Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 10/2020, data dodania: 18.09.2020

Czy można zmienić grafik czasu pracy z powodu kwarantanny pracownika bez zachowania procedur przewidzianych w regulaminie pracy

PROBLEM

Spółka prowadzi 6 sklepów z butami, w których zatrudnia 60 osób w równoważnym systemie czasu pracy. Grafiki dla pracowników są ustalane na miesiąc z góry. Jeden z pracowników wieczorem zawiadomił pracodawcę, że nałożono na niego kwarantannę z powodu koronawirusa, więc nie będzie mógł przyjść rano do pracy. Zgodnie z obowiązującym w spółce regulaminem pracy grafiki mogą być zmieniane najpóźniej z 24-godzinnym uprzedzeniem. Czy w tak wyjątkowej sytuacji mogę jednak zmienić grafik? Ewentualnie w jakim trybie wezwać innego pracownika do pracy zamiast tego na kwarantannie i jak ten czas pracy w zastępstwie mu rozliczyć?

RADA

Możliwość zmiany grafiku czasu pracy pracownika w związku z koniecznością zorganizowania zastępstwa za innego pracownika, który przebywa na kwarantannie z powodu COVID-19, zależy od postanowień zawartych w regulaminie pracy. Jeżeli nie dopuszczają one możliwości zmiany grafiku z wyprzedzeniem mniejszym niż 24 godziny, pracodawca musi się do tego zastosować. W takiej sytuacji pracodawca może skorzystać z przepisów umożliwiających mu polecenie pracy nadliczbowej innemu pracownikowi. Praca ta będzie rekompensowana czasem wolnym lub dodatkiem do wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Pracodawca jest zobowiązany sporządzać rozkłady czasu pracy pracowników co do zasady na cały przyjęty u niego okres rozliczeniowy, ewentualnie na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, obejmujący jednak co najmniej 1 miesiąc (art. 129 § 3 Kodeksu pracy).

Przepisy Kodeksu pracy nie regulują natomiast kwestii, czy już ustalony rozkład czasu pracy (grafik) może być przez pracodawcę zmodyfikowany. Zgodnie z praktyką jest to możliwe na zasadach określonych w przepisach wewnątrzzakładowych, np. układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy. Postanowienia te powinny wskazywać, jakie obiektywne przyczyny uprawniają pracodawcę do zmiany ustalonych już grafików i w jakim terminie pracodawca może to uczynić.

Przyczyny zmiany grafiku. Możliwość zmiany grafiku w celu ustalenia zastępstwa za innego pracownika, nieobecnego w pracy z powodu kwarantanny w związku z COVID-19, zależy od treści konkretnych regulacji wewnątrzzakładowych obowiązujących u pracodawcy.

Prawdopodobne jest, że przypadek nieobecności z powodu kwarantanny nie został tam wprost unormowany, ponieważ w Polsce stan epidemii w ostatnich latach nie był ogłaszany, a zatem nie zdarzały się przypadki kierowania pracowników na kwarantannę. Natomiast w praktyce jedną z najczęściej uwzględnianych w regulacjach wewnątrzzakładowych przyczyn umożliwiających pracodawcy zmianę grafików jest nieobecność w pracy innego pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim. Z uwagi na fakt, że pracownik poddany kwarantannie w związku z chorobą zakaźną ma prawo do wynagrodzenia chorobowego (art. 92 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy), analogicznie jak w przypadku choroby, można przyjąć, że w celu zapewnienia zastępstwa za pracownika przebywającego na kwarantannie pracodawca może zastosować takie same rozwiązania jak w celu zastąpienia pracownika korzystającego ze zwolnienia lekarskiego z powodu choroby. Zatem jeżeli regulacje wewnątrzzakładowe przewidują możliwość zmiany grafiku spowodowanej nieobecnością w pracy innego pracownika z powodu choroby, to można przyjąć, że analogiczne uprawnienie do zmiany grafiku pracy przysługuje pracodawcy także w razie nieobecności innego pracownika z powodu kwarantanny.

W praktyce pracodawcy często wskazują też w regulaminie jako powód dopuszczający zmianę grafiku nieobecność w pracy pracownika, bez wskazywania przyczyny tej nieobecności. W takiej sytuacji nieobecność z powodu kwarantanny jest uzasadnieniem do zmiany grafiku.

W przepisach wewnątrzzakładowych pracodawca samodzielnie decyduje także, w jakim terminie można zmienić grafik. Najczęściej stosowanym w praktyce rozwiązaniem jest regulacja wskazująca, że zmiany grafiku można dokonać najpóźniej z 24-godzinnym wyprzedzeniem. W sytuacji takiego ograniczenia czasowego pracodawca nie ma możliwości zmiany grafiku, jeśli do rozpoczęcia pracy zostało mniej niż 24 godziny.

Zastąpienie nieobecnego pracownika. Wyjściem z sytuacji, w której ktoś musi wykonać pracę za nieobecnego pracownika, a regulacje wewnątrzzakładowe nie pozwalają na zmianę grafiku, jest polecenie wykonania dodatkowej pracy innemu pracownikowi z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy (art. 151 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy).

Takiemu pracownikowi (czy też takim pracownikom, jeżeli praca zostanie rozdzielona na kilka osób) zawsze będzie przysługiwało normalne wynagrodzenie za każdą z dodatkowych godzin pracy, jakie przepracuje. Ponadto jeżeli wykonywanie tej dodatkowej pracy spowodowało u pracownika (pracowników) przekroczenie dobowej lub średniotygodniowej normy czasu pracy, będzie mu przysługiwała dodatkowo także rekompensata za pracę w godzinach nadliczbowych (art. 1511 i 1512 Kodeksu pracy).

WAŻNE(!)

Pracownika nieobecnego z powodu kwarantanny można zastąpić innym pracownikiem po wydaniu mu polecenia pracy nadliczbowej.

Rozliczenie godzin nadliczbowych przepracowanych w zastępstwie innego pracownika. Za pracę w godzinach nadliczbowych przepracowanych w wyniku polecenia zastąpienia innego pracownika, będących przekroczeniem dobowych norm czasu pracy, przysługuje dodatek w wysokości:

  • 100% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy (zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy), a także w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto (zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy),
  • 50% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż wyżej określony.

Także za każdą godzinę pracy nadliczbowej wynikającej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia (chyba że przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy w godzinach nadliczbowych na dobę).

Alternatywą dla wypłacenia pracownikowi ww. dodatku jest udzielenie mu w zamian za pracę nadliczbową czasu wolnego od pracy. Wówczas czas wolny jest udzielany:

  • w tym samym wymiarze co praca nadliczbowa - jeżeli jest on udzielany na pisemny wniosek pracownika,
  • w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych - jeżeli jest on udzielany bez pisemnego wniosku pracownika. W takim przypadku pracodawca udziela czasu wolnego od pracy najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, a ponadto jego udzielenie nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.

 

Podstawa prawna:

art. 92 § 1 pkt 1, art. 129 § 3, art. 151 § 1 pkt 1, art. 1511, art. 1512 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320

 

Bożena Lenart

specjalista z zakresu prawa pracy, prawnik, autorka licznych publikacji z tej tematyki

 

Czytaj także: "Jakie elastyczne rozkłady czasu pracy może stosować pracodawca" - na www.inforlex.pl/ewydania.

 

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK