Monitor Księgowego 10/2020, data dodania: 18.09.2020

Jakie zmiany w podatkach dochodowych mają zostać wprowadzone w 2021 r.

 

Limit przychodów uprawniających do korzystania z 9-proc. stawki CIT wzrośnie z 1,2 mln euro do 2 mln euro. Spółki komandytowe staną się podatnikami CIT. Osoby zarabiające za granicą stracą ulgę abolicyjną. Więcej podatników będzie mogło opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. To niektóre ze zmian przewidzianych projektem nowelizacji ustaw o podatku dochodowym. 4 września 2020 r. projekt ten został ujęty w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. W opracowaniu przedstawiamy, jakich zmian mogą oczekiwać podatnicy.

Niestety szczegóły wszystkich rozwiązań przewidzianych projektem nie są jeszcze znane. Napiszemy o nich, gdy projekt trafi do dalszych prac legislacyjnych. Ostateczny kształt planowanych zmian będzie znany po przyjęciu projektu przez Radę Ministrów, co ma nastąpić w tym kwartale. Oznacza to, że proces legislacyjny może zakończyć się jeszcze w 2020 r. a zmiany będą obowiązywać już od 2021 r.

Zmiany w CIT

Najwięcej zmian dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych. Nie wszystkie zmiany dla podatników będą korzystne. Rząd kontynuuje walkę z optymalizacjami podatkowymi, przy tym zamyka podatnikom możliwości, które dotychczas nie były uważane za schematy optymalizacyjne . Tak jest w przypadku możliwości obniżania stawek amortyzacyjnych przez podatników działających w specjalnych strefach ekonomicznych. Docenić natomiast trzeba zamiar przedłużenia zwolnienia z podatku od przychodów z budynków, jeśli stan epidemii będzie się utrzymywał.

Tabela 1. Przewidziane w projekcie zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych

Lp.

Czego dotyczy zmiana

Komentarz

1.

Rozszerzenie zakresu podatników uprawnionych do korzystania z obniżonej 9% stawki podatku CIT

do 2 mln euro z 1,2 mln euro ma zostać podwyższony roczny limit przychodów uprawniający do korzystania z preferencyjnej 9% stawki CIT.

Rozwiązanie to będzie korzystne dla podatników posiadających status małego podatnika oraz podatników rozpoczynających prowadzenie działalności, którzy uprawnieni są do korzystania z 9% stawki CIT.

2.

Nadanie statusu podatnika CIT:

  • spółkom komandytowym oraz
  • spółkom jawnym, w przypadku których nie są ujawniani podatnicy podatku dochodowego partycypujący w zyskach takich spółek jawnych.

Propozycja Ministerstwa Finansów oznaczałaby podwójne opodatkowanie dochodu dla nowych podatników CIT - raz na poziomie spółki i drugi raz w momencie wypłaty zysku przez spółkę na rzecz wspólników. Przy tym zmiany podatkowe nie odnoszą się do zasad odpowiedzialności wspólników spółek komandytowych oraz jawnych. Nie wpłyną tym samym na możliwość ograniczenia osobistej odpowiedzialności komandytariusza za zobowiązania spółki do wysokości sumy komandytowej.

 

W przypadku spółek jawnych zmiana ma prowadzić do "zapewnienia możliwości weryfikacji prawidłowości rozliczeń w tym podatku (CIT- przypis red.) przez będących podatnikami tego podatku wspólników spółek jawnych". Innymi słowy, zmiana ma prowadzić do większej przejrzystości sytuacji, w której podatnik CIT jest wspólnikiem spółki jawnej.

3.

Dostosowanie krajowych regulacji dotyczących źródeł dochodów osiąganych przez nierezydentów na terytorium Polski do standardów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zmienianych w drodze MLI*;

Dostosowanie krajowych przepisów może oznaczać m.in. dalsze uszczelnienie regulacji w zakresie:

  • metod unikania podwójnego opodatkowania,
  • zasad poboru podatku u źródła od wypłat dywidend.

4.

Ograniczenie możliwości rozliczania strat

Ograniczenie dotyczy rozliczenia strat w sytuacji, gdy:

  • podatnik przejął inny podmiot lub
  • do podatnika wniesiony został wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub wkład pieniężny, za który podatnik nabył przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

5.

Doprecyzowanie dotyczące regulacji w zakresie określania przychodów w przypadku uregulowania w całości lub w części zobowiązania przez wykonanie świadczenia niepieniężnego

W projekcie wskazano wprost, iż przychód powstaje w przypadku przeniesienia przez likwidowaną spółkę (spółdzielnię) majątku rzeczowego na rzecz jej wspólników (akcjonariuszy, członków spółdzielni) tytułem podziału majątku likwidowanej osoby prawnej. Tak doprecyzowany zostanie art. 14a updop.

6.

Zbliżenie zasad ustalania wysokości odpisów amortyzacyjnych określonych w przepisach updop do zasad określonych w przepisach ustawy o rachunkowości

Zgodnie z projektem wprowadzenie zmiany mają na celu ograniczenie nierzeczywistego spadku wartości amortyzowanych środków zmniejszenia różnic występujących między wartością wykazywanego przez podatnika w roku podatkowym dochodu przed jego opodatkowaniem podatkiem dochodowym, a wartością wykazywanego - za ten sam okres (rok podatkowy/rok obrotowy) - zysku brutto (zysku przed opodatkowaniem podatkiem dochodowym).

7.

Eliminacja wątpliwości interpretacyjnych dotyczących limitowania nadwyżki kosztów finansowania dłużnego

Projekt przewiduje doprecyzowanie nazwy oraz algorytmu wskaźnika służącego wyliczeniu maksymalnej wysokości kosztów finansowania dłużnego, jakie - w danym roku podatkowym - mogą obciążać wynik podatkowy (dochód/strata) wykazywany przez danego podatnika w związku z prowadzoną przez takiego podatnika działalnością.

8.

Ograniczenia w zakresie możliwości zmieniania wysokości stawki amortyzacyjnej w sytuacji, gdy podatnik korzysta ze zwolnienia

Jest to niekorzystna zmiana dla przedsiębiorców działających w specjalnej strefie ekonomicznej. Nie będą oni mogli oni przesuwać w czasie możliwośćci zaliczania odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodu na okres przypadający po upływie zezwolenia na prowadzenie działalności w SSE lub po wykorzystaniu dostępnego limitu pomocy publicznej. Pozwala to obecnie przedsiębiorcom na płacenie niższego podatku.

9.

Przeniesienie obowiązku rozliczenia podatku z tytułu zbycia udziałów w tzw. spółkach nieruchomościowych ze sprzedawcy na spółkę nieruchomościową

Spółki nieruchomościowe to podmioty, w których większość majątku stanowią nieruchomości. Pozwala to na optymalizację podatkową. Projekt zakłada uszczelnienie systemu podatkowego przez wprowadzenie omawianej zmiany.

10.

Więcej obowiązków w zakresie cen transferowych

Projekt przewiduje:

  • rozszerzenie zakresu transakcji podlegających weryfikacji pod kątem zgodności z zasadą ceny rynkowej, w szczególności w przypadku gdy rzeczywisty właściciel (beneficial owner) ma siedzibę w tzw. "raju podatkowym", oraz
  • zwiększenie obowiązków dokumentacyjnych dla takich transakcji.

11.

Wprowadzenie obowiązku sporządzania i podania do publicznej wiadomości polityki podatkowej za rok podatkowy przez podatników CIT

Wprowadzenie takiego obowiązku ma dotyczyć jedynie wybranych podatników CIT. Można oczekiwać, że będą to najwięksi podatnicy, często powiązani ze spółkami zagranicznymi. Tacy podatnicy często są oskarżani o niepłacenie podatków w Polsce (tzw. wyprowadzanie pieniędzy za granicę).

12.

Przedłużenie zwolnienia z podatku od przychodów z budynków

 

 

Od 1 marca 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. tzw. podatek od przychodów z budynków nie jest pobierany. Projekt zakłada przedłużenie tego zwolnienia, o ile nadal będzie obowiązywał w Polsce stan epidemii związany z rozprzestrzenianiem się wirusa.

 

* Konwencja MLI - konwencja wielostronna implementująca środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku, sporządzona w Paryżu 24 listopada 2016 r.

Zmiany w PIT

Nowości, jakie mają się pojawić w podatku dochodowym, co do zasady, mają charakter dostosowawczy do zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Najważniejsza ze zmian przewidzianych projektem a nie mająca odpowiednika w podatku CIT to likwidacja ulgi abolicyjnej.

Tabela 2. Przewidziane w projekcie zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych

Lp.

Czego dotyczy zmiana

Komentarz

1.

Dostosowanie regulacji do zmian wprowadzonych w ustawie CIT,

W tym zakresie największe zmiany mogą dotyczyć wspólników spółek osobowych, jak spółki komandytowe i jawne.

2.

Ograniczenie możliwości manipulowania wysokością stawki amortyzacyjnej w sytuacji, gdy podatnik korzysta ze zwolnienia

zob. tabelę 1 poz. 8

3.

Zbliżenie zasad ustalania wysokości odpisów amortyzacyjnych określonych w przepisach ustawy PIT do zasad określonych w przepisach ustawy o rachunkowości

zob. tabelę 1 poz. 6

4.

Llikwidacja i ulgi, o której mowa w art. 27g ustawy PIT (tzw. ulga abolicyjna)

Likwidacja ulgi abolicyjnej oznacza wzrost obciążeń podatkowych niektórych osób pracujących za granicą, a pozostających nadal polskimi rezydentami podatkowymi. Likwidacja ulgi abolicyjnej miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2021 r.

5.

Przedłużenie zwolnienia z podatku od przychodów z budynków

 

zob. tabelę 1 poz. 12

 

Zmiany w ryczałcie

Wprowadzane projektem zmiany w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym mają zwiększyć atrakcyjność takiej preferencji podatkowej. W tym celu przewidywany jest wzrost limitu przychodów uprawniających do opłacania ryczałtu i obniżenie części stawek ryczałtu. Doprecyzowane mają być także przepisy dotyczące obliczania ryczałtu wpłacanego kwartalnie.

Tabela 3. Przewidziane w projekcie zmiany w zryczałtowanym podatku dochodowym

Lp.

Czego dotyczy zmiana

Komentarz

1.

Podniesienie limitu przychodów warunkującego wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz limitu przychodów uprawniającego do kwartalnych wpłat ryczałtu

Zgodnie z zapowiedziami rządowymi z 250 tys. do 2 mln euro wzrośnie limit przychodów uprawniający do opłacania ryczałtu.

Natomiast limit przychodów uprawniający do kwartalnego rozliczenia ryczałtu ma wzrosnąć z 25 tys euro do 200 tys. euro.

2.

Rozszerzenie zakresu działalności mogących być opodatkowanych ryczałtem

Projekt zapowiada likwidację większości przypadków, w których określona działalność wyłącza z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, w tym poprzez zmianę definicji wolnych zawodów.

3.

Obniżenie niektórych stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Niestety w momencie publikacji nie są znane szczegóły jakie konkretne stawki zostaną obniżone.

4.

Ujednolicenie wysokości ryczałtu dla najmu oraz usług związanych z zakwaterowaniem

Projekt przewiduje że ujednolicona zostanie stawka dla najmu (obecnie 8,5% i 12,5%) i zakwaterowania (17%).

5.

Likwidacja wyłączenia z opodatkowania kartą podatkową w przypadku prowadzenia takiej samej działalności przez małżonka

Zmiana jest korzystna dla małżonków prowadzących te same rodzaje działalności gospodarczej np. obydwoje małżonków prowadzących własne zakłady fryzjerskie będzie mogło się rozliczać na karcie podatkowej.

6.

Dopuszczenie czasowego zwiększenia stanu zatrudnienia przez przedsiębiorców opłacających kartę podatkową

Zmiana pozwoli przedsiębiorcom czasowo zwiększyć zatrudnienie np. w sezonie turystycznym i nie tracić możliwości rozliczania się na karcie podatkowej.

7.

Likwidacja ulgi abolicyjnej

Projekt przewiduje uchylenie art. 13a uzpd, który to przepis nakazuje stosowanie odpowiednie przepisów updof o uldze abolicyjnej.

zob. tabelę 2 poz. 4

8.

Więcej obowiązków w zakresie cen transferowych

zob. tabelę 1 poz. 10

 

Źródło:

  • Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw- nr projektu w wykazie prac legislacyjnych UD126 opublikowano na //bip.kprm.gov.pl/

Sławomir Biliński

prawnik, redaktor "MONITORA księgowego", ekspert podatkowy, autor licznych publikacji z prawa podatkowego i gospodarczego

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK