne) sprzeda podatnikowi Y towar za 1000 zł netto + 230 zł VAT (i wystawi fakturę na tę kwotę), z zastrzeżeniem, że jeżeli wartość zamówień dokonanych przez podatnika Y w I kwartale 2021 r. nie przekroczy 10 000 zł, podatnik X będzie uprawniony do podwyższenia ceny sprzedanego towaru o 10%. Ponieważ wartość zamówień dokonanych przez podatnika Y w I kwartale 2021 r. nie przekroczy 10 000 zł, podatnik X wystawi na początku kwietnia 2020 r. fakturę korygującą podwyższającą cenę z 1000 zł netto + 230 zł VAT do 1100 zł netto + 253 zł VAT. W tej sytuacji wystawioną fakturę korygującą podatnik X obowiązany będzie rozliczyć w kwietniu 2021 r., czyli w dacie wystawienia faktury korygującej (tak zdaniem MF rozliczamy korekty, gdy przyczyna zwiększenia podstawy opodatkowania nie istniała w momencie wystawienia faktury pierwotnej).

 

WAŻNE!

Sprzedawca jest zobowiązany do dokonania korekty podstawy opodatkowania za okres, w którym zaistniała przyczyna zwiększenia podstawy opodatkowania udokumentowana fakturą korygującą "in plus".

 

Dla nabywcy nie przewidziano, tak jak do tej pory, szczególnych zasad odliczania VAT z takiej faktury korygującej "in plus". Obowiązują ogóle zasady. Nabywcy mogą odliczyć VAT z faktury korygującej in plus w JPK_V7 za miesiąc w którym ją otrzymano, zakładając że obowiązek podatkowy już powstał.

 

3. Prawo do uzgodnienia dalszego stosowania w 2021 r. dotychczasowych zasad rozliczania faktur korygujących "in minus"

Nowe przepisy mają zastosowanie, co do zasady, do faktur korygujących wystawionych od 1 stycznia 2021 r. Jednak w przypadku faktur korygujących "in minus" podatnicy jeszcze w 2021 r. mogą stosować dotychczasowe zasady. Ponieważ zmiany dotyczące faktur korygujących "in plus" potwierdzają dotychczasową praktykę, ich regulacje dotyczące uzgodnień starych zasad rozliczeń nie dotyczą.

 

Ważne!

Nie podpisujemy żadnych uzgodnień, gdy będziemy stosowali nowe zasady rozliczeń faktur korygujących "in minus".

 

3.1. Sposób uzgodnienia, że stosujemy dotychczasowe zasady rozliczeń faktur korygujących

Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy nowelizującej istnieje możliwość stosowania przez rok (tj. do 31 grudnia 2021 r.) dotychczasowych przepisów ustawy o VAT również do faktur korygujących wystawionych od 1 stycznia 2021 r. Warunkiem jest uzgodnienie tego faktu przez sprzedawcę i nabywcę.

Wybór taki - aby był skuteczny - musi zostać uzgodniony na piśmie przed wystawieniem pierwszej faktury korygującej w roku 2021 r. Zadaniem autora chodzi o pierwsze wystawienie faktury korygującej przez sprzedawcę dla danego nabywcy.

 

Ważne

Wysłanie uzgodnienia mailem wystarczy, bo art. 781 § 2 KC stanowi, że oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej. Należy wtedy zadbać, aby kontrahent potwierdził że otrzymał i akceptuje to uzgodnienie.

 

Przykład 5

Podatnik X wystawi pierwszą w 2021 r. fakturę korygującą podatnikowi Y 15 stycznia 2021 r. W tej sytuacji warunkiem stosowania rozliczenia tej faktury korygującej na dotychczasowych zasadach jest uzgodnienie tego na piśmie przez podatników X i Y najpóźniej 15 stycznia 2021 r. (do momentu wystawienia faktury korygującej przez podatnika X).

 

WAŻNE!

Do końca 2021 r. podatnicy mają możliwość korzystania z dotychczasowych rozwiązań dotyczących rozliczania faktur korygujących, po wcześniejszym pisemnym uzgodnieniu tego faktu z każdym nabywcą odrębnie.

 

Niestety, nie został określony obowiązujący wzór takiego uzgodnienia. W konsekwencji powinno ono przybrać formę dowolnego pisma, którego przykładowy wzór prezentujemy niżej. Uzgodnienia tego nie trzeba dostarczać organom podatkowym. Nie został bowiem określony w przepisach tego typu obowiązek. A zatem należy je jedynie pozostawić w dokumentacji podatnika.

Zauważyć przy tym należy, że niekiedy kontrahenci współpracują ze sobą zarówno jako sprzedawcy, jak i nabywcy. W takich przypadkach możliwe jest dokonywanie uzgodnień w formie jednego pisma, w którym kontrahenci występują jednocześnie jako sprzedawcy i nabywcy. Jednak kwestia ta nie jest oczywista. W tego typu przypadkach bezpieczniejsze jest zatem sporządzanie dwóch pism uzgadniających stosowanie dotychczasowych przepisów (jedno z kontrahentem X jako sprzedawcą i kontrahentem Y jako nabywcą oraz drugie z kontrahentem Y jako sprzedawcą i kontrahentem X jako nabywcą).

 

Pobierz aktywny wzór Uzgodnienia zasad rozliczania faktur korygujących in minus w 2021 r.>>>

3.2. Rezygnacja ze stosowania dotychczasowych przepisów do faktur korygujących "in minus"

Rezygnacja z wyboru stosowania dotychczasowych przepisów do faktur korygujących może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym dokonano tego wyboru. I w tym przypadku warunkiem jest uzgodnienie rezygnacji na piśmie przez sprzedawcę i nabywcę. Oznacza to, że bez zgody jednej ze stron nie jest możliwa rezygnacja z uzgodnienia stosowania przepisów dotychczasowych do 31 grudnia 2021 r. Gdy uzgodniono rezygnację, nowe przepisy stosuje się do faktur korygujących wystawionych po dniu rezygnacji z wyboru (art. 13 ust. 2 ustawy nowelizującej), a więc do faktur korygujących wystawionych do dnia rezygnacji z wyboru stosuje się przepisy dotychczasowe.

 

Przykład 6

Na początku stycznia 2021 r. (przed wystawieniem pierwszej faktury korygującej przez podatnika X) podatnicy X oraz Y uzgodnili stosowanie dotychczasowych przepisów w zakresie rozliczania faktur korygujących. W tej sytuacji "przejście" przez podatników X oraz Y na stosowanie nowych przepisów w tym zakresie nastąpić będzie mogło najwcześniej z dniem 1 maja 2021 r. W takim przypadku, gdy podatnicy rezygnuja z uzgodnionych zasad rozliczeń, faktury korygujące wystawione:

  1. do 30 kwietnia 2021 r. powinny być rozliczane zgodnie z dotychczasowymi przepisami w zakresie rozliczania faktur korygujących,

  2. od 1 maja 2021 r. powinny być rozliczane zgodnie z nowymi przepisami w zakresie rozliczania faktur korygujących.

 

4. Czy nowe przepisy są korzystne dla podatników

Korzystanie z omawianej możliwości wyboru dotychczasowych zasad jest kwestią, którą powinien rozważyć każdy podatnik, mimo że nowe przepisy są częściowo korzystne dla podatników, zwłaszcza dla sprzedawców. Zmiana spowoduje brak konieczności gromadzenia potwierdzeń otrzymania faktur korygujących oraz oczekiwania na ich dostarczenie.

Jednak stosowanie nowych przepisów z pewnością będzie wywoływać liczne wątpliwości, np. dotyczące gromadzenia wymaganej dokumentacji.

W tej sytuacji warto dać sobie czas na rozpoczęcie ich stosowania i pozostać do końca 2021 r. przy dotychczasowych zasadach rozliczania faktur korygujących. Z pewnością bowiem na koniec 2021 r. wątpliwości dotyczących nowych przepisów w zakresie rozliczania faktur korygujących będzie znacznie mniej. W konsekwencji ich stosowanie przez podatników (zarówno przez sprzedawców, jak i przez nabywców) będzie o wiele łatwiejsze.

 

Podsumowanie:

    1. W 2021 r. podatnicy mają wybór, czy faktury korygujące "in minus" rozliczają na nowych czy na dotychczasowych zasadach.
    2. Rozliczenie na dotychczasowych zasadach jest możliwe pod warunkiem uzgodnienia tego z kontrahentem na piśmie przed wystawieniem mu pierwszej faktury korygującej w 2021 r.
    3. Sprzedawca, który nie zawrze uzgodnienia z danym kontrahentem, będzie obniżał VAT należny w miesiącu wystawienia faktury korygującej, pod warunkiem że do końca miesiąca zgromadzi wymaganą dokumentację i zostaną spełnione warunki w niej wskazane.
    4. Nabywca, który nie podpisze uzgodnienia z danym kontrahentem, będzie obniżał VAT naliczony w rozliczeniu za miesiąc uzgodnienia warunków obniżenia VAT, gdy ich spełnienie nastąpi w tym samym okresie rozliczeniowym.
    5. Faktury korygujące "in plus" rozliczamy w zależności od tego, kiedy powstała przyczyny ich wystawienia.

 

Podstawa prawna:

  • art. 29a ust. 13-15, 17 i 18 oraz art. 86 ust. 19a i 19b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 106; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 2419

  • art. 12 i 13 ustawy z 27 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2020 r. poz. 2419

 

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

 

 

 

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK