Biuletyn VAT 10/2020, data dodania: 06.10.2020

Jakie kody stosować w nowym JPK_VAT, obciążając pracownika kosztami rozmów telefonicznych

PROBLEM

Pracownicy przechodzący na pracę zdalną otrzymali telefony służbowe. Ponieważ jednak korzystają z nich także do celów prywatnych, za obopólną zgodą podatnik refakturuje na pracowników koszty rozmów prywatnych z telefonów służbowych. Czy wykazując takie obciążenia w nowym pliku JPK_VAT, należy stosować oznaczenie EE?

RADA

Tak, wykazując w nowym pliku JPK_VAT refaktury kosztów rozmów prywatnych pracowników, należy stosować oznaczenia EE. Gdy podstawą wpisu do ewidencji jest dokument wewnętrzny, pracodawca powinien stosować tylko oznaczenie WEW. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Od 1 października 2020 r. podatnicy w ewidencji VAT i nowym pliku JPK zostali zobowiązani do:

  • wskazywania oznaczeń identyfikujących niektóre towary lub usługi,
  • oznaczania niektórych szczególnych rodzajów transakcji oraz
  • oznaczania niektórych dowodów sprzedaży i zakupu.

Jednym z takich oznaczeń jest oznaczenie "EE". Podatnicy są obowiązani oznaczać nim świadczenie usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, o których mowa w art. 28k ustawy o VAT (§ 10 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia). Odwołanie do art. 28k ustawy o VAT sugerowało, że będzie to dotyczyło tylko transakcji zagranicznych. Jednak zdaniem MF obowiązek stosowania tych oznaczeń dotyczy również świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych na rzecz polskich podmiotów niebędących podatnikami, gdy miejsce świadczenia jest w kraju.

Ważne

Zdaniem MF oznaczenie EE stosuje się do faktur dokumentujących świadczenie usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych na rzecz podmiotów krajowych i zagranicznych, które nie są podatnikami VAT.

Dlatego gdy pracodawca refakturuje koszty rozmów telefonicznych na pracowników, dokonuje odsprzedaży tych usług bez doliczania marży, tak jakby sam świadczył usługę. Do odsprzedaży usług dochodzi zaś w przypadkach, o których mowa w art. 8 ust. 2a ustawy o VAT, a więc gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

W konsekwencji od 1 października 2020 r. konieczne jest oznaczanie świadczenia takich usług symbolem EE, gdy pracodawca wystawia faktury na rzecz pracowników.

Wynika to wprost z jednej z opublikowanych odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytania podatkowe: Jakich transakcji dotyczy oznaczenie EE? Czy refaktura - przez pracodawcę na rzecz pracownika - kosztów prywatnych rozmów telefonicznych podlega również oznaczeniu EE, czy tylko jeśli miejscem świadczenia tych usług jest terytorium innego państwa?

Udzielona przez Ministerstwo Finansów odpowiedź brzmi:

Oznaczenie EE dotyczy świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, do których ma zastosowanie art. 28k ustawy o podatku od towarów i usług, a więc świadczonych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami. W przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. Zatem to oznaczenie będzie mieć zastosowanie do refaktury przez pracodawcę na pracownika kosztów prywatnych rozmów - także w przypadku świadczenia tych usług na terytorium Polski.

Jeśli podstawą wpisu do ewidencji będzie dokument wewnętrzny, gdy nie będą wystawiane faktury dla pracowników, to pracodawca nie będzie używał oznaczenia EE. Będzie musiał natomiast oznaczyć dokument będący podstawą wpisu kodem WEW. Jak wynika z objaśnień organów podatkowych, kodów GTU oraz kodów transakcji nie stosujemy do dokumentów wewnętrznych, tylko transakcji dokumentowanych fakturą. Jak czytamy w objaśnieniach MF:

Oznaczenia dostaw towarów i świadczenia usług GTU nie dotyczą zbiorczych informacji o sprzedaży nieudokumentowanej fakturami (także w sytuacji gdy w danym okresie wystąpiło tylko jedno takie przekazanie).

MF jako przykład dokumentów, które będą musiały mieć oznaczenie WEW, podaje:

(…) dokument zbiorczy dotyczący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieewidencjonowanej przy użyciu kasy rejestrującej; (…)

Podstawa prawna:

  • § 10 ust. 4 oraz § 11 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług - Dz.U. poz. 1988; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1127

 

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK